Bivši radnici “Radoja Dakića” predali su Sudskom savjetu Crne Gore pritužbu na rad predsjednika Ustavnog suda CG dr Dragoljuba Draškovića i zatražili njegovo razrješenje.
“Predsjednik Ustvnog suda zakazuje saziva, predsjedava i zakazuje sjednice, određuje broj vijeća i njihov način rada, predsjednika i članove vijeća. Od Draškovića smo očekivali da primijeni visoke etičke i profesionalne standard prilikom odlučivanja o našoj ustavnoj žalbi. Odluka o prioritetnom razmatranju naše ustavne žalbe Ustavni sud je donio 31.10.2017.godine,..Zakonom o Ustavnom sudu je propisan vremenski rok u kojem se moralo odlučiti najkasnije do 28.avgusta 2018”, navodi se u pritužbi Sudskom savjetu koju je ispred “dakićevaća” potpisao Milan Vukčević.
Ustavni sud je trebalo u tom roku da odluči o sudbini presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, donijete u korist bivših radnika, i zaduži državu da na isti način u našem pravnom sistemu zaštiti prava svih 1800 povjerilaca (bivših radnika) “Radoje Dakića”, koji prema pravosnažnost presudi, staroj 12 godina, potražuju više od 60 miliona eura potraživanja.
“U postupanju u roku oduzeto nam je pravo i prilika da imamo pravično suđenje i obezbijeđenu primjenu propisa. Ovakvim odnosom prema problem, nanijeta je šteta ugledu suda, šalje se poruka da pravo u državi ne postoji. Institucija Ustavnog suda pala je na najniže grane i smanjeno je povjerenje u pravosuđe. Pitamo se kako se može očekivati od običnog građanina da poštuje zakone, ako ih Ustavni sud ne poštuje”, istakao je Vukčević u pritužbi.
”Dakićevci” smatraju “da je rješenje bilo moguće u zakonskom roku, budući da je po istom pitanju već odlučio Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.
“Predlažemo da Sudski savjet razriješi predsjednika Ustavnog suda koji se zakleo da će funkciju vršiti po Ustavu i zakonu”, zaključuje se u pritužbi Sudskom savjetu.
Bonus video: