Na visoravan Krnovo kod Nikšića dopremljena je prva vjetroelektrana, a njeni djelovi, dužine do 50 metara i težine 153 tone, prevezeni su specijalnim kamionom, saznaje agencija Mina-business.
Riječ je o energetskom projektu koji predviđa izgradnju 30 vjetrogeneratora, dvije trafostanice, priključnih dalekovoda i zgrade za održavanje na Krnovu, za koji su ugovor potpisali crnogorska Vlada i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Gradnja vjetroelektrana na Krnovu, čija vrijednost je oko 120 miliona eura, počela je u maju prošle godine, a imaće instalisanu snagu 72 megavata (MW) i godišnju proizvodnju od 200 do 230 gigavat sati (GWh).
Vjetroelektrane će biti postavljene na nadmorskoj visini od oko 1,5 hiljada metara gdje je, prema procjenama, prosječna brzina vjetra oko 5,5 do 6,5 metara u sekundi.
Završetkom njihove gradnje doprinijeće se ostvarenju nacionalnog cilja od 33 odsto udjela obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji.
Projekat na Krnovu realizuju austrijska firma Ivicom Consulting i francuska kompanija Akuo energy. Zastupnik za izgradnju je novoosnovana firma Krnovo Green Energy, a finansijeri su, uz EBRD, i Njemačka banka za razvoj (KfW) i francuska Investiciona kompanija za promovisanje ekonomske saradnje, Proparco.
Značaj projekta je, kako se ocjenjuje, veoma veliki za ekonomiju Crne Gore, a njegova relizacija kasnila je zbog neriješenih imovinsko – pravnih odnosa i sporova sa vlasnicima zemljišta, nezadovoljnih procijenjenom vrijednosti njihovih nepokretnosti.
Prije početka realizacije projekta, saopšteno je da su vjetroelektrane na Krnovu prva investicija, tako velikih razmjera, u kapacitete za proizvodnju električne energije u Crnoj Gori, još od 1980. godine.
Ugovor o zakupu državnog zemljišta na oko 20 godina, sa mogućnošću produženja maksimalno do pet godina, Crna Gora je zaključila 5. avgusta 2010. godine.
Za prvih 12 godina rada, kako se navodi u ugovoru, otkupna cijena električne energije proizvedene u vjetroelektrani je zagarantovana i ne može biti manja od 95,99 eura po megavat satu (MWh).
Bonus video: