Investicija malteških investitora u vjetroelektranu na Možuri prvi je korak moguće saradnje Crne Gore i Malte u oblasti energetike, saopštio je premijer Milo Đukanović i dodao da je ubijeđen da će projekat biti realizovan u predviđenom roku.
Đukanović kazao je da je tokom sastanka sa delegacijom Malte čuo mnogo ideja koje mogu biti korisne sa stanovišta transfera pozitivnih iskustava te zemlje na planu ekonomskog i proevropskog razvoja.
On je rekao da je sa premijerom Malte, Džozefom Muskatom, razgovarao, prije svega, o ekonomskoj saradnji i da su konstatovali da je vjetroelektrana na Možuri za Crnu Goru značajna investicija malteških investitora.
"Riječ je o investiciji koja je vrijedna više od 80 miliona EUR i znači korišćenje novih izvora energije, upotpunjavanje onog što su proizvodni kapaciteti Crne Gore u oblasti proizvodnje energije. Ubijeđen sam da će biti realizovana u predviđenom roku i da će predstavljati samo prvi korak naše moguće saradnje u oblasti energetike“, naveo je Đukanović nakon sastanka sa Muskatom.
Na sastanku je bilo riječi i o drugim mogućnostima za saradnju u toj oblasti, prije svega o mogućnostima za zajedničko korišćenje obnovljivih energetskih izvora u Crnoj Gori.
Đukanović je ocijenio da je Malta razvijena zemlja i u tom smislu može biti korisna inspiracija za budući ekonomski razvoj Crne Gore.
"Malta je ostvarila cilj na planu evropske integracije, a pred Crnom Gorom je otvaranje značajnih poglavlja, kao što su ona iz oblasti poljoprivrede, ribarstva i zaštite životne sredine, što su sve vrlo komplikovana poglavlja“, kazao je Đukanović.
On je dodao da je kroz te izazove Malta već prošla i da rješenja koja su primijenili na tom planu mogu biti vrlo poučna za Crnu Goru, da se makar izbjegnu lutanja i ponavljanje grešaka i učenje lekcija koje su već naučene.
"Jedna izuzetno dobra dragocjena ponuda koju je premijer Malte saopštio, a to je da postanemo korisnici onog što su dobra malteška iskustva iz razvoja turizma kroz internacionalizaciju njihovih obrazovnih i drugih kapaciteta“, saopštio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, Malta je poznata po tome i u narednom periodu planira dalje da izgrađuje svoje kapacitete u toj oblasti, saradnjom sa najreferentnijim školama za određene oblasti poput turizma i zdravstva.
"To je mogućnost koja se otvara za Crnu Goru kako bi dalje snažili svoje kapacitete i spoznali ono što su naše mogućnosti i obaveze ukoliko želimo da u bliskoj budućnosti ostvarimo ono što je naša projekcija – Crna Gora kao elitna turistička destinacija u Evropi“, kazao je Đukanović.
To, prema njegovim riječima, ne podrazumijeva samo dobre hotele i saobraćajnu dostupnost, nego i izgradnju dobrih usluga, svih koje treba da čine sastavni dio turističke ponude jedne zemlje.
Muskat je poručio da mu je drago da vidi kako Crna Gora napreduje, čestitajući crnogorskoj Vladi na tome.
"Malta vidi Crnu Goru kao komplementarnu sa našom ponudom kad su u pitanju investicije, a ne kao takmičara. Mislim da smo saglasni da možemo bolje rezultate postići ako zajedno radimo i budemo komplementarni jedni drugima, nego da se borimo za isto mjesto na tržištu“, rekao je Muskat.
To je, kako je kazao, pametan način funkcionisanja na globalnom tržištu, kao ida smatra da postoji volja sa obje strane za to.
Muskat je rekao da su u Crnoj Gori da bi posjetili gradilište njihove prve strane investicije kao zemlje u mnogo godina.
"Izabrali smo Crnu Goru, jer vidimo ovdje potencijal. Investiramo novac, ali i kredibilitet, jer smo izabrali Crnu Goru među mnogim opcijama i pozdravljam napore crnogorske Vlade u stvaranju uslova da se osigura da birokratija bude olakšana i ugovori zaključeni na vrijeme. Sa naše strane, uvjeravamo da će projekat biti sproveden“, kazao je Muskat.
On je poručio da Malta ima potrebno iskustvo i sposobnost da pruži savjete i da je došao kao premijer prijateljske zemlje koja podržava članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji.
Crna Gora se, kako je ocijenio, pozicionira kao jedna od kvalitetnijih turističkih destinacija u ovom dijelu Evrope.
Muskat je kazao da se raduju mediteranskom kampusu za turističke studije na Mlati i da smatra da će moći da ugoste i studente iz Crne Gore.
„Radujemo se saradnji u obrazovanju na medicinskom polju. Vjerujemo da ima velikog potencijala, jer medicinski radnici iz Crne Gore i ovog regiona imaju dobru reputaciju, ali nijesu dovoljno izloženi anglosaksonskom sistemu, tako da vjerujemo da možemo da spojimo iskustva“, zaključio je Muskat.
Bonus video: