Uprava policije zabranila je bivšim radnicima „Radoja Dakića“ održavanje mirnog protesta, čime je zakonska norma postala jača od ustavne, saopštio je predsjednik Koordinacionog odbora povjerilaca fabrike, Milan Vukčević.
On je agenciji Mina-business kazao da će bivši radnici i povjerioci „Radoja Dakića“ nezadovoljstvo zbog devetogodišnjeg neizvršavanja pravosnažne sudske odluke, kao i do sada, izražavati na adekvatan i propisan način.
„Svako neka preuzme odgovornost za svoje postupanje i nepostupanje. Mi se za ostvarivanje svojih prava borimo mirnim putem, a naši dosadašnji skupovi demantuju pretpostavku za zabranu ili privremeno ograničavanje“, rekao je Vukčević.
On smatra da se problemi ne rješavaju zabranama već dijalogom, koji je izostao zbog nekomunikativnosti premijera Mila Đukanovića.
„I ranije smo Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) skretali pažnju da su rješenja o zabrani okupljanja u koliziji sa Ustavom, kojim se garantuje sloboda mirnog okupljanja bez odobrenja, uz cjelishodnu prijavu nadležnom organu“, naveo je Vukčević.
On je dodao da je sloboda mirnog okupljanja i udruživanja garantovana i Deklaracijom o ljudskim pravima.
Bivši radnici „Radoja Dakića“ od početka 2009. godine organizuju mirne proteste i traže hitno izvršenje sudskih presuda koje podrazumijevaju isplatu 37 miliona eura.
Radnicima je pravosnažnim sudskim presudama dodijeljeno zemljište vrijedno oko 40 miliona eura koje ne mogu da prodaju.
Kompanije Zetagradnja i Čelebić su 27. oktobra 2011. godine odustale od kupovine zemljišta "Dakića", površine 221 hiljadu kvadratnih metara, za koje su nudili 35,4 miliona eura.
Konzorcijum šest crnogorskih firmi, kojeg su činili Voli, Bemax, Novi Volvox, Kroling, Normal Company i Master inženjering za zemljište je nudio 27 miliona eura.
Bonus video: