Budi odgovoran: Izrečena 31 kazna

Pritužbe na koje nije odgovoreno uglavnom su se odnosile na nepropisno parkiranje, građevinske radove, smeće, uništavanje zelenila i naplatu kazni za parkiranje bez izdavanja fiskalnih računa
235 pregleda 0 komentar(a)
Budi odgovoran, Foto: Screenshot
Budi odgovoran, Foto: Screenshot
Ažurirano: 21.09.2014. 10:19h

U okviru kampanje Budi odgovoran ove sedmice je evidentirano 118 primjedbi, na osnovu kojih je izrečena 31 novčana kazna od 55 do 2.200 eura.

Najveća novčana kazna, od 2.200 eura, izrečena je M.V. sa Cetinja na osnovu prijave o obavljanju nelegalnih građevinskih radova. Inspekori su prilikom kontorle, kako je navedeno u odgovoru na prijavu, našli deset radnika bez zaključenih ugovora o radu.

Kazna od 1.200 eura izrečena je mesarama Tanjga i Sladoja u Kotoru, na osnovu prijave o nelegalnoj prodaji hrane. Prijavom je bila obuhvaćena i mesara Martinović S iz Kotora, ali su inspektori utvrdili da ona posjeduje dozvolu za prodaju brze hrane.

Inspektori su sa po 700 eura kaznili market Roda u Herceg Novom, na osnovu prijave o različitim cijenama na kasi i rafovima, kao i Panoramu na Žanjicama i Bomako u Baru zbog neprijavljenih i neosiguranih radnika.

Sa po 600 eura su ove sedmice kažnjeni Kuća hemije u Ulcinju, na osnovu prijave o neisplaćivanju zarade zaposlenima i nelegalnom zapošljavanju radnika, i plaža Maljevik u Baru zbog neizdavanja fiskalnih računa. Ista kazna izrečena je i plaži Obala u Herceg Novom, jer je cijela pokrivena plažnim mobilijarom, kao i E.P. plaže u Ulcinju zbog nelegalnog obavljanja djelatnosti.

Inspektori su na osnovu prijave o radu bez ugovora sa 530 eura kaznili DSD Pasion Beograd u Bečićima, dok je kazna od 450 eura izrečena preduzeću Vuk iz Sutomora zbog nelegalnih radnika.

Kazne od po 400 eura ove sedmice su izrečene preduzeću Ana iz Tuzi, Sportsko-ribolovnom društvu Nikšić i podgoričkoj Romansi zbog neizdavanja fiskalnih računa, a plaži Maljevik u Baru na osnovu prijave da je cijela pokrivena plažim mobilijarom.

Inspektori su sa po 300 eura kaznili dilere smještaja u Igalu i Herceg Novom, kao i zakupca plaže u Buljarici i Gradske u Petrovcu, jer su bile potpuno pokrivene plažnim mobilijarom. Istim iznosom kažnjen je kotorska Sutvara zbog neprijavljenih radnika.

Sa po 200 eura ove sedmice su kažnjeni podgorički Vuk Petrol, na osnovu prijave o neizdavanju fiskalnih računa, i Elprom iz Rožaja zbog nelegalne prodaje montažnih kućica.

Kazne od po 150 eura izrečene su Ž.D. iz Bara, na osnovu prijave o nelegalnim radnicima, plaži Forte Rosa u Tivtu, Gradskoj u Petrovcu i Arban commerce iz Budve, jer u inspektori utvrdili da su cijele bile pokrivene plažnim mobilijarom. Isti iznos kazni izrečen je i noćnom baru Central park u Herceg Novom, na osnovu prijave o neposjedovanju dozvole za obavljanje djelatnosti, i dilerima smještaja u Ulcinju.

Inspektori su sa po 100 eura kaznili J.D. iz Budve i D.R. i Z.R. iz Sutomora zbog neizdavanja računa za pružanje usluge smještaja, odnosno nelegalnog iznajmljivanja kuće. Najniža kazna, od 55 eura, ove sedmice je izrečena perionici tepiha i auta u Budvi, na osnovu prijave o radu bez odobrenja.

U okviru kampanje ove sedmice je evidentirano 20 prijava nepravilnosti na kupalištima, koje su se uglavnom odnosile na nepropisno postavljanje plažnog mobilijara. Tako je bilo i u slučaju plaža Lobelia, Peoples, Atrium, Obala i Rivijera u Herceg Novom, Maljevik, Utjeha i Questo Quello u Baru, Drobni pijesak, Budvanska rivijera i Ploče u Budvi, Petrovac beach i Gradska u Petrovcu, Forte Rosa u Tivtu i 4B u Bečićima.

Inspektori su izdali rješenje o zabrani prodaje kesa sa logotipom drogeriji Dama i marketu Maxi u Budvi, ali i o uklanjanju objekta u slučaju prijave nelegalnog rada Nojeve barke iz Ulcinja.

Inspektori su u slučju prijave nelegalnog rada automehaničarske radnje u Podgorici naložili da se u roku od 15 dana prijavi djelatnost, što je i urađeno. Inspektori nijesu mogli obaviti kontrolu na osnovu prijave o nelegalnom radu u Šušnju kod Bara, jer nijesu imali dovoljno podataka da bi izašli na teren.

Ove sedmice nije bilo moguće obaviti kontrolu Lide u Bijelom Polju, jer su inspektori utvrdili da je objekat zatvoren prije četiri godine. Slično je bilo i u slučaju prijave da V.R. iz Ulcinja nelegalno obavlja djelatnost, jer su objekat inspektori zatekli zatvoren, dok danilovgradski Šampion nijesu mogli naći.

Prilikom kontrole R.K. iz Bara, na osnovu prijave o prodaji opreme za plažu, utvrđeno je da ju je Komunalna inspekcija uklonila. Inspektori nijesu zatekli prodavce voća i povrća na zelenoj pijaci u Rožajama, koji su prijavljeni da nemaju dozvolu za obavljanje te djelatnosti.

Tržišni inspektori su utvrdili da nijesu nadležni kada je riječ o prijavi prodaje robe iz automobila u Baru, zbog čega su je proslijedili Komunalnoj policiji. Nepravilnosti nijesu utvrđene u 43 od ukupno 110 pritužbi na koje su građani dobili odgovor.

Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole podgoričke pekare As, frizerskog salona Dijana, radionice za preradu drveta u Zagoriču, marketa Roda u Maslinama, kafića Titograd i prodavnica Martinović i Jeans, hercegnovskog restorana Kompas, Regionalnog centra za obuku ronilaca u Bijeloj, kafe bara Nina i prodavnice boja i lakova u Baru, cvjećare Golden Gate u Nikšiću, preduzeća In iz Danilovgrada, risanske Domaće trgovine i kafane “21. novembar”, buregdžinice Beno u Tuzima, beranskog marketa Maja, trafike i Montefarma, bjelopoljske apoteke Centar i dječijeg vrtića “Dušan Basekić”, ulcinjskog Doma kulture, plaže Q2 u Sutomoru, parkinga na Kamenovu, rožajske Monete Nik Company, kao i dilera smještaja u Petrovcu i Budvi.

Nepravilnosti nijesu utvrđene ni prilikom kontrole po osnovu prijava protiv V.R. i R.R iz Bijelog Polja i S.Đ, S.Đ. i M.B. iz Herceg Novog.

Od ukupno 118 pritužbi, evidentiranih od ponedjeljka, osam nije dobilo odgovor. Pritužbe na koje nije odgovoreno uglavnom su se odnosile na nepropisno parkiranje, građevinske radove, smeće, uništavanje zelenila i naplatu kazni za parkiranje bez izdavanja fiskalnih računa.

Kampanju Budi odgovoran krajem decembra su pokrenuli Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbu protiv sive ekonomije. Od maja projekat podržava i britanska Ambasada u Podgorici, čime su obezbijeđena sredstava za nastavak kampanje.

Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.

Uvedena je i posebna kategorija nepravilnosti koje građani mogu da prijavljuju tokom turističke sezone pod nazivom Nepravilnosti na kupalištima. Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta i kol centara Poreske uprave na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.

Bonus video: