Hapšenje Jezdimira vodi i do crnogorskih krimi-grupa

Istragom pokrenutom mnogo prije hapšenja utvrđeni njegovi kontakti i sumnjivi poslovi sa više crnogorskih i državljana Bosne i Hercegovine, povezanih sa međunarodnim švercom kokaina

103198 pregleda 50 reakcija 17 komentar(a)
Hapšenje Jezdimira, Foto: NP Ekvadora
Hapšenje Jezdimira, Foto: NP Ekvadora

Istragom pokrenutom mnogo prije nego je u Ekvadoru uhapšen srpski narko- bos Srđan Jezdimir utvrđeni su njegovi kontakti i sumnjivi poslovi sa više crnogorskih i državljana i Bosne i Hercegovine koji su mahom evidentirani kao pripadnici organizovanih kriminalnih grupa, povezanih sa međunarodnim švercom kokaina.

To je “Vijestima” kazao član tima međunarodnih istražitelja zaduženih za borbu protiv krijumčarenja droge, uključen u tu istragu.

“Jezdimir je već duže bio pod nadzorom međunarodnih istražitelja, a tokom trajanja istrage otkrivene su finansijske tranakcije i njegovi kontakti sa članovima pojedinih organizovanih kriminalnih grupa sa područja Crne Gore i BiH, što znači da će istraga dovesti i do njih”, kazao je isti izvor.

Jezdimir je uhapšen 20. novembra u akciji Nacionalne policije Ekvadora, kojom je koordiniralo tamošnje državno tužilaštvo.

Lisice na ruke stavljene su mu u operaciji “Gran Fenix 314”, koja je dovela do razbijanja kriminalne organizacije zadužene za pranje novca povezanog sa međunarodnom trgovinom drogom.

Državljanin Srbije, porijeklom iz Laktaša (BiH), odavno je na području Južne Amerike, gdje je i hapšen zbog šverca droge.

On je jedan od na desetine državljana sa područja bivše Jugoslavije, o čijem kriminalnom djelovanju na području Južne Amerike su “Vijesti” pisale početkom septembra, kada zbog istrage nije otkrivan njihov identitet.

Tada je objavljeno da je nakon devedesetih i serije ubistava koja se pripisuju čistki tadašnje Uprave za državnu bezbjednost (UDBA), veliki broj mlađih momaka iz tih ekipa, da bi preživio, otišao na južnu hemisferu. Poput Dobroslava Gavrića koji je prvo otišao s lažnim pasošem u Hrvatsku, pa u Italiju, a onda na Kubu i u Evkador, da bi 2007. stigao u Južnoafričku Republiku, na desetine momaka otišlo je u Brazil, Meksiko, Kolumbiju, Ekvador, Peru, Panamu.

Nestajali su u masama, objašnjavao je tada jedan od sagovornika “Vijesti”. Objasnio je da se u to vrijeme za novac kupovao novi identitet i život, što je omogućilo da se na jugu nađe kompletna jugoslovenska mreža i logistika.

“Poslije njih samo su nastavili da dolaze, uglavnom bjegunci”, kazao je tada sagovornik “Vijesti”.

Hapšenje

Iz Nacionalne policije Ekvadora kazali su da je Jezdimir smatran ciljem od izuzetnog značaja.

U akciji je uhapšeno još pet osoba, troje na području Evkadora i dvoje u Njemačkoj.

Među uhapšenima u latinoameričkoj državi je i jedna ženska osoba.

Policija Ekvadora objasnila je da su uhapšeni u toj akciji osnivali lažne kompanije preko kojih su prali novac:

“Primajući milionske transfere od kompanija u Slovačkoj i Hrvatskoj tokom 2020. i 2023. godine oprali su više od 4,3 miliona dolara”.

Dio oduzetog oružja
Dio oduzetog oružjafoto: NP Ekvadora

Zvanično su objasnili da je kriminalna grupa sa tim resursima uspostavila privatno obezbjeđenje, osnovala farmu škampi koja im je služila za skrivanje porijekla novca, firmu za teški transport, ali i da su kupovali nekretnine, automobile i građevinske mašine za više od 1,3 miliona dolara.

“Tokom ove policijske operacije, istovremeno je izvršeno 20 pretresa i racija u provincijama Guayas, Los Ríos, Azuay i Manabí, čime je postignuta zapljena imovine, automobila i teške mehanizacije... Pronađeno je i zaplijenjeno oružje dugih i kratkih cijevi sa municijom, kao i radiofrekventna oprema koja je presrijetala komunikacije specijalnih jedinica Nacionalne policije”, kazali su iz tamošnje policije.

Oni objašnjavaju da je uhapšeno troje državljana Ekvadroa i Jezdimir, dok su u dijelu operacije izvedene u Njemačkoj uhapšene još dvije osobe.

“Oduzeto je 19 nekretnina, pet automobila, dvije građevinske mašine, tri motocikla, a kontrolisane su i dvije farme za proizvonju škampi, jedna kompanija koja je pružala usluge obezbjeđenja i jedna čija djeletnost je teški transport.

“Oduzeto je 25 komada vatrenog oružja, 495 komada municije, šest balističkih zaštitnih ploča, dva sefa, 16 mobilnih telefona, 12 laptopova, ruter, tri DVR-a i 43.793,93 američka dolara”, kazali su iz NP Ekvadora.

Poručili su da oni nastavljaju neumornu borbu protiv kriminalnih struktura.

Ko je Jezdimir

Jezdimir, uhapšen zbog sumnje da je preko fiktivnih kompanije prao kokainski novac, odavno je u Ekvadoru, gdje je i ranije hapšen zbog trgovine drogom. U toj državi vlasnik je ili suvlasnik nekoliko kompanija, koje su i pretresane prije pet dana. Prije nekoliko godina bio je u fokusu tamošnje javnosti i to nakon što je uhapšen bivši sudija Kristijan Roku, koji je Srbinu smanjio kaznu na koju je bio osuđen i omogućio mu da ranije izađe iz zatvora.

U Južnoj Americi prvi put uhapšen je 2011. ​​godine, blizu granice sa Ekvadorom, sa koferom droge. Ali je oslobođen.

Tri godine kasnije, bio je povezan sa slučajem trgovine drogom u Manabiju, El Oru i Guaiasu. Ta istraga počela je u novembru 2013. godine, a realizovana je u Gvajakilu 9. septembra 2014.

Dio oduzetog novca
Dio oduzetog novcafoto: NP Ekvadora

Iz stana njegove tadašnje djevojke policija je iznijela 140 paketa kokaina. Droga je prevožena automobilom koji je iznajmio Srbin. Državljanin Srbije tvrdio je da je iznajmio automobil za prijetelja, ali ga je u oktobru 2015. godine sud u Gvajakilu osudio na šest godina zatvora, kao saučesnika. Tužilaštvo se žalilo na tu odluku, pa je ona 2017. godine preinačena na 17 godina i četiri mjeseca zatvora.

Iako je do 2031. godine trebalo da bude u zatvoru, on je 2018. podnio zahtjev za smanjenje kazne, a u tom predmetu zastupala ga je partnerka Aleksandra Dominga.

Sudija Kristijan Roka prihvatio je zahtjev za smanjenje kazne i izrekao novu kaznu od 10 godina zatvora. Kako je već odslužio dvije petine te kazne, sudije Roka odobrio mu je da izađe na slobodu i naložio da se povremeno javlja sudu, čita knjige i napiše tezu o štetnosti droge.

Zbog te odluke bivši sudija Roka je 2020. godine razriješen dužnosti, a 2023. osuđen na tri godine zatvora i novčanu kaznu od 14.500 dolara.

Iako je utvrđeno da presuda koju je donio nije zakonita, Jezdimir nije vraćen u zatvor.

Bonus video: