Naplatili samo 3,5 miliona poreza

Iz Vlade najavljivali da će od dužnika ovom mjerom naplatiti između sedam i 12 miliona
0 komentar(a)
Ažurirano: 20.02.2014. 20:21h

Poreski dug niži je za 4,3 miliona eura nakon odziva građana i preduzeća da plate glavnicu duga kako bi im bile otpisane kamate. Na kraju prošle godine poreska dugovanja su iznosila 330 miliona. „Vijestima” je u Poreskoj upravi (PU) zvanično rečeno da je zakonsku mogućnost za otpis kamata u zamjenu za plaćanje glavnice poreskog duga iskoristilo 27 pravnih i 173 fizička lica.

„Ukupan iznos duga koji su platili ovi poreski obveznici je 3,46 miliona eura, dok je iznos kamata na koje se zahtjevi za otpis odnose 904,58 hiljada”, odgovorili su iz Poreske uprave.

Iz PU nije precizirano ko su ti poreski dužnici kojima su otpisane kamate kada su platili glavnicu.

Rok za prijave za korišćenje te povoljnosti istekao je 31. januara ove godine.

Prema posljednjim podacima, u ukupnom poreskom dugu od oko 330 miliona eura kamate su učestvovale sa 67 miliona

Prema posljednjim podacima, u ukupnom poreskom dugu od oko 330 miliona eura kamate su učestvovale sa 67 miliona.

Zakon o otpisu kamate na poreske i carinske obaveze, naveli su iz PU, usvojen je s ciljem podsticanja obveznika na urednije plaćanje obaveza, kao i radi naplate što većeg dijela zaostalih poreskih potraživanja.

Ministar finansija Radoje Žugić u Skupštini je tokom rasprave o tom aktu kazao da je procjena Ministarstva i PU da se može naplatiti između sedam i 12 miliona eura od firmi koje pristanu da glavnicu poreskog duga plate odjednom, a da im se otpišu kamate.

Prema zakonu, poreskim i carinskim dužnicima koji su do 30. januara 2014. u cjelosti platili obaveze dospjele do 31. decembra prošle godine omogućeno je pravo na otpis kamata.

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijela je sredinom januaru inicijativu Ustavnom sudu za obaranje ovog zakona, jer ga smatraju neustavnim. Ocijenili su da Vlada u korist tajkuna i privilegovanih kompanija odriče desetina miliona eura, dok državnu kasu puni uvođenjem brojnih nameta osiromašenim građanima.

U Vladi su odgovorili da zakon nije neustavan i diskriminatorski jer svi pod jednakim uslovima mogu ostvariti pravo na otpis kamata.

Nepravda za redovne platiše

Poslanici opozicije su ocijenili da se tim rješenjem dovode u neravnopravan položaj one firme koje su uredno izmirile obaveze, te da je moguća zloupotreba i pojava finansijske nediscipline.

Žugić je tada objasnio da otpisom kamata na poreska dugovanja žele da olakšaju poslovanje privrednicima i da ublaže efekte krize nastale.

Vlada je nakon ove mjere uvela popust za redovne platiše.

Galerija

Bonus video: