Koprivica: Predlog budžeta pokazuje da je naplata poreskog duga farsa

Potpredsjednik Demokrata je istakao da ni 2019. budžet neće biti instrument razvojne politike, već akt naklonjen funkcionerima, izvršnoj vlasti i povlašćenim licima
552 pregleda 2 komentar(a)
Sa današnjeg presa, Foto: Demokratska Crna Gora
Sa današnjeg presa, Foto: Demokratska Crna Gora
Ažurirano: 27.12.2018. 19:30h

Demokratska Crna Gora održala je danas pres konferenciju, na kojoj je potpredsjednik i poslanik, Momo Koprivica, saopštio da Predlog budžeta za 2019. godinu dokazuje da je naplata poreskog duga uzimanjem nekretnina obična farsa, smišljena da se tajkunska klika ratosilja ogromnih poreskih dugova, a zauzvrat državi ustupe rugla od nekretnina koje niko nije htio kupiti na slobodnom tržistu.

"Vladi je jedan od ključnih izgovora za taj postupak bilo to da će se na taj način smanjiti budžetski izdaci za zakup objekata. Nasuprot tome, svake godine zabilježen je rast budžetskih izdataka za zakup objekata, a za 2019. godinu su planirani izdaci državnog budžeta na rekordno visokom nivou. Očigledan je kontinuiran porast budžetskih izdataka za zakup objekata. I taj poslednji porast od 474 790 eura, od čega samo 49 000 eura otpada na povećanje troška zakupa za potrebe naših diplomatsko-konzularnih predstavnistava u inostranstvu za koje se ne mogu koristiti ove domaće nekretnine uzete u procesu naplate poreskog duga, ubjedljivo govori o tome da ta naplata poreskog duga uzimanjem nekretnina ne daje pozitivne rezultate. Ako se pogledaju obrazloženja budžeta za 2017, 2018. i 2019. godine u dijelu koji tretira Upravu za imovinu, lako će se izvući zaključak da se iznos rente planira u sve većem iznosu iz godine u godinu. Tako je za 2019 godinu renta planirana u iznosu od 2, 53 miliona eura, za 2018. bila je planirana u iznosu od 2,23 miliona eura, a za 2017. je bila planirana u iznosu od 2,02 miliona eura. Jasno proizlazi da je za narednu godinu planirana renta veća za 0,3 miliona eura nego sto je bila za 2018 godinu, a za 0,51 milion eura veća nego što je bila planirana za 2017. godinu. Očigledan je konstantan rast iznosa i planirane rente kao izdatka koji se realizuje preko Uprave za imovine. Ovi bilansi neumoljivo hvataju u laž sve one zvaničnike Vlade koji su pravdali uredbe o naplati poreskog duga imovinom i norme iz zakona o budžetu", kazao je Koprivica.

On je naglasio da je o kvalitetu preuzetih nekretnina suštinu izrekla u stvari sama DRI kad je u Mišljenju u konačnom izvještaju o reviziji uspjeha navela: "Država je u određenom broju slučajeva dobila suterene, garažna mjesta, nezavršene poslovne prostore i prostore u lošem stanju."

Potpredsjednik Demokrata je istakao da ni 2019. budžet neće biti instrument razvojne politike, već akt naklonjen funkcionerima, izvršnoj vlasti i povlašćenim licima.

"O tome govore mnoge budžetske stavke i budžet u cjelini. Tako u odnosu na 2018. godinu, rast tekućih izdataka za 62 miliona eura, odnosno izdataka za bruto zarade u javnom sektoru za 33 miliona eura, a da nije došlo do povećanja plata, govori da se sve veći fiskalni prostor odvaja za potrosnju koja nije podloga rasta kao što su javne kapitalne investicije i investicije privatnog sektora. Veliki udio i kostantan rast tekućih izdataka ne treba da čudi ako se ima u vidu da je, pored ostalog, broj državnih javnih funkcionera skočio sa 710 koliko ih je bilo 2005. godine, na 1772 koliko ih je bilo na kraju 2017. godine. Jasno proizlazi da Vlada ne želi smanjenje fiskalnog opterećenja privrede da bi mogla da finansira partijski aparat u javnom sektoru. Jasno je sasvim da Vlada odbija poreska rasterećenja građana i privrede kako bi i dalje mogla da finansira enorman rast tekućih izdataka", saopštio je Koprivica.

"Milo Đukanović je najveći dobitnik usljed predložene budžetske politike, jer mu vlada omogućava da o trošku svih građana koncentriše moć i savjetnike i pravi svoju ličnu službu. Tako su izdaci za bruto zarade i doprinose njegovog kabineta veći za 155 000 eura nego prošle godine, odnosno veći za 189 000 eura nego što su bili 2017. godine. Dok se građanima zavode mjere štednje, dotle funkcioneri nikako da pokažu štedljivost na sebi. Recimo, iz ovog budžeta se vidi da je ostvarenje kapitalnog budžeta u tekućoj godini svega 70%, a poslednji završni račun govori da su službena putovanja ostvarena čak 94%, a rashodi za gorivo ostvareni za čak 90%. Nedvosmisleno se zaključuje da kad vladajući funkcioneri nameću mjere štednje ne polaze prvo od sebe, niti uopšte sami učestvuju u tome" kazao je Koprivica na presu.

Kako je Koprivica kazao, i u 2019. godini tekuća budžetska rezerva biće rezervoar za političku korupciju, kupovinu političke podrške i favorizaciju burazerskih preduzeća, ali u još većem obimu jer je planirana na 20 miliona eura, odnosno za 3,6 miliona eura više nego 2018. godine ili 5,6 miliona eura više nego 2017. godine.

"Vlada se i manipulativno hvali kapitalnim budžetom, iako se zapaža pad procentualnog učešća kapitalnog budžeta u ukupnom budžetu jer je ovaj procenat 2018. bio 14,37, a u 2019. biće 13,46. Dakle, kapitalni izdaci ne prate rast tekućih i ostalih izdataka, odnosno brže rastu ostali nego kapitalni izdaci. To znači da nema ravnoteže između potrošačkih i razvojnih aspekata, da ulaganja u javna dobra nijesu prioritet, ali i da su 'mjere štednje' bez svrhe i smisla jer sredstva uzeta tj odvojena na ime štednje pojačano, odnosno brže idu u neproduktivnu tekuću i funkcionersku potrošnju, nego li u javne kapitalne investicije".

Predlogom Budžeta, kako je naveo, jasno da se odustalo od Smjernica makroekonomske politike od 2017-2020. "Za dvije godine javni dug je za 600 miliona eura veći nego što je to bilo predviđeno Smjernicama makroekonomske politike za period 2017-2020. godine".

Kako je Koprivica na kraju izlaganja izjavio, kada Vlada odustaje i krši sopstvena strateška dokumenta, a mislimo na Fiskalnu strategiju i Strategiju makroekonomske politike, onda je to pokazatelj da nije sposobna da obuzda rast neproduktivnih rashoda, ni da obezbijedi fiskalnu stabilnost, ali ni da ispostuje preporuke Svjetske banke. "Ovaj budžet ne samo što je funkcionerski i manipulatorski, nego je i opasan dužnički akt".

Bonus video: