Limitiranjem kamata zadire se u tržišne mehanizme, ocijenio je generalni sekretar Udruženja banaka Crne Gore (UBCG), Mirko Radonjić i dodao da je ograničenje cijene novca, odnosno kamatne stope, suprotno temeljnim principima EU.
On je, komentarišući najavljeno donošenje zakona o limitiranju najviše ugovorene kamatne stope, agenciji Mina-business kazao da će UBCG nakon dobijanja materijala i detaljne analize na svojim organima saopštiti svoj stav.
Centralna banka (CBCG) najavila je da će uraditi radnu verziju nacrta zakona o limitiranju najviše ugovorene kamatne stope do kraja juna.
"Smatram da je svaki pokušaj administrativnog regulisanja tržišta veoma osjetljivo pitanje i da se limitiranjem kamata zadire u tržišne mehanizme, odnosno da je ograničenje cijene novca – kamatne stope suprotno temeljnim principima EU", rekao je Radonjić.
Guverner CBCG, Milojica Dakić ranije je kazao da su kamatne stope u Crnoj Gori visoke i podsjetio da je ta institucija preduzimala privremene mjere za njihovo ograničavanje, iako nema ovlašćenja da ih trajnije ograniči.
"Evidentno je da se one smanjuju što je rezultat preporuke CBCG i sada su aktivne kamatne stope oko devet odsto", kazao je Dakić.
Prema njegovim riječima, to će biti jedan od doprinosa CBCG trajnijem regulisanju kamatnih stopa u sistemu.
Prema posljednjim podacima CBCG, prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na odobrene kredite, koja obuhvata sve njihove troškove, u martu je pala 0,06 procentnih poena i iznosila je 9,11 odsto. Prosječna ponderisana nominalna kamatna stopa u martu je oslabila 0,05 procentnih bodova na 8,3 odsto.
Pale su i kamatne stope mikrokreditnih finansijskih institucija (MFI), efektivna 0,18 procentnih poena na 25,24 odsto, a nominalna 0,1 procentni bod na 21,11 odsto.
Bonus video: