CTU: Prevoznici otežano posluju

“Prevoznici zahtijevaju da se do usvajanja izmjena i dopuna Zakona o akcizama, Pravilnikom pronađe rješenje za prelazni period"
0 komentar(a)
Vozač autobusa, Foto: Shutterstock
Vozač autobusa, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 21.03.2014. 18:11h

Ukidanje prava na povraćaj dijela plaćene akcize za gorivo i visina polise životnog osiguranja putnika neki su od problema u transportu, čije će se rješavanje tražiti na sastancima sa predstavnicima relevantnih institucija, saopšteno je iz Crnogorskog turističkog udruženja (CTU). Predstavnici transporta, okupljeni u CTU, održali su danas sastanak na kojem su identifikovali probleme koji za posljedicu imaju otežano poslovanje crnogorskih prevoznika i njihovu potpunu nekonkurentnost na međunarodnom transportnom tržištu. Jedan od problema odnosi se na pravo na povraćaj dijela plaćene akcize za gorivo, s obzirom da su ukidanjem tog prava, od novembra prošle godine, prevoznici, pojedinačno, oštećeni za iznose koji se kreću od 30 do 150 hiljada eura na godišnjem nivou.

“Prevoznici zahtijevaju da se do usvajanja izmjena i dopuna Zakona o akcizama, Pravilnikom pronađe rješenje za prelazni period i stvori zakonski osnov za povraćaj dijela plaćene akcize”, navodi se u saopštenju CTU. Kada je riječ o polisama životnog osiguranja putnika, u Crnoj Gori na ime osiguranja putnika prevoznici plaćaju 12,6 eura po putniku, dok kolege iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine (BiH), plaćaju svega dva eura po putniku. “Ne umanjujući značaj osiguranja putnika, u sektoru transporta apeluju na Agenciju za nadzor osiguranja da se polise usaglase sa državama iz regiona”, kazali su iz CTU-a.

Takođe, prilikom ulaska u zemlje EU, crnogorski prevoznici dodatno plaćaju takse zbog zagađenje okoline i nivoa buke koju proizvode motori, obzirom da u crnogorskim saobraćajnim dozvolama ne stoji oznaka koja potvrđuje da vozila imaju predviđene standarde, pa prevoznici zahtijevaju da se to ubuduće u dozvolama jasno istakne.

“Duže vrijeme se otežano realizuje putnički saobraćaj na graničnom prelazu između Crne Gore i Hrvatske, naročito u ljetnoj sezoni, pa ćemo u narednom periodu traziti od resornog Ministarstva da nam pomogne u prevazilaženju tog problema”, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: