Firma bliska Šariću gradiće i pljevaljsku toplanu

Ponuda pljevaljske firme “Tim company” jeftinija za tridesetak hiljada eura od slovenačke kompanije “IMP promont”. Podizvođači u gradnji toplane biće podgoričke firme “Televex” i “Sami Inženjering”
1106 pregleda 9 komentar(a)
Darko Šarić (Novina)
Darko Šarić (Novina)
Ažurirano: 20.07.2018. 13:26h

Pljevaljska firma “Tim company”, bliska osumnjičenom narko dileru Darku Šariću, gradiće prvu fazu toplane u tom gradu za 3,59 miliona eura, što je za oko 200.000 manje u odnosu na procijenjenu vrijednost radova.

Ugovorom potpisanim sa Direkcijom javnih radova predviđeno je da radove završe za sedam mjeseci od dana uvođenja u posao.

“Ova faza obuhvata izgradnju toplane sa ugradnjom dva kotla ukupne snage 6,5 megavata sa građevinskim dijelom objekta i minimalnim radovima na ostaloj infrastrukturi. U toku je priprema tendera za preostale radove i faze. Početak radova se može očekivati odmah nakon pribavljanja dozvole za građenje od Opštine”, odgovorili su “Vijestima” iz Direkcije, ne precizirajući kada će to biti.

Prema Centralnom registru privrednih subjekata, vlasnici firme “Tim company” su Miroslav Dujović i Branislav Vuković.

“Vijesti” su nedavno objavile da je “Tim company”, povezana sa mrežom firmi bliskih Pljevljaku Darku Šariću kojem se u Beogradu sudi za šverc kokaina, dobila proteklih mjeseci poslove od Vlade i njenih preduzeća vrijedne skoro pet miliona eura. Ukupni promet te firme lani je bio duplo manji.

Podizvođači u gradnji toplane biće podgoričke firme “Televex” i “Sami Inženjering”.

Osim “Tim company”, na tender su se javile još dvije kompanije — “IMP promont” iz Ljubljane i “IGP Fidija” iz Podgorice. Slovenačka firma dostavila je ponudu od 3,62, a “Fidija” 3,79 miliona eura.

Iako su iz lokalne uprave ranije više puta uvjeravali građane da će gradska toplana biti izgrađena najkasnije tokom ove godine, neizvjesno je da li će posao biti završen i naredne. Iz Direkcije su saopštili da je završetak obje faze toplane planiran za 2019. godinu, ukoliko se sve bude odvijalo planiranom dinamikom.

Nova toplana gradiće se u naselju Radosavac, nedaleko od kapije preduzeća “Vektra Jakić”, čime će se steći uslovi da se zatvori kotlarnica u Skerlićevoj ulici koja je označena kao jedan od glavnih zagađivača vazduha u Pljevljima.

U prvoj fazi predviđena je gradnja toplane, dok će tender za nabavku opreme, kako je “Vijestima” pojašnjeno iz Direkcije javnih radova, biti naknadno raspisan.

Toplana će se raditi po projektu koji je ranije uradila slovenačka firma “ESOTECH”.

Vlasnik više firmi u Njemačkoj koje se bave ekološkim projektima Nijaz Varevac Šahović ranije je “Vijestima” kazao da je taj projekat zastario i da nije prilagođen proizvođačima opreme. Ocijenio je da je neophodno uraditi novi projekat toplane, uz primjenu najnovije tehnologije. Tvrdi da izgradnja toplane, na način definisan tenderom, nije dobro rješenje, jer se ne radi planski i stručno, što poskupljuje projekat.

Pljevlja su zvanično grad sa najzageđenijim vazduhom u Crnoj Gori, a stručnjaci ističu da bi se situacija znatno popravila izgradnjom toplane.

Đačić poništio prvi tender, Opština platila kaznu

Prvi tender za toplanu početkom prošle godine raspisala je Opština Pljevlja, ali ga je gradonačelnik Mirko Đačić poništio jer, kako je naveo, nijedna od četiri ponude nije bila ispravna.

Nakon toga, Državna komisija za kontrolu javnih nabavki, po žalbi učesnika, poništila je tender jer je utvrdila da ugovor o javnoj nabavci nije u skladu sa uslovima utvrđenim tenderskom dokumentacijom.

Zbog propusta u pripremi tenderske dokumentacije, Opština je morala da plati 21.400 eura plus kamatu, od čega po 8.000 eura firmama koje su podnijele žalbe na ime uplaćene naknade za vođenje postupka i 5.400 eura na ime troškova za sastavljanje žalbe

Bonus video: