Nevladine organizacije Grin Houm (GH) i MANS optužile su Vladu da namjerno fingira javnu raspravu o gradnji drugog bloka Termoelektrane, a da predložena rješenja daju lažne podatke i idu u korist investitora i na štetu građana.
Vlada je usvojila nacrte Detaljnog prostornog plana (DPP) za Termoelektranu i Izvještaj o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu (SPU), a Ministrastvo održivog razvoja i turizma nedavno je raspisalo javnu raspravu za te dokumente.
“Iako se radi o vrlo kompleksnom i kontroveznom projektu koji nosi velike ekološke i ekonomske rizike za Crnu Goru Ministarstvo se nije potrudilo da na adekvatan način informiše javnost o početku javne rasprave, niti da animira što više zainteresovanih strana kao ni lokalnu zajednicu da učestvuju u ovom procesu. Štaviše, izabrani tajming govori u prilog činjenici da je namjera Vlade da rasprav prođe sa što manje “talasanja” i komentara”, kaže se u saopštenju GH i MANS.
Oni to potkrepljuju činjenicom da period od 29. aprila do 29. maja određen za javnu raspravu obuhvata i dva državna praznikačime se drastično smanjuje broj radnih dana i gubi na kontinuitetu rasprave.
“Programom javne rasprave određeno je da se organizuje samo jedan okrugli sto, odnosno javna prezentacija projekta i to samo u Pljevljima 25. maja, neposredno nakon četiri neradna dana zbog proslave državnog praznika. Smatramo da to ne moze biti slučajnost i da se na taj način pokušava smanjiti pozornost javnosti i njeno prisustvo ovom događaju”, kaže se u saopštenju.
Oni navode da se stiče utisak da postoji nerazumijevanje politika vezanih za životnu sredinu i klimatske promjene, kao i nespremnost da se suoče sa novim obavezama koje one donose.
“To se može primjetiti u procjenama troškova vezanih za eksploatacije novog bloka termoelektrane koji nijesu adekvatno sagledani u nacrtima dokumenata, dok su troškovi emisija ugljen dioksida (CO2) vrlo potcijenjeni i projektovani na sadašnju cijenu od pet eur po toni CO2, iako sve procjene i najave iz EU govore da zbog sve strožijih zahtjeva klimatskih politika do 2025. možemo očekivati i do 30 eura po toni CO2”.
Oni navode da, ukoliko želi da realno i objektivno sagleda isplativost i rizike ovakve investicije minimum koji država treba da uradi je da procijeni i troškove eksploatacije i rada objekta, koji će dodatno pasti na teret građana.
NVO tvrde da se nastavila praksa davanja prednosti investitorimu u odnosu na javnost i realno sagledavanje interesa i potreba Crne Gore.
“I u ovom slučaju, kao i mnogim do sada, imamo primjer da se prvo izašlo u susret investitorima i da su se dogovorili okviri i parametri projekta, a tek nakon toga se sprovodi javna rasprava koja u tom slučaju predstavlja samo puko zadovoljavanje forme, a ne suštinsko i realno sagledavanje prednosti i nedostataka ovakve investicije čije prve procjene govore da bi samo zbog kreditnog zaduženja koje Vlada i EPCG planiraju uzeti kako bi se projekat realizovao, on mogao dostići cijenu od skoro pola milijarde eura. Pored toga već imamo i najave da ce se to kreditno zaduženje preliti na teret građana kroz uvećanje cijene struje u narednom periodu, dok bi ukupni troškovi projekta (poput otvaranja novih rudokopa, zaštite životne sredine ili zdravlja) mogli premašiti milijardu eura”, tvrde GH i MANS.
Bonus video: