"Čelebić" bi višespratnicu

114 pregleda 3 komentar(a)
Hala Radoje Dakić, Foto: Luka Zeković
Hala Radoje Dakić, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 11.12.2014. 18:45h

Kompanija “ Čelebić ” biznismena Tomislava Čelebića kupila je tokom nedavno održane sudske prodaje poslovnu zgradu “Radoja Dakića” površine 19.151 kvadrata za iznos od 622.500 eura, koliko iznosi polovina procijenjene tržišne vrijednosti tog objekta.

Prema nezvaničnim informacijama ova firma je već je uplatila 120 hiljada eura, a ostatak novca će biti uplaćen do kraja decembra.

Vršilac dužnosti sekretara Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora Oliver Marković kazao je da je hala “Fakop” u kompleksu “Radoje Dakić”, prema izmjenama i dopunama istoimenog planskog dokumenta, predviđena za rušenje.

“Na predmetnom prostoru su planirane dvije urbanističke parcele na kojima je predviđena izgradnja objekata stanovanja velikih gustina, spratnosti P+ 5, i pristupna saobraćajnica”, kazao je Marković, odgovarajući na pitanje odbornice SNP-a Zdenke Popović.

Popovićeva je kazala da povjerioci “Radoja Dakića” potražuju mnogo novca od Glavnog grada, koji mora biti isplaćen od prodaje imovine bivše fabrike.

Hala “Fakop” je površine 19.151 metara kvadratnih, a visine 21 metar. Najžalosnije je, što je prije prodaje... naloženo sudsko vještačenje tržišne vrijednosti hale i procijenjeno da sa urbanističkom parcelom vrijedi 1.450.000 eura”, kazala je Popovićeva.

Hala je, kako je pojasnila, prodata 24. novembra jedinom ponuđaču na tenderu, kompaniji “ Čelebić ” za 622.500 eura.

“ Čelebić ” je uplatio 140.000 eura i molio da ostatak novca uplati u roku od 30 dana. Takođe je molio da se objekat ne sruši u narednih pet mjeseci. Pitam ko će da snosi troškove za uklanjanje - Glavni grad ili preduzeće “ Čelebić ””, tvrdi Popovićeva.

Ona je istakla da je još tragičnije što će ta firma biti oslobođena plaćanja naknade za komunalije, “tako da je to dobila džabe”.

“Menadžer Glavnog grada je trebalo da razmišlja da ne možemo samo beskonačno da prodajemo u bescijenje, nego moramo razmišljati da li postoji nešto što možemo valorizovati u ekonomske svrhe. Ta hala je mogla da se modernizuje i da se napravi tržni centar, ili nešto za proizvodnju i preradu voća, povrća ili slično, kako bi se otvorila neka radna mjesta”, kazala je Popovićeva.

Prijava zbog krađe imovine

Bivši radnici, a danas povjerioci “Radoja Dakića”, njih 155, podnijeli su osnovnom državnom tužiocu u gradu krivičnu prijavu protiv N. N. lica zbog krađe pokretne imovine u vrijednosti od 181.254 eura iz centralnog magaciona kompanije.

Prodajom navedene pokretne imovine trebalo je da se namire zaostala potraživanja ukupno 180 radnika. Policiji su krađe imovine iz bivše fabrike mašina prijavljene 26, 27. i 30. juna, 30. jula, 20. septembra i 16. oktobra ove godine.

Prema prvobitnom nalazu vještaka u centralnom magacionu “Radoja Dakića” se nalazila pokretna imovina: mašine i alati vrijedni ukupno 187.304 eura, od čega je nakon krađe ostalo imovine u vrijednosti od 6.050 eura. U centralnom magacionu prvobitno je bilo 2.602 elementa.

Bonus video: