Građani su Poreskoj upravi (PU) u trećem kvartalu, putem sajta Budi odgovoran, prijavili ukupno 477 nepravilnosti, od čega se 273 odnosilo na neizdavanje fiskalnih računa.
Iz PU je saopšteno da su se ostali pozivi odnosili na prijavu rada bez odobrenja kao i neprijavljivanje i neosiguravanje radnika. “Najviše prijava, tokom izvještajnog perioda, primljeno je iz Podgorice, zatim Nikšića, Cetinja, Bara, Budve, Ulcinja i Kotora, a kada je riječ o sjevernim opštinama, odgovorni su bili i građani Bijelog Polja, Mojkovca, Berana, Rožaja i Pljevalja”, navodi se u saopštenju PU.
Putem Call centra i aplikacije Budi odgovoran, građani mogu prijaviti i sve eventualne nepravilnosti koje uoče od zakupaca plaža. Tokom trećeg kvartala, dežurni telefon PU (19707), pozvalo je skoro 3,59 hiljada osoba, u cilju dobijanja odgovora na pitanja koja se odnose na tumačenje zakonskih propisa iz oblasti poreske politike. Call centar je, po osnovu prijavljivanja uočenih nepravilnosti u radu poreskih obveznika, pozvale su 102 osobe.
“Neizdavanje fiskalnih računa prijavljeno je u 85 poziva, 14 se odnosilo na rad bez odobrenja, dok su se po jedna prijava odnosile na neprijavljivanje radnika i neuplaćivanje dnevnih pazara”, precizirali su iz PU.
U trećem kvartalu nije bilo prijava slučajeva korupcije. Vlada je odlučila da kampanju Budi odgovoran, koja se realizuje u okviru projekta uključivanja građ
ana u borbu protiv sive ekonomije, produži do kraja godine. Građani na taj način mogu ukazati na nepravilnosti iz oblasti sive ekonomije preko web sajta, Android i iOS aplikacije Budi odgovoran, kao i pozivanjem Call centara PU i Uprave za inspekcijske poslove. Projekat Uključivanje građana u borbu protiv sive ekonomije sprovodi se u saradnji Vlade, Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici i Kancelarije Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). “S obzirom da se broj poziva iz mjeseca u mjesec povećava, očito je da ovaj vid komunikacije doprinosi kvalitetnijoj i efikasnijoj saradnji građana i PU”, saopštili su iz PU.
Bonus video: