NVO Stečajci: Izmjene Zakona o stečaju novo zlo radnicima

Dopune Zakona o stečaju dobre za centre moći i buduće robovlasnike, kazao je Ćulafić
69 pregleda 1 komentar(a)
KAP, radnici, Foto: Zoran Đurić
KAP, radnici, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 12.08.2015. 14:38h

Nevladina organizacija Stečajci traži da se odustane od dopune teksta Zakona o stečaju, jer je postojeće rješenje bolje, bar kad je u pitanju odgovornost stečajnih upravnika. Oni navode da dopunjeni tekst amnestira stečajne upravnike krivične odgovornosti, a daje im dodatna ovlašćenja da autonomno biraju sadadnike i određuju njihove nadoknade za rad, čime se otvara mogućnost velikih zloupotreba.

“Novi dopunjeni tekst Zakona o stečaju je “kićenje stare nevjeste“ po nalogu novog rukovodstva Privrednog suda u pokušaju da izgleda ljepše. I ako svi zaposleni radnici znaju da ta “nevjesta“ donosi zlo za njih, a dobro za centre moći i buduće robovlasnike”, ocijenio je za “Vijesti” predsjednik ove NVOBorislav Ćulafić.

On je dodao da svaki “stečaj predstavlja 'ubistvo' do tada zaposlenih radnika jer gotovo da nema porodice za koju stečaj zaposlenog člana nije koban”.

“Država u preduzeća u kojima je većinski vlasnik preko svojih upravljačkih marioneta režira dešavanja koja treba odraditi u ciljnom preduzeću iz partijskih ili lične pohlepe. Zakon o stečaju je dekret centara moći po kojem treba na toboš zakonit način likvidirati ili vlasnički prestrukturirati ogromno bivše društveno tj. državno bogatstvo”, naveo je dalje Ćulafić.

U fondovima EU ima novca za rješavanje statusa stečajaca

Na pitanje “Vijesti”, šta misli kako da se veliki broj stečajaca izbori za pravo na penziju, koje im je bilo ograničeno kratkim rokom za prijave do 1. juna, Ćulafić je odgovorio:

“Da se mole da im bog da nakon 25 godina drugu vlast. Kakvi su to benefiti radničkim stradalnicima, bivšim proizvodnim radnicima, stvaraocima nove vrijednosti, nad kojima država tj. vlast, punih 25 godina vrši egzistencijalno socijalni mobing najcrnje vrste, sistemom praznog stola, društvene izolacije i uništenog radnog vijeka”.

Ćulafić javno pita da li je tzv. penzija od oko 135 eura, za mali dio života koliko je biološki ostalo u prosjeku, navedenim radnicima neka pomoć?

“U pretpristupnim fondovima EU postoje sredstva za rješavanje statusa bivših radnika stečajaca na human, pravičan i dostojanstven način i treba uključiti u ovaj veliki problem stručnjake iz oblasti sociologije, psihologije, medicine rada i retroaktivno, svojstveno ljudskom rodu, bar novčano nadoknaditi uništeni radni vijek tih pežorativno nazvanih žrtava tranzicije, isključivo krivih što su pripadali proizvodnoj Crnoj Gori”, zaključio je Ćulafić.

Radnici Bijele da pokažu slogu i solidarnost i pruže otpor

Na pitanje, šta misli da bi radnici Jadranskog brodogradilišta trebalo da urade da što prije steknu svoja zakinuta prava, budući da se ide (što je i Vlada najavila) na prodaju imovine preduzeća kroz stečaj kanadskom milijarderu Piteru Manku, Ćulafić je odgovorio da „ radnici iz Bijele treba da kao nikad do sada pokažu radničku slogu, solidarnost i građansku hrabrost i pruže otpor sve do ispunjenja njihovih legitimnih, humanih i zasluženih zahtjeva”.

“Treba da složno brane tu kapiju, jednako kao svoj kućni prag, do ispunjenja svih zahtjeva. A niko bolje od njih samih ne zna šta je za njih najbolje i ko ima moralno pravo da im soli pamet iz udobnih kabineta, da poraženi i poniženi odu na Biro rada ili u penzije, a sve pod parolom da će za njih i njihove potomke biti bolje da se tu usidre bjelosvjetski milijarderi”, naveo je Ćulafić.

Bonus video: