Od kada je u septembru 2011. godine cijena zlata dostigla svoj maksimum do danas pala je oko 36%. Međutim posljednjih godinu dana i pored povremenih oscilacija cijena se stabilizovala iznad 1140 dolara po unci. Trenutna cijena se kreće iznad 1200 dolara po unci i već četvrtu nedjelju je u blagom rastu.
FXLider, specijalno čitaocima Vijesti, daje 50 eura namijenjenih za trgovanje cijenom zlata na svjetskoj berzi, jedinoj berzi na kojoj možete zaraditi i na rastu ali i na padu cijene.
Preuzmite 50 eura za trgovanje OVDJE
Da li će cijena zlata porasti zbog situacije u kojoj se Grčka nalazi i njenog žongliranja na ivici bankrotstva ili će pasti sa pooštravanjem monetarne politike Federalnih Rezervi i povećanjem kamatnih stopa? Zašto nedavni pad dolara nije izazvao jači rast cijene ovog plemenitog metala?
Dok se zlato samo po sebi nije promijenilo, promijenio se svijet oko njega. U današnjem svijetu gdje samo jedna izjava nekog od visokih zvaničnika velikih centralnih banaka može da izazove velike promjene na tržištu, zlato ipak još uvijek predstavlja siguran instrument koji u manjoj meri reaguje na potrese na tržištu, od na primjer valuta. Razlog za to je činjenica da su najrazvijenije zemlje svijeta pod velikim pritiskom javnih dugova, što često dovodi do toga da se njihove centralne banke odlučuju da putem niza alata među kojima su smanjivanje kamatnih stopa ili štampanje novca devalviraju ili umanjuju vrijednost valute. Kada je u pitanju zlato ovo je naravno nemoguće. Njegova količina je u potpunosti ograničena a troškovi eksploatacije sve viši.
Šta danas pokreće cijenu zlata?
Trenutna situacija na finansijskom tržištu i u globalnoj ekonomiji daleko je od stabilne. Ipak, velika neizvjesnost oko sposobnosti Grčke da ispuni svoje obaveze i ostane u zoni eura nije u značajnijoj meri uticala na rast cijene zlata. Van Grčke, strah da bi ovaj vid krize mogao da se prelije i na druge zemlje nije prevelik jer su finansijske institucije imale dovoljno vremena da se priprema za scenario bankrotstva Grčke i njenog eventualnog izlaska iz monetarne unije.
Preuzmite 50 eura za trgovanje OVDJE
’Najveći dio grčkog duga trenutno je u vlasništvu MMF-a , ECB i Evropske Unije čime ovo postaje prije svega politički problem. Sa druge strane, ono što možda ima trenutno jači uticaj na kretanje cijene ovog plemenitog metala je monetarna politika Federalnih Rezervi. Politika jeftinog novca je pri kraju i nakon završetka programa monetarnog popuštanja uskoro se očekuje i povećanje kamatnih stopa što svakako ne ide u prilog rastu cijene zlata koje na tržištu ima ulogu utočišta i u koje investitori ulažu u periodima nestabilnosti i krize. Međutim, kada će se Federalne Rezerve zaista odlučiti na ovaj korak to je još uvijek neizvjesno. Prema nedavnoj izjavi američke centralne banke, iako su stopa nezaposlenosti i inflacija u blizini ciljnih vrijednosti, opšti ekonomski uslovi u SAD-u mogli bi još neko vrijeme da odlože ovaj potez’ kažu u FXLider-u.