Taksu na gorivo guraju bez zakona

“Ako se u uredbi ne pozivaju na zakon koji im daje pravo da uvedu naknadu, onda je svakako treba preispitati”, kazao je bivši ministar pravde Šoć
185 pregleda 44 komentar(a)
Milo Đukanović, Foto: Savo Prelević
Milo Đukanović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 20.04.2015. 06:06h

Predstavnici Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) najavili su da će Ustavnom sudu podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti Vladine uredbe kojoj je uvela novu naknadu od sedam centi po litru goriva.

“Članu 142 Ustava Crne Gore propisuje da se 'porezi i druge dažbine mogu uvoditi samo zakonom', a kako naknada za izgradnju autoputa i reprezentativni sport predstavlja javni prihod, odnosno prihod budžeta, jasno je da se ona mogla uvesti jedino donošenjem posebnog zakona u Skupštini Crne Gore”, smatraju u MANS-u.

Vlada je u četvrtak usvojila uredbu kojom je izmijenila dosadašnju uredbu o utvrđivanju maloprodajne cijene naftnih derivata kojom je u cijenu uvela potpuno novu naknadu od sedam centi po litru goriva za “autoput i reprezentativni sport”.

I nekoliko pravnika koje su “Vijesti” kontaktirale smatraju da je upitna zakonitost ove odluke, naročito zbog toga što se Vlada u njoj nije pozvala ni na jedan zakon, već samo na “Uredbu o Vladi Crne Gore”.

Nekadašnji ministar pravde Dragan Šoć kazao je juče “Vijestima” da Vlada uredbom može povećati dažbine ako je nekim zakonom ovlašćena da to uradi i tada se u uredbi mora pozvati na taj zakon. On je naveo da se to radi kada se ta dažbina usklađuje sa nečim drugim ili ako je zakonom predviđeno da se neke dažbine, najčešće akcize, povećavaju u određenom roku.

“Ako se u uredbi ne pozivaju na zakon koji im daje pravo da uvedu naknadu, onda svakako treba preispitati njenu ustavnost”, kazao je Šoć.

Vlada planira da nova naknada zaživi od večeras u ponoć, a danas je i krajnji rok da uredba bude objavljena u Službenom listu. Sajt Službenog lista ne radi od petka.

Nekoliko pravnika kazalo je da se samom uredbom, bez pozivanja na neki zakon, ne mogu uvoditi nove dažbine i da zbog toga onakva kakva je objavljena na sajtu Vlade može lako da padne na Ustavnom sudu.

Problem je, međutim, što inicijative upućene Ustavnom sudu na odlučivanje čekaju i više od godinu.

MANS je naveo da je nezakonito i to što uredba stupa na snagu danom objavljivanja jer za takve izuzetke moraju postojati razlozi utvrđeni u postupku donošenja.

“Kako takvi razlozi nisu iznijeti u postupku donošenja ovog akta, niti bi se mogli navesti razlozi za ovo neustavno uvođenje dažbina po ubrzanom postupku, proizilazi da je Vlada donoseći spornu uredbu prekršila i navedeni ustavni princip”, navedeno je u saopštenju kojeg je potpisao direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac.

Objašnjenje premijera Mila Đukanovića da naknadu uvode na gorivo koje u crnogorskim uslovima luksuz, za Milovca je više nego sramno.

“To vrijeđa inteligenciju svakog građanina Crne Gore koji je u posljednih 25 godina bio svjedok rapidnog bogaćenja crnogorskog premijera, njegove porodice, kumova i čitave plejade domaćih i stranih tajkuna i kriminalaca čiji poslovi su uništili ekonomsku supstancu zemlje”, kazao je Milovac.

Šoć: Naknada je plaćanje za neku uslugu, ali je ovdje nema

Nekadašnji ministar pravde Dragan Šoć kazao je i da je sporan sami naziv nove dažbine - naknada.

“Naknada u pravnom smislu predstavlja plaćanje za neku uslugu koju je taj ko je plaća dobio. Ne vidim koju uslugu će građani sada dobijati kada budu plaćali ovu naknadu uz redovnu cijenu goriva”, kazao je Šoć.

Đukanović je kazao da će se ovom naknadom obezbijediti dio nedostajućih prihoda kojim bi se riješili deficita u budžetu i obezbijedili uredno vraćanje kredita za izgradnju putne infrastrukture.

Bonus video: