Budi odgovoran: Najveća kazna tivatskom Đir taksiju

Inspektori su sa 1,7 hiljada eura kaznili kineski butik u Beranama, zbog neizdavanja fiskalnih računa, a sa 1,35 hiljada D.C. iz Pljevalja na osnovu prijave o neizdavanju računa i neprijavljenim radnicima
72 pregleda 2 komentar(a)
Ažurirano: 28.09.2014. 15:03h

U okviru kampanje Budi odgovoran ove sedmice su evidentirane 102 primjedbe, na osnovu kojih su izrečene 22 novčane kazne od 150 do 3,8 hiljada eura. Najveća novčana kazna, od 3,8 hiljada eura, ove sedmice je izrečena tivatskom Đir taksiju na osnovu prijave o neizdavanju fiskalnih računa i naplati viših cijena usluga.

Inspektori su sa 1,7 hiljada eura kaznili kineski butik u Beranama, zbog neizdavanja fiskalnih računa, a sa 1,35 hiljada D.C. iz Pljevalja na osnovu prijave o neizdavanju računa i neprijavljenim radnicima. Kazna od hiljadu eura ove sedmice je izrečena piceriji Stil u Rožajama zbog neizdavanja fiskalnih računa.

Inspektori su sa 750 eura ove sedmice kaznili pet dilera smještaja u Herceg Novom, od osam zatečenih, a sa 450 eura zakupca plaže na Jazu zbog neizdavanja fiskalnih računa.

Kazna od 400 eura izrečena je i zakupcu gradske plaže u Petrovcu zbog nepoštovanja pravilnika o postavljanju plažnog mobilijara, dok su sa 300 eura kažnjeni nikšički kafići Le deux Magots i La trappe, na osnovu prijave o neizdavanju fiskalnih računa.

Inspektori su sa po 200 eura kaznili Tajnu iz Igala zbog neizdavanja fiskalnih računa i neprijavljenih radnika, Knjaz i Svaki dan iz Nikšića zbog neistaknutih cijena, kao i apoteku “Radović” iz Podgorice jer je utvrđeno da ne postoji evidencija o nabavljenoj i prodatoj robi.

Nelegalno obavljanje transfera i turoperatorskih poslova bilo je razlog što je ove sedmice preduzeću Holliday iz Ulcinja izrečena kazna od 200 eura, sa koliko su kažnjeni i frizerski salon Marina u Sutomoru i Market 2 u Perastu zbog neizdavanja fiskalnih računa.

Kazna od 150 eura izrečena je plažama ispod restorana Sutjeska u Petrovcu, Q2 u Sutomoru i Kalamper u Baru, jer su cijele bile pod plažnim mobilijarom, restoranu Cuba Libre na Žanjicama i Vecchia Casa u Budvi zbog neizdavanja fiskalnih računa i nepoznatom nelegalnom izdavaocu smještaja iz Bara.

Inspektori su donijeli rješenje o rušenju objekta Zaljevo market 4 u Ulcinju, nakon što su utvrdili da to preduzeće nema ugovor sa Morskim dobrom. Rješenje o rušenju doneseno je i prilikom kontrole R.B. iz Podgorice, na osnovu prijave o nelegalnim građevinskim radovima.

Ove sedmice je evidentirana i jedna pohvala, koja se odnosila na Javno preduzeće Komunalne djelatnosti iz Bara. To preduzeće je postavilo tablu sa molbom građanima da ne ostavljaju otpad pored kontejnera, već da pozovu njihovu službu i dogovore se o preuzimanju.

Građani su i ove sedmice prijavljivali prodaju kesa s logotipom, zbog čega su inspektori izdali rješenje Kući hemije u Budvi kojim se to zabranjuje.

Inspektor je, na osnovu prijave o smeću na plaži ispod hotela Park u Budvi, naložio zakupcu i Komunalnoj policiji da ga otklone, dok je prilikom kontrole barskog Vodovoda i kanalizacije utvrdio da postoje nepravilnosti u određivanju zarada.

Inspektori prilikom kontrole kotorske Forze nijesu zatekli cjenovnike, zbog čega je naloženo da se ta nepravilnost ispravi. Prilikom kontrole objekta Ada u Pljevljima utvrđeno je da on nema rješenje Ministarstva zdravlja, zbog čega mu je naloženo da u roku od 30 dana otkloni nepravilnost.

Inspektori su utvrdili da nijesu nadležni u slučaju nepovezivanja radnog staža zaposlenom u Javnom komunalnom preduzeću sa Cetinja, jer je podnosilac pritužbe svoja prava tražio po isteku zakonskog roka. Slično je bilo i sa radnicima mesare “Bogdanović” u Herceg Novom i konobe Roma u Kotoru, za koje je utvrđeno da nijesu bili prijavljeni.

Inspektori nijesu mogli obaviti kontrolu G.K. i Đ.R iz Budve, prijavljenih za nelegalno izdavanje stanova, jer ih nije zatekao, a slično je bilo i u slučaju T.B. iz Podgorice, koji je prijavljen za neizdavanje fiskalnih računa.

Ove sedmice nije bilo moguće obaviti kontrolu parkinga u Čanju, niti nelegalnu prodaju automobila ispred barske Rode, jer prijavljene osobe nijesu zatečene. Inspektori nijesu mogli obaviti ni kontrolu kafe bara Lužnice u Podgorici i Sport-bet kladionice u Ulcinju, jer su objekti zatečeni zatvoreni.

Građani su i ove sedmice prijavljivali nelegalne građevinske radove u različitim gradovima. Inspektori, međutim, nijesu mogli obaviti kontrolu S.A. iz Bara, jer na objektu nijesu zatečeni radnici.

Oni su u slučaju Z.A. iz Podgorice naredili da rušenje zidova sprata koji su izgrađeni bez dozvole, dok su prijavu protiv Podgoričanina F.M. proslijedili Komunalnoj inspekciji, koja je pokrenula postupak.

Inspektori su prilikom kontrole na osnovu prijave nelagalnih građevinskih radova u Ulcinju i Baru utvrdili da je riječ o gradnji septičke jame o čemu su obavijestili Komunalnu inspekciju.

Nepravilnosti nijesu utvrđene u 33 od ukupno 79 pritužbi na koje su građani dobili odgovor.

Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole podgoričkog Timberlanda, D4, Tri princa, La Scale, kafane na Zabjelu i prodavnice i kafane u blizini Ekoplanta, budvanske Morske obale, Rode, Mega marketa, Adriatic Menagement Company i Tropica 2, kolašinske Biance, marketa Roda u Pljevljima, hotela Soto i Plavog Jadrana u Baru, pilane u Beranama, parkinga u Kotoru i Ulcinju, ulcinjskog Doma kulture, tivatske picerije Galija, optike “Kuburić” u Herceg Novom i prodavca Frikom sladoleda na Žabljaku. Nepravilnosti nije bilo ni prilikom kontrole plaža Sveti Stefan, Sutomore i Pristan, dilera smještaja u Petrovcu i prijavljenih D.K iz Petrovca, M.R. iz Mojkovca i I.B. iz Bara.

Od ukupno 102 pritužbe, evidentirane od ponedjeljka, 20 nije dobilo odgovor, dok su dvije u proceduri. Te dvije pritužbe su se odnosile na nelegalan rad rent-a-cara u Baru i kafić Falkrik u Podgorici.

Pritužbe na koje nije odgovoreno uglavnom su se odnosile na neizdavanje fiskalnih računa, nelegalno parkiranje, čak i službenih automobila, smeće, deponovanje građevinskog materijala, nedozvoljeno postavljanje stubova duž saobraćajnica, grafite i vanpijačnu prodaju.

Kampanju Budi odgovoran krajem decembra su pokrenuli Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbu protiv sive ekonomije. Od maja projekat podržava i britanska Ambasada u Podgorici, čime su obezbijeđena sredstava za nastavak kampanje.

Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.

Uvedena je i posebna kategorija nepravilnosti koje građani mogu da prijavljuju tokom turističke sezone pod nazivom Nepravilnosti na kupalištima.

Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.

Galerija

Bonus video: