Daleko je Crna Gora od stabilne i jake države

Opozicione partije smatraju da su političke promjene početak rješenja problema u državi
1 komentar(a)
Aleksandar Damjanović, Mladen Bojanić, Foto: Zoran Đurić
Aleksandar Damjanović, Mladen Bojanić, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 04.06.2015. 18:04h

Izjavu predsjednika države Filipa Vujanovića da je stabilna država samo ona koja je ekonomski snažna i razvijena u opoziciji ocjenjuju tehnički tačnom, ali da je Crna Gora daleko od toga.

Neoliberalni koncept gdje se promašaji kolektivizuju i nadomješćuju iz budžeta, te posljednji izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske komisije (EK) pokazuju da Crna Gora nije onakva kakvom je predstavlja vlast, kazali su za “Vijesti” predstavnici opozicije. Smatraju da su političke promjene i regionalna saradnja nužne za promjenu situacije.

Vujanović je na samitu 100 poslovnih lidera Jugoistočne Evrope, koji je bio u Portorožu, izjavio da "sve države kada su ekonomski snažne i razvijene ujedno su i stabilne zbog čega je važna saradnja zemalja u regionu".

Nezavisni poslanik Mladen Bojanić ocijenio je da Crna Gora nije ekonomski snažna i stabilna, te da je regionalna saradnja nužan, ali ne i dovoljan uslov za tu promjenu.

“Što se tiče Crne Gore, treba napraviti radikalne rezove u ekonomiji. Utvrditi odgovornosti za loše poteze u prethodnom periodu, sanirati učinjene štete i utvrditi nove i održive ekonomske politike”, istakao je Bojanić.

On ne gaji iluziju da vlast koja je kreirala sve te probleme ima kapaciteta da nađe rješenja, te da nova i odgovorna vlast može učiniti zemlju ekonomski snažnom i stabilnom.

Predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović (SNP) kazao je da se slaže sa stavom Vujanovića da samo ekonomski snažne države obezbjeđuju neophodnu društvenu stabilnost, te da je siguran da će se Vujanović složiti da, nažalost, Crna Gora zbog pogrešne ekonomske politike nije ekonomski snažna i stabilna.

"Vjerovatno se nećemo složiti da su nam potrebne političke promjene kako bi se ispunili ciljevi. Bez tih promjena nijesu moguće ni ozbiljnije ekonomske promjene dosadašnjeg modela ekonomskog razvoja koji je postavljen na neoliberalnim osnovama. To je koncept gdje se svi ekonomski promašaji kolektivizuju i posredno se nadomještavaju iz budžeta dok pojedinci zahvaljujući političkoj moći zadržavaju monopole u strateškim razvojnim granama", naglasio je Damjanović.

On je rekao da se politika oslanjanja na strateške partnere iz inostranstva koje treba privući “povoljnim zakonskim rješenjima” mora zamijeniti ambijentom u kome su puno poštovanje svojinskih odnosa, brzo i efikasno izvršenje ugovorenih obaveza, brze sudske procedure i kredibilan državni aparat uslov za povjerenje domaćih i stranih investitora.

Koordinator URA za bankarski sektor, finansijski sistem i makroekonomiju Ljubiša Krgović kazao je da država nije snažna i stabilna, što potvrđuju posljednji izvještaji MMF-a i EK.

"MMF navodi da su Crna Gora i region u grupi zemalja gdje ekonomske reforme nijesu dovršene. U izvještaju EK se konstatuje da patimo od krupnih ekonomskih neravnoteža. Jedna od njih su javne finasije gdje je dug države rapidno porastao poslednjih nekoliko godina. Neravnoteža je na tržištu radne snage gdje je veliki broj nezaposlenih. Imamo ekonomiju koja je srednjeročno i dugoročno neodrživa. Privreda ne generiše dovoljno novostvorene vrijednosti da garantuje stabilan rast", istakao je Krgović.

Da bi se postojeća situacija promijenila, nužne su na prvom mjestu političke promjene jer, kako je kazao Krgović, oni koji su izazvali probleme su dio rješenja problema.

Radulović: Država stabilna, ali nismo dovoljno razvijeni

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović smatra da je država stabilna, ali ne i dovoljno ekonomski snažna i razvijena.

"Poslije Slovenije i Hrvatske treći smo u regionu po razvijenosti po svim parametrima, dok smo bili nerazvijena država u bivšoj Jugoslaviji. To govori da smo stabilni i da smo napravili iskorak koji moramo pojačati. Golim okom se vidi da nijesmo dovoljno ekonomski snažni i razvijeni. Da bi se ta slika promijenila svi na tome treba da radimo i Vlada i privreda i građani", rekao je Radulović.

On je kazao da je učestvovao na samitu u Portorožu gdje su svi iz regiona zaključili da je nužno povezivanje u turizmu, proizvodnji hrane i pića i drugim djelatnostima.

“Crna Gora će ekonomski biti snažnija i stabilnija regionalnim povezivanjem”, zaključio je Radulović.

Ukidanjem biznis barijera do većeg ekonomskog rasta

Predsjednica Unije poslodavaca (UPCG) Svetlana Vuksanović kazala je da je Crna Gora relativno mlada država koja je svoj ekonomski sistem gradila u periodima ekonomske ekspanzije sa prosječnom stopom rasta od 8,7 odsto, te da je izgradnja institucionalnog okvira prošla kroz fazu krize.

“Uslijedio je i pad BDP-a, rast budžetskog deficita i duga. Period izlaska iz krize pratila su bolna fiskalna prilagođavanja najviše usmjerena na smanjenje javne potrošnje i strukturne reforme. Cilj reformi je stabilan fiskalni i finansijski sistem. Prema prognozama, crnogorska ekonomija će nastaviti trend rasta u 2015. godini što ohrabruje, naročito, imajući u vidu postojeće biznis barijere”, rekla je Vuksanovićeva.

Ona je kazala da uz prognoze za rast ekonomije treba svakako nastaviti sa aktivnostima na kontinuiranom unapređenju poslovnog ambijenta. U tome će, kako je navela, Unija poslodavaca kao i do sada dati svoj puni doprinos.

Bonus video: