Vukčević: Potraživanja bivših radnika "Radoja Dakića" da se uvrste u budžet

"Ovakvo postupanje Vlade podsjeća na najgore vrijeme staljinizma, jer ne mogu u ozbiljnoj zemlji radni protesti da traju 12 godina”, ocijenio je Vukčević
3 komentar(a)
Milan Vukčević, Foto: Arhiva "Vijesti"
Milan Vukčević, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 16.08.2014. 12:37h

Bivši radnici “Radoja Dakića”, koji su ostali bez posla, plata i dijela pripadajućih otpremnina, traže da njihova potraživanja budu uvrštena u rebalans budžeta, jer u sadašnjem nema novca predviđenog za te namjere.

Predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca fabrike Milan Vukčević kazao je da već tri godine zaredom radnici traže da njihova potraživanja budu uvrštena u budžet.

“Za vrijeme neizvršavanja sudske odluke na teret države po osnovu presuđenih zateznih kamata palo je preko 20 miliona eura, a taj novac će morati da plate poreski obveznici iako ih niko nije pitao za to”, rekao je Vukčević agenciji Mina-business.

Prema njegovim riječima, nije prihvatljivo da Vlada odbija bilo kakvu vrstu dijaloga kada je mjesečna šteta 200 hiljada eura.

“Ispravno je masovno izaći i pobuniti se protiv takvog načina rada. Ovakvo postupanje Vlade podsjeća na najgore vrijeme staljinizma, jer ne mogu u ozbiljnoj zemlji radni protesti da traju 12 godina”, ocijenio je Vukčević.

On je kazao da je premijer Milo Đukanović pred crnogorskom javnošću i parlamentom pokušao da situaciju predstavi drugačijom od one kakva jeste.

“Ako sistem ne funkcioniše, kriv je onaj koji je na prvoj poziciji”, smatra Vukčević.

On je podsjetio da je Sud u međuvremenu napravio “pravolinijsku prodaju” opreme vrijedne preko deset miliona u bescijenje.

“Znamo da su osam najvećih građevinskih firmi u Crnoj Gori bile zainteresovane za imovinu kao investitori. Kad smo kao povjerioci blagovremeno prihvatili najpovoljniju ponudu, kupci su odustali”, naveo je Vukčević.

On je pozvao Vladu da objasni o čemu se tu radi.

“Licemjeran je bio postupak države da nam se nude krediti za samozapošljavanje, a istovremeno nam nijesu davali naš zarađeni novac. Sada je za mnoge naše kolege kasno jer je priča o presudi na veresiju duža od života”, smatra Vukčević.

Bivši radnici podgoričke fabrike od početka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda, na osnovu kojih im se duguje 30 miliona eura glavnice i preko 20 miliona zatezne kamate.

Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona eura koje ne mogu da prodaju.

Kompanije Zetagradnja i Čelebić su 27. oktobra 2011. godine odustale od kupovine zemljišta "Dakića", površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona eura.

Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su činili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal Company i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona eura.

Bonus video: