Stečajni upravnik Kombinata aluminijuma Veselin Perišić i direktor Poreske uprave Milan Lakićević nijesu uspjeli da se dogovore o modelu kojim bi se prevazišao problem uplate dijela doprinosa na zarade bivših i sadašnjih radnika KAP-a, zbog čega se očekuje da to riješi Vlada, saznaju “Vijesti” nezvanično.
Direktna posljedica neispunjavanja zakonskih obaveza KAP-a prema radnicima je da 19 od 30-ak radnika koji sad, prema novom zakonu o PIO, imaju pravo na penziju ne mogu je steći upravo zbog toga što im nijesu uplaćeni svi doprinosi.
Oko 500 ljudi iz KAP-a, koji su protekle dvije i po godine otišli u penziju, još ne mogu dobiti konačna rješenja Fonda PIO o penzionisanju već prijevremenu penziju neznatno umanjenu (od četiri do 10 eura zavisno od visine penzije) zbog tog problema i dalje primaju po osnovu privremenih rješenja.
Perišić i Lakićević, na sastanku održanom početkom ove sedmice, nijesu uspjeli da nađu model primjenljiv za sve radnike kojima se duguju doprinosi na isplaćene neto zarade.
Otežavajuća okolnost je što još nijesu isplaćeni svi povjerioci iz prvog isplatnog reda u stečajnom postupku za KAP-a, nakon prodaje imovine Unipromu Veselina Pejovića koji još duguje polovinu od 28 miliona eura. Dok onima kojima se duguje u prvoj grupi ne bude isplaćen novac, ne mogu se naplatiti oni iz drugog isplatnog reda, među kojima su potraživanja države, odnosno Poreske uprave.
Bivšim i sadašnji radnicima KAP-a, prema informacijama “Vijesti”, staž je povezan do juna 2013. godine, a benificirani radni staž za dio radnika koji rade na mjestima sa otežanim uslovima rada nije uplaćivan od 2006. godine.
Vlada je novcem građana pomagala da se ad hok, od slučaja do slučaja uplaćuje benificirani staž za ljude koji su odlazili iz ove kompanije.
Novi gazda KAP-a, kompanija Uniprom, koji je preuzeo KAP od 19. jula prošle godine redovno izmiruje sve dažbine, ali “rupe” u zvaničnoj evidenciji doprinosa radnika postoje za period uoči i nakon pokretanja stečaja 8. jula 2013. godine.
"Već smo preduzeli aktivnosti da se poveže radni staž za sve bivše i sadašnje radnike KAP-a od juna 2013. do danas. Posebno je pitanje ko će i na koji način platiti zaostale doprinose za benificirani radni staž koji nijesu uplaćivani od privatizacije 2006. godine", kazala je predsjednica Sindikata KAP-a, Sandra Obradović.
Najviše zakinuti u Elektrolizi
Najteža radna mjesta u KAP-u su u centralnom pogonu - Elektrolizi, a radnici te cjeline najviše su zakinuti za neuplaćene doprinose, proteklih devet godina. Na radnom mjestu u Elektrolizi za svaku godinu staža trebalo je da se uplaćuju doprinosi za dodatnih šest mjeseci. To znači da je preostali dio radnika, tokom proteklih devet godina, zakinut za neuplaćivanje doprinosa za skoro četiri i po godine.
Bonus video: