Zaposleni koji dobijaju plate iz državnog budžeta, a kojima država duguje dio iznosa za topli obrok i regres za 2010. godinu, još nijesu dobili po 51,44 eura što je trebalo da bude prvi dio obeštećenja kako je predviđao Sporazum koji su Vlada i sindikati potpisali u aprilu.
Iz Ministarstva finansija "Vijestima" je objašnjeno da će isplata početi krajem ove sedmice, odnosno sa 20 dana kašnjenja, jer “nijesu postojali tehnički uslovi da se to ranije odradi”.
"Sporazumom je predviđeno da razlika potraživanja bude isplaćena sa pozicije neizmirenih obaveza Ministarstva finansija. Samim tim što se ne isplaćuje iz sredstava planiranih za zarade, nije bilo tehničkih mogućnosti da se obračunaju uz zarade“, saopšteno je iz Službe za odnose sa javnošću Ministarstva u odgovoru na pitanje "Vijesti" zbog čega zaposlenima koji primaju zarade iz budžeta sa majskom platom nije isplaćen i prvi dio potraživanja po osnovu manje isplaćenog toplog obroka i regresa u toku 2010. godine kao što je dogovoreno Sporazumom ministra Radoja Žugića sa sindikatima.
Sporazum predviđa da se potraživanja isplate u tri istovjetne mjesečne rate, u iznosu od po 51,44 eura uz obračun poreza i doprinosa, i to uz isplatu majske, junske i julske zarade za 2013. godinu. To će ukupno koštati 6,2 miliona eura u neto iznosu plus prirez opštinama u iznosu od 125.000 eura.
Objašnjeno je da sama procedura isplate podrazumijeva da se prethodno sačine spiskovi zaposlenih po potrošačkim jedinicama i izvrši obračun srazmjerno vremenu provedenom na radu u 2010. godini, za šta je neophodna saglasnost zaposlenog u pisanoj formi, koja je istovremeno i uslov za ostvarivanje prava na način utvrđen Sporazumom.
„Te podatke objedinjuje ovlašćeno lice u potrošačkoj jedinici i dostavlja ih ovlašćenim predstavnicima sindikata, Ministarstvu finansija i Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova, kako bi arbitar za zaposlene koji su saglasni da se mirnim putem ostvari potraživanje, za svaku potrošačku jedinicu budžeta, donio pojedinačno rješenje, uz učešće predstavnika sindikata“, navodi se u odgovoru.
Iz Ministarstva finansija "Vijestima" je objašnjeno da će isplata početi krajem ove sedmice, odnosno sa 20 dana kašnjenja, jer “nijesu postojali tehnički uslovi da se to ranije odradi”
Objašnjeno je da je nakon donijetih rješenja Agencije za mirno rješavanje radnih sporova počeo obračun, na osnovu kojeg je Ministarstvo za svaku potošačku jedinicu donijelo rješenje o isplati.
"Procedura za isplatu je vrlo zahtjevna i uslovljena učešćem i organizacijom rada u više institucija“, saopšteno je iz Ministarstva.Građansko odjeljenje Vrhovnog suda je utvrdilo da iznosi za topli obrok i regres tokom 2010. godine nijesu smjeli da budu oporezivani jer Opštim kolektivnim ugovorom (OKU) koji je tada bio na snazi to nije bilo predviđeno. Za taj stav se zalagala Unija slobodnih sindikata čiji predstavnici su podnosili tužbe osnovnim sudovima koji su za ista pitanja donosili različite odluke pa je reagovao Vrhovni sud.
Nakon što su “Vijesti” objavile mišljenje Vrhovnog suda, počeli su pregovori predstavnika sindikata i Ministarstva finansija i u aprilu je potpisan Sporazum.
Tadašnjom odlukom da se topli obrok koji je iznosio 50 odsto najniže cijene rada ili 27,5 eura svede na 18 eura i da se regres od tri tadašnje cjene rada, odnosno 165 eura, snizi na 110 eura, svaki radnik je zakinut za oko 165 eura na godišnjem nivou, ali će sada dobiti po 10 eura manje.
Vlada je krajem 2009. godine potpisala izmjene OKU sa Savezom sindikata (SSCG) koji je pristao da se oporezuju topli obrok i regres i na taj način ozakonila to umanjenje.
Bonus video: