Vladina Tenderska komisija za privatizaciju izabrala je savjetnika za novi postupak prodaje Marine Bar. Nakon jednostranog raskida ugovora sa litvansko - letonskim konzorcijumom, koji nije ispunjavao ugovorene obaveze, većinski paket akcija je opet u vlasništvu države i nedavno je preuzela upravljanje kompanijom.
Predsjednik Tenderske komisije Branko Vujović kazao je da će ugovor sa savjetnikom biti potpisan narednih dana, a nakon toga će početi pripremu tenderske dokumentracije. Tender za prodaju će biti objavljen kada se pojave potencijalni investitori.
Raskid ugovora okupoprodaji barske Marine je jedina Vladina odluka te vrste tokom 2013. godine. Donijeta je na preporuku Savjeta za privatizaciju zbog neovlašćenog raspolaganja akcijama tog preduzeća, što je činio SIA Multikapitals iz Rige, koji je svoje akcije bez saglasnosti prodavaca založio kod AS Latvijas Krajbanke. To je suprotno kupoprodajnom ugovoru. U međuvremenu je pokrenut i likvidacioni postupak protiv AS Latvijas Krajbanke, zbog čega ona nije bila u mogućnosti da izvršava ugovorne obaveze. Partneri su najavljivali pokretanje arbitražnog postupka. Vujović smatra da ako do njega dođe on ne može uticati na jednostrani raskid ugovora i povraćaj akcija jer su za to stvoreni uslovi iz ugovora.
“Za barsku Marinu je uvijek bilo interesovanja i vjerujemo da tu neće biti problema čim se stvore uslovi za raspisivanje tendera”, kazao je on.
Javni poziv za učešće na aukcijskoj prodaji dijela zemljišta Ulcinjske rivijere je u februaru povučen zbog sudskih postupaka koji su pokrenutu zbog vlasništva nad zemljištem.
Vujović je rekao da je dio postupaka u toku i da treba raščistiti pitanje vlasništva “koje je propustom Ulcinjske rivijere u ranijem periodu ostalo uknjiženo kao vlasništvo države”. Dok je pod sporom za atraktivne lokacije na Velikoj plaži se ne može naći ni vlasnik ni zakupac.
“To vlasništvo je bilo bez statusa korišćenja koje je praktično Ulcinjska rivijera koristila 50 godina, tako da su raniji vlasnici pokretali u više navrata i za više lokacija zahtjeve za restituciju zato što zemljište, navodno, nije privedeno namjeni”, objasnio je Vujović.
Prema njegovim informacijama, pred Vrhovnim sudom je zahtjev za ocjenu odluka za vraćanje dijela zemljišta koje je Ulcinjskoj rivijeri oduzeto.
“Bez raščišćavanja vlasničkih odnosa mislim da nema svrhe ići u raspisivanje tendera. Drugi problem je je to što nije urađeno razgraničenje zone morskog dobra i zemlje koje nije vezana za morsko dobro kako bi budući investitor imao jasnu situaciju koja se tiče vlasničkih odnosa”, istakao je Vujović.
Vujović, ipak, očekuje da će javni poziv za prodaju moći da bude upućen tokom godine.
“Mi svakako u toku sezone ne bismo išli sa tenderom jer nije ni primjereno , ali bi tokom oktobra ili novembra, ukolio se postupci završe, raspisali tender”, kazao je on.
Problemi, ali drugačije prirode, postoje i kada je u pitanju privatizacija Budvanske rivijere. Tu je, kako je kazao Vujović, u toku postupak pripreme strategije za privatizaciju i radi se procjena vrijednosti kapitala.
“Smatramo da je najprimjerenije, iako to mišljenje nije verifikovano, da dio kapaciteta Budvenske rivijere kao što su Sveti Stefan i Miločer apsolutno ne idu na prodaju i da uvjek treba da ostanu u vlasništvu države i da treba pričati samo o zakupu. U skladu sa tim treba napraviti restrukturiranje u okviru tog preduzeća kako bi se očuvao interes manjinskih akcionara i zaštitio interes države kada su u pitanju te dvije lokacije”, objasnio je Vujović.
On je kazao da tek treba da se utvrdi kakav je oblik restrukturiranja najbolji i pripremiti Budvansku rivijeru za privatizaciju što ne može biti prije kraja godine “i to u najboljem slučaju”.
Prodaju firmu za trgovinu oružjem
Vujović je rekao i da je u toku izbor savjetnika za prodaju MDI (Montenegro difens industri).
To preduzeće se bavi prometom naoružanja i vojne opreme, a u stopostotnom je državnom vlasništvu.
“Za MDI i Polieks iz Berana nakon izbora savjetnika za postupak privatizacije brzo ćemo raspisati tendere za koje vjerujemo da će dobro proći”, istakao je Vujović.
On je rekao da je MDI mala firma sa 16 zaposlenih, dok Polieks već ima privatne vlasnike dijela kapitala.
Bonus video: