Plate da poveća ko može

U Opštini Berane smatraju da treba izmijeniti Zakon o zaradama u javnom sektoru i omogućiti opštinama da shodno svojim mogućnostima povećaju plate zaposlenima
5 komentar(a)
Dragoslav Šćekić, Foto: Vlada Crne Gore
Dragoslav Šćekić, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 18.05.2016. 19:25h

Opština Berane tražila je od predsjednika skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Aleksandra Damjanovića da organizuje hitan sastanak sa predstavnicima Vlade i Zajednice opština na kome bi se riješio problem isplaćivanja zarada na lokalnom nivou.

Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić kazao je “Vijestima” da su se na taj korak odlučili pošto im je Ministarstvo finansija ponovilo da se plate obračunavaju na osnovu koeficijenata koje je taj resor predložio, a koji su suprotni Zakonu o zaradama u javnom sektoru.

Zakon je stupio na snagu 8. marta. Opštine su se suočile sa problemom kako da ga primijene pošto nijesu prepoznati koeficijenti za određena zvanja. Primjena tog zakona znači i smanjivanje zarada opštinskoj administraciji.

Ministarstvo je predložilo da zarada predsjednika bude obračunata po koeficijentu 20, zarade starješina organa lokalne uprave 17, a zarade lokalnih funkcionera u rasponu od 18 do 20.

“Tražimo zajednički sastanak Odbora, ministra finansija, potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i predstavnika Zajednice opština. Smatramo da treba izmijeniti Zakon i omogućiti opštinama da shodno svojim mogućnostima povećaju plate”, istakao je Šćekić.

On je kazao da su nakon dužeg vremena konsolidovali finansije Opštine, redovno isplaćuju zarade i druge obaveze.

“Ako bismo sproveli sada politiku zarada kako je predložilo Ministarstvo finansija, doveli bismo opštinske finansije u kolaps i to bi bilo deset koraka unazad u odnosu na ono što smo do sada uradili.

Odgovorno tvrdim da bi u tom slučaju kasnili sa isplatama bar tri zarade”, rekao je Šćekić.

Prema njegovim riječima, Opštini bi trebalo 500 hiljada eura ako bi morala da poveća zarade shodno predlogu Ministarstva finansija.

“Smanjili smo rashode, dogovorili otplatu dugova na duži period, krenuli u primjenu sanacionog plana gdje smo otpustili oko 40 zaposlenih i sada treba da sve to srušimo. Ne pristajem da sebi i saradnicima povećam plate i da narušavam finansije koje smo konačno doveli u red. Umjesto da nam pomognu u prevazilaženju problema, Ministarstvo nam odmaže. Da li je bolje da se plate isplaćuju redovno ili da isplata kasni?”, pitao je Šćekić.

Dodao je da ako Ministarstvo hoće povećanje plata onda neka novac obezbijedi kroz dotacije iz Egalizacionog fonda.

“Želio bih da se svakom radniku poveća plata, ali ne možemo narušavati sistem. Da ne podsjećam kakve smo probleme naslijedili. Nemam moralno pravo da narušavam ono što smo sredili. Treba stvoriti kvalitetan ambijent, pa onda povećavati plate. Ko ima novca neka plate poveća”, poručio je Šćekić.

Ne odgovaraju imaju li rješenje za primjenu zakona u opštinama

Ministarstvo finansija više od mjesec i po nije odgovorilo na pitanje “Vijesti” kako će riješiti problem primjene Zakona o zaradama u javnom sektoru na lokalnom nivou. Ministarstvo je dužno da podzakonske akte za primjenu Zakona donese u roku od mjesec od njegove primjene. Zakon je stupio na snagu 8. marta, ali njime nijesu precizno propisana sva zvanja u opštinama - predsjednik skupštine opštine, potpredsjednik opštine, glavni administrator, menadžer opštine, savjetnik predsjednika opštine...

Bonus video: