PKCG: Neophodnost produženja turističke sezone kroz konsolidaciju ponude zemalja regiona

Konferencija je i prilika za poslovne ljude i predstavnike komora iz zemalja CEFTA regiona da predstave viđenja problema sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu
106 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 12.11.2014. 16:33h

Uspješan razvoj turizma ima višestruki uticaj na poljoprivredu, trgovinu, saobraćaj i druge privredne grane, zbog čega postoji potreba da se poboljša konkurentnost u tom sektoru, ocijenjeno je danas na regionalnoj konferenciji u Budvi.

Na skupu pod nazivom CEFTA region - jedinstvena turistička destinacija, u organizaciji Privredne komore (PKCG), saopšteno je da se to može postići obogaćivanjem turističke ponude, produžetkom turističke sezone i postizanjem intezivnije saradnje između turizma i poljoprivrede, što bi doprinijelo prepoznatljivosti turističke ponude.

„Cilj skupa je da ukaže na neophodnost produženja turističke sezone kroz konsolidaciju ponude zemalja regiona, jačanje brenda jugoistočne Evrope kao turističke destinacije i intenzivnijeg promovisanja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda“, saopšteno je iz PKCG.

Konferencija je, kako se dodaje, i prilika za poslovne ljude i predstavnike komora iz zemalja CEFTA regiona da predstave viđenja problema sa kojima se suočavaju u svakodnevnom radu i daju sugestije nadležnim sa ciljem da se napravi predlog jedinstvene turističke ponude.

Na skupu su organizovani paneli o upravljanju turističkom destinacijom, jedinstvenoj turističkoj ponudi regiona i poljoprivrednim i proizvodima agroindustrije u turističkoj ponudi.

Potpredsjednik PKCG, Ljiljana Filipović, kazala je da je turizam od velikog značaja za ekonomski razvoj zemalja jugoistočne Evrope, da je riječ o privrednoj grani u kojoj iz godine u godinu ostvaruju rast i o resursu čiji razvojni potencijal daleko nadilazi sadašnje parametre i okvire.

„Crna Gora prepoznaje važnost turizma kao jedne od prioritetnih grana razvoja, koja značajno doprinosi bruto domaćem proizvodu (BDP), privlači krupne investicije iz inostranstva i predstavlja zamajac unaprjeđenja ostalih sektora privrede. Zato premanento radimo na podizanju kvaliteta turističkog proizvoda, njegovoj diverzifikaciji i prilagođavanju preferencijama savremenog gosta. U tom kontekstu, zemlje regiona ne posmatramo kao konkurente, već kao komplementarna tržišta, partnere u ostvarivanju zajedničkog cilja“, rekla je Filipović.

Ona je dodala da u savremenim uslovima, u kojima se strategije brendiranja turizma nužno temelje na izgradnji jedinstvenog identiteta, poljoprivredni i proizvodi agroindustrije u turističkoj ponudi sve više dobijaju na značaju.

„Hrana postaje moćno obilježje i instrument brendiranja, jedan od ključnih faktora turističke ponude, sve vrijedniji i profitabilniji dio ukupne baštine i tradicionalnih vrijednosti“, navela je Filipović.

Ona smatra da će konferencija, uz učešće predstavnika Vlade, privrednih komora regiona i univerziteta i privrednika koji posluju u turizmu, poljoprivredi i prehrambenoj industriji definisati predloge za dalje korake ka sve većoj integraciji turističke ponude regiona.

Državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Predrag Jelušić, govorio je o upravljanju turističkom destinacijom sa posebnim osvrtom na Strategiju razvoja turizma od 2008. do 2020. godine.

„Imamo želju da Crna Gora 2020. godine kao turistička destinacija nudi svoj proizvod tokom cijele godine“, rekao je Jelušić.

On je kazao da je dio strateških planova realizovan, ali da predstoji još dosta posla da se vizija ostvari, odnosno da Crna Gora bude turistička destinacija kakvu svi žele.

Prema njegovim riječima, do tog cilja nedostaju bolja avio dostupnost, zbog čega je prioritetno podizanje kapaciteta aerodroma u Tivtu.

Jelušić je kazao da očekuje da će na jesen naredne godine tamo početi gradnja terminala i uvećanja kapaciteta. On smatra da je važan projekat gradnje autoputa Bar-Boljare koji će unaprijediti putnu dostupnost Crne Gore.

Ministarstvo je, kako je dodao, preduzelo niz koraka da se umanji sezonalnost crnogorske turističke ponude i da obezbjedi uslove da se podigne kvalitet hotelskih kapaciteta.

Jelušić je najavio da se uskoro očekuje realizacija seta mjera koje stimulišu razvoj turizma, poput poreskih olakšica i donošenja i revizija prostornih planova.

Predsjednik Odbora turizma i ugostiteljstva PKCG, Dragan Ivančević, smatra da će konferencija doprinijeti poboljšanju turističkog ambijenta u regionu.

„Usmjereni smo jedni na druge, možemo i hoćemo da sarađujemo kako bi bolje valorizovali sve resurse. Upravljanje turističkom destinacijom pomoći će da bolje sagledamo potencijale, kako bismo u regionu postigli veći kvalitet turističke ponude. Bez kvalitetnog upravljanja turističkom destinacijom nema kvalitetnog turističkog proizvoda“, ocijenio je Ivančević.

Direktor Nacionalne turističke organizacije (NTO), Saša Radović, kazao je da je ovu godinu karakterisao svojevrsni krizni menadžment upravljanja destinacijom, zbog kriza na najvećim emitivnim tržištima.

„I ove godine se pokazala vitalnost turističkog sektora i, u pravom svijetlu, sprega privatnog i javnog partnerstva“, rekao je Radović.

On je dodao da se u narednom periodu očekuju investicije u crnogorski turizam veće od dvije milijarde EUR, ali i da je značajno objedinjavanje turističke ponude regiona.

„Region jugoistočne Evrope kao integrisana turistička destinacija ima veliku šansu da privuče turiste sa najvećih tržišta uključujući skandinavske, zemlje dalekog istoka i Amerike. Zato je neophodno raditi na objedinjavanju turističkog proizvoda“, naveo je Radović.

Predsjednik uprave Karisma Hotels Adriatic, Veljko Ostojić, kazao je da jadranska regija ima budućnost u zajedništvu i da ih na emitivnim tržištima prepoznaju kao jedinstvenu destinaciju.

On je naveo da njegova kompanija želi da investira u crnogorski turizam i da je zainteresovana za povezivanje regije.

„Konkurentnost je hamletovsko pitanje svih privrednih sektora, pa i turizma. Ne možemo biti apsolutno konkurentni, već regija treba da definiše nekoliko proizvoda u kojima može biti među prvim destinacijama u Mediteranu. Bez tako definisanih ciljeva, teško ćemo biti konkurentni“, rekao je Ostojić.

Dekan Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, Đurđica Perović, kazala je da se Crna Gora mora razvijati kao integrisana turistička destinacija.

Ona je ocijenila da je turističkoj privredi potreban kvalitetan kadar, a za to je neophodno što više praktične obuke na visokoškolskim ustanovama.

Organizovanje konferencije je podržao projekat Implementacija CEFTA 2006 u cilju unaprjeđenja internacionalizacije privreda jugoistočne Evrope.

Projekat finasiraju Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke, uz podršku Unije njemačkih privrednih komora (DIHK), Fondacije za privredni razvoj SEQUA i CEFTA Sekretarijata.

Galerija

Bonus video: