Izabrano rješenje znaka nacionalnog brenda Crne Gore zasnovano je na tradicionalnom crnogorskom grbu, što predstavlja jedan od dobrih faktora za identifikaciju države, saopštio je njegov autor, Vladimir Kovač.
On je kazao da su istorija i tradicija, kao i kulturološki okvir Crne Gore dovoljno inspirativni i sublimirani u grbu, što je prenijeto u savremenom, svedenom i modernom kontekstu novog vizuelnog identiteta.
"Dvoglavi orao, kao motiv grba, čini osnovu koncepcije rješenja znaka nacionalnog brenda Crne Gore. Prikazan je kroz stilizovanu formu kružnih linija kako bi na što dinamičniji način bio vizuelno predstvaljen“, rekao je Kovač na konferenciji za novinare povodom prezentacije idejno-grafičkog rješenja vizuelnog identiteta nacionalnog brenda.
On je dodao da znak predstvalja novi vid prezentacije, koji je koherentan sa postojećim državnim simbolima, što je jedno od mjerila kvaliteta rješenja.
"Kružne linije su direktno preuzete sa državnog grba, jer raširena krila orla na grbu formiraju prilično pravilan krug“, precizirao je Kovač.
Prema njegovim riječima, krug simbolizuje kontinuitet, nepresušnu ljepotu, vezu ovozemaljskog i onozemaljskog, a ima i pomalo mitski karakter što je paralelno simbolici crnogoskog grba.
Kroz geometrizovanu kružnu formu su, kako je kazao Kovač, prenijeti kulturološki, istorijski, prirodni i društveni resursi Crne Gore u novi znak.
"Znak je po grafičkoj formi veoma jednostavan, ali je po strukturi krajnje dinamičan. To će u njegovoj ekspolataciji obezbijediti prepoznatljivost i brzo će se pamtiti pri vizuelnoj percepciji“, objasnio je Kovač .
On je naveo da su boje znaka takođe proizašle iz boja državne zastave i da u tom smislu postoji kontinuitet i nadovezivanje na postojeći identitet.
"Nacionalno brendiranje je dugoročan proces i trajaće najmanje deset godina. Radi se o stvaranju ambijenta pozitivnih emocija, što predstavlja suštinski značaj brendiranja“, rekao je Kovač.
Generalni direktor za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača, Jovo Rabrenović, kazao je da je Crna Gora prepoznala neophodnost brendiranja i povećanja njene vidljivosti i prepoznatljivosti, posebno u svijetlu EU i NATO integracija.
"Razvoj nacionnalnog brenda je neophodan u cilju povećanja direktnih i stranih investicija, priliva većeg broja turista, kao i zbog iskorištavanja izvoznog potencijala države“, saopštio je Rabrenović.
On je dodao da je nacionalno brendiranje neophodno i zbog boljeg upoznavanja regiona i šireg okruženja sa crnogorskim vrijednostima, kvalitetima, proizvodima, uslugama i mentalitetom.
"Dugoročni cilj je da znak nacionalnog brenda bude na što većem broju prizvoda svih vrsta, kao i među sportskim klubovima i crnogorskoj reprezentaciji“, rekao je Rabrenović.
On je dodao da će način upotrebe znaka biti definisan podzakonskim aktima, čime će se utvrditi minimalni standardi za njegovo korišćenje.
"Minimalni standardi za upotrebu znaka nacionalnog brenda moraju biti utvrđeni kako ne bi došlo do masovne upotrebe i takozvane anoreksije brenda, odnosno njegovog osiromašenja“, kazao je Rabrenović.
On je dodao da je Crna Gora postigla mnogo uspjeha kada je nacionalno brendiranje u pitanju u odnosu na države regiona i šireg okruženja.
Načelnik Direkcije za razvoj nacionalnog brenda, Marija Čvorović, podsjetila je da je Ministarstvo ekonomije u decembru raspisalo konkurs za izbor idejno-grafičkog rješenja vizuelnog identiteta nacionalnog brenda Crne Gore.
"Na konkurs, koji je bio otvoren do 10. februara, stigla su 23 elaborata“, kazala je Čvorović.
Ona je navela da je radove razmatrala i ocjenjivala sedmočlana komisija koju je imenovao ministar ekonomije, Vladimir Kavarić.
Bonus video: