Država po osnovu državnih zapisa dužna 93,5 miliona eura

Iz Ministarstva su kazali da su zapisi kratkoročni vid zaduživanja i koriste se za potrebe održavanja tekuće likvidnosti
0 komentar(a)
novac, Foto: Etftrends.com
novac, Foto: Etftrends.com
Ažurirano: 13.04.2013. 11:21h

Ukupan dug države po osnovu državnih zapisa iznosi 93,5 miliona eura, saopšteno je agenciji Mina-business iz Ministarstva finansija.

Iz Ministarstva su kazali da su zapisi kratkoročni vid zaduživanja i koriste se za potrebe održavanja tekuće likvidnosti.

„U skladu s tim, nivo i obim emisija aukcija, odnosno zaduženja po tom osnovu zavisiće od ostvarenja planova vezanih za prihodnu i rashodnu stranu budžeta tokom godine“, odgovorili su iz Ministarstva na pitanje koliko će aukcija biti održano ove godine.

U ovoj godini održane su tri aukcije državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana i jedna sa rokom dospjeća od 91 dan.

Na prvoj aukciji državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana 25. februara prodati su svi zapisi, vrijedni 43,5 miliona eura po prosječnoj stopi prinosa od 3,81 odsto.

Na drugoj koja je održana krajem marta takođe su prodati svi ponuđeni državni zapisi, vrijedni šest miliona eura, po prosječnoj stopi prinosa od 3,29 odsto.

I treća aukcija državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana, početkom aprila, je bila uspješna. Prodati su svi ponuđeni zapisi, vrijedni pet miliona EUR, po prosječnoj stopi prinosa od 3,4 odsto.

Početkom prošlog mjeseca bila je uspješna i prva aukcija državnih zapisa sa rokom dospjeća od 91 dan, vrijednih osam miliona eura. Svi ponuđeni zapisi su prodati po prosječnoj stopi prinosa od 3,23 odsto.

U prošloj godini održano je 11 aukcija državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana. Održane su i dvije aukcije zapisa sa rokom dospjeća od 91 dan.

Državni zapisi su diskontovane kratkoročne hartije od vrijednosti, koje CBCG prodaje u ime Ministarstva finansija, u cilju održavanja tekuće likvidnosti budžeta.

Zapisi se prodaju kao diskontovane hartije, metodom aukcije, po cijeni nižoj od nominalne vrijednosti, dok se otplaćuju po nominali na dan dospijeća. Razlika između nominalne vrijednosti i kupovne cijene predstavlja zarađenu kamatu na investiciji.

Ministarstvo finansija obavezno je da na dan dospijeća isplati obaveze po emitovanim državnim zapisima.

Bonus video: