Sindikat i radnici nikšićkog Radventa tražili su odgađanje popisa imovine kako bi se Ministarstvo ekonomije dogovorilo sa novim vlasnikom, turskom kompanijom Toščelik, o sudbini 24 radnika.
„Poslao sam zahtjev za odgađanje potpisa stečajnom upravniku a on će to proslijediti stečajnom sudiji i nadamo se da će to prihvati. Tražimo odgađanje dok se ministar Kavarić ne dogovori sa predstavnicima Toščelika šta će biti sa nama“, kazao je predsjednik Sindikata Slobodan Korać.
Toščelik, vlasnik nikšićke Željezare, u julu je kupio Radvent za 1.000.017 eura, ali, kako je kazao Korać, ne želi da preuzme radnike.
„Na sastanku sa ministrom ekonomije Vladimirom Kavarićem oko prodaje Radventa razgovarano je o sudbini 24 radnika koji su ostali da rade u fabrici i poslije stečajnog postupka. Na sastanku nam je saopšteno da novi vlasnik neće da prihvati nikoga u stalni radni odnos. Radnici su nezadovoljni postupkom Ministarstva ekonomije koji su bili potpisnici Protokola o uvođenju stečaja u Radventu i Željezari i po kome se Vlada obavezala da će naći strateškog partnera za opstanak Radventa“, kazao je Korać.
Toščelik je kupio cjelokupnu imovinu nekadašnjeg pogona nikšićke Željezare – zemljište površine oko 15,7 hiljada kvadratnih metara, upravnu zgradu, radionice, halu za regeneraciju mašinskih djelova i skladišta. Nacrtom ugovora, međutim, nijesu obuhvaćeni radnici.
Stečaj u Radventu, nekadašnjem pogonu nikšićke Željezare, pokrenut je sredinom juna 2011.godine na zahtjev radnika zbog duga od milion eura, a bankrot je proglašen sredinom oktobra iste godine. Od 180 radnika u Radventu je ostalo njih 24 i oni su, iako je firma već tri godine u stečaju, radili i obavljali poslove za Toščelik, Luku Bar, Genex, Bemax. Zarade su im redovno isplaćivane, a prosjek plate je bio više od 500 eura.
„Radvent radi i ima posla i nijesmo tražili nikakvu finansijsku pomoć od Vlade. Stav radnika je jedinstven – da nastavimo da radimo i da ostvarujemo iste uslove kakve su ostvarili radnici Željezare, a to je rješenje na neodređeno radno vrijeme. Pozivamo komisiju za praćenje privatizacije i sve nadležne institucije da se uključe u rješavanje sudbine 24 zaposlena u Radventu. I dalje se nadamo u pomoć Ministarstva ekonomije i da će sa budućim vlasnikom naći rješenje o sudbini 24 radnika“, kazao je Korać.
U stečajnom postupku priznato je 2,33 miliona eura potraživanja, a bivši vlasnik, firma MNSS, koja je gazdovala i Željezarom, nije prijavila potraživanja.
Osim radnika kojima se duguje 990 hiljada eura, najveći povjerilac je država koja je na ime poreza i doprinosa prijavila oko milion eura, a ostali povjerioci su uglavnom dobavljači.
Bonus video: