Za novog arbitra u postupku arbitraže po tužbi Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC) i En plus grupe, Vlada je angažovala Štefana Rutzela iz Njemačke, saopštio je “Vijestima” predsjedavajući vladine Radne grupe u arbitražnom postupku, Branko Vujović, bivši ministar ekonomije i jedan od potpisnika ugovora o poravnanju sa CEAC-om.
Kompanije Olega Deripaske, zbog svojih ulaganja u KAP-u, traži obeštećenje od države Crne Gore u iznosu od najmanje 100 miliona eura.
Arbitar Jernej Sekolec kojeg je Vlada bila imenovala za arbitra krajem januara ove godine ljetos je bio u centru regionalnog skandala i špijunske afere, između Slovenije i Hrvatske, oko neriješenih teritorijalnih pitanja u Piranskom zalivu, na sjeveru Jadrana.
U drugoj polovini jula mediji u Hrvatskoj objavili su transkripte i audio-snimke razgovora između Sekoleca, jednog od arbitara u arbitraži u vezi sa teritorijalnim i pomorskim sporom između Hrvatske i Slovenije, i Simone Drenik, slovenačkog predstavnika u tom postupku. Njihovi telefonski razgovori koji su se dogodili u toku postupka, odnosili su se na diskusije o raspravama Tribunala, vjerovatnom ishodu slučaja i razvoju daljih strategija, uključujući i mogućnost lobiranja kod drugih arbitara.
Sekolec se nakon te afere povukao, a iz crnogorske Vlade su saopštili da arbitražni postupak u to vrijeme nije ni započet, “tako da aposolutno nije bilo štete”.
Iz Đukanovićeve Vlade tvrde da su zahtjevi CEAC-a u pokrenutom sporu neosnovani, i da će to biti i utvrđeno u arbitražnom postupku. Deripaskina kompanija upravljala je KAP-om od kraja 2005. do pokretanja stečaja 8. jula 2013. godine.
Iz CEAC-a su ranije upozoravali i žalili što Vlada Crne Gore nije mogla da imenuje svog arbitra u roku predviđenom Arbitražnim pravilima Komisije za arbitražu Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL), ali su iz izvršne vlasti te navode odbacili.
CEAC je za svog arbitra imenovao u ovom sporu Grafa von Vestfalena.
Specijalista za kompleksne sporove u nekoliko oblasti
Rutzel je, prema informacijama sa sajta advokatske firme Gleiss Lutz gdje je bio partner, jedno od vodećih imena u arbitraži.
Član je Njemačke arbitražne institucije (DIS), Londonskog suda za međunarodnu arbitražu (LCIA) i Udruženja njemačko-američkih pravnika (DAJV).
Kako je navedeno, Rutzel je specijalista za rješavanje kompleksnih sporova, a njegov glavni fokus je na sporovima u oblasti bankarstva i finansija, tržišta kapitala, korporativnog prava i zajedničkih ulaganja. Zastupa klijente u državnim sudskim postupcima, kao i na nacionalnim i međunarodnim arbitražama, a takođe često djeluje kao arbitar. Ima renomiranu kancelariju u Njemačkoj.
Bonus video: