U okviru Konferencije B20 u Ankari, potpredsjednik Privredne komore Crne Gore (PKCG), Stanko Zloković je, sa članom borda direktora Unije komora i robnih berzi Turske (TOBB), Salih Zeki Murzioğluom potpisao Ugovor o osnivanju Crnogorsko-turskog poslovnog odbora.
Zloković je nakon potpisivanja kazao da je taj Ugovor još jedan mehanizam za snažniju ekonomsku saradnju kompanija dvije države na obostranu korist, saopšteno je iz PKCG.
Dvodnevna ekonomska Konferencija B20, održava se u organizaciji TOBB-a.
Grupom B20, čije su članice države najvećih biznisa, predsjedava predsjednik turske Komore, Rifat Hisarciklioglu.
Konferenciju, koja je okupila više od 1,5 hiljada poslovnih ljudi iz cijelog svijeta, otvorio je turski predsjednik, Redžep Tajip Erdogan.
“Konferencija B20 okupila je vodeće privrednike, koji su definisali predlog smjernica za razvoj svjetske privrede čelnicima zemalja G2O”, naveli su iz PKCG.
Oni su dodali da je Konferencija B20 je definisala niz predloga o ukidanju barijera koje koče razvoj preduzetništva, a treba pomenuti i njene preporuke o povećanju zaposlenosti mladih i žena, kao i pokretanju programa dobijanja viza za preduzetnike i uspostavljanje opših pravila pri investiranju.
Prema njiovim riječima, biznis Konferencija B20 je najava političkog skupa zemalja G20 koji će se održati krajem ovog mjeseca u Antaliji.
Članice G20 čine 85 odsto svjetske privrede, 80 odsto svjetske trgovine i dvije trećine svjetskog stanovništva.
Zloković je na skupu učestvovao kao diskutant na panelu Integracije Jugoistočne Evrope u globalno tržište.
“Osnova za razgovore u okviru ovog panela bila je Analiza biznis sinergije i povezanosti između ekonomija Jugoistočne Evrope i Turske koju su radili Ekonomsko-politička razvojna fondacija Turske (TEPAV) i Regionalni savjet za saradnju, na čijem je čelu Goran Svilanović koji je, takođe, učestvovao u radu Konferencije”, naveli su iz PKCG.
Zoković je, kako su saopštili, govorio o poslovnom ambijentu u Crnoj Gori, ekonomskoj povezanosti sa Turskom, činjenici da je saradnja dvije države na uzlaznoj putanji, čemu su doprinijeli dobra međukomorska saradnja, organizovanje poslovnih susreta i kontinuirana razmjena poslovnih informacija, uspostavljanje direktnih avio linija, kao i dobra naučna, kulturna i obrazovna razmjena.
On je dodao da smjer međusobne ekonomske upućenosti i povezanosti potvrđuje i najava potpisivanja trojnog ugovora Crne Gore, Turske i Slovenije koji će unaprijediti saradnju u oblasti energetike i time doprinijeti bržoj valorizaciji hidroenergetskih potencijala čime će se povećati energetska sigurnost Crne Gore.
U Ankari je održan sastanak pridruženih članica Eurochambresa, tj. članica iz država koje nijesu u Evropskoj uniji (EU).
“Najviše pažnje na ovom skupu posvećeno je temama kako Eurochambres može pomoći poslovnim zajednicama iz ovih država da što efikasnije i uspješnije dolaze do mogućnosti za realizaciju projekata kojima se unapređuje ekonomski razvoj u najširem smislu te riječi”, naveli su iz PKCG.
Predsjednik Eurochambresa, Rihard Weber obratio se učesnicima sastanka, predstavljajući aktivnosti koje će biti u fokusu rada ove asocijacije u narednoj godini.
“Predsjednik TOBB-a i zamjenik predsjednika asocijacija komora Evrope, Rifat Hisarcigliou, koji je bio domaćin sastanka, sa posebnom pažnjom se u svom obraćanju kolegama osvrnuo na značaj stalne komunikacije koju ta asocijacija održava sa donosiocima odluka na evropskom nivou i mogućnosti da na taj način utiče na kreiranje poslovnog i investicionog ambijenta”, saopštili su iz PKCG.
“Na sastanku je obavljena i predselekcija kandidata iz država koji će ući u Bord direktora Eurochabresa za ovu godinu”, zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: