Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet izjasniće se najkasnije do ponedjeljka o predlogu zaključaka Vlade u vezi sa rješavanjem problema u Kombinatu aluminijuma (KAP), odnosno o ponudi ruskog vlasnika da ustupi svoje akcije izvršnoj vlasti.
Sjednici danas, zbog unaprijed preuzetih obaveza, nijesu prisustvovali poslanici Demokratskog fronta (DF), Nebojša Medojević, Strahinja Bulajić i Milutin Đukanović.
Predsjednik Odbora i poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, zbog toga je predložio da se danas ne glasa o zaključcima, već da se to uradi sjutra u petak ili najkasnije u ponedjeljak, kada budu prisutni svi članovi tog skupštinskog tijela.
Damjanović je kazao da ga je Medojević obavijestio da je na službenom putu i da je predložio da se sjednica ne održi, dok su Bulajić i Đukanović, zbog unaprijed preuzetih obaveza, predložili da se zakaže novi termin održavanja sjednice.
Odbor je u ponedjeljak trebalo da se izjasni o zaključcima, ali se to nije desilo jer je Damjanović prekinuo sjednicu.
Prekid sjednice Damjanović je obrazložio potrebom da se o predloženim zaključcima izjasne svi članovi Odbora, što u ponedjeljak nije bilo moguće, jer su neki bili odsutni.
Među razlozima za prekid bila je i potreba da se upodobi predlog zaključaka, jer su postojali formalni nedostaci u dokumentu koji je Vlada dostavila koji je bio adresiran na Skupštinu umjesto na Odbor za ekonomiju.
Ruski vlasnik u KAP-u, Centralno evropska aluminijumska kompanija (CEAC) kojom upravlja En plus grupa, ponudila je crnogorskoj Vladi da odmah i besplatno na nju prenesu 29,3 odsto akcija koje imaju u fabrici.
Od 120 miliona eura koliko KAP duguje VTB, EN plus grupi i CEAC-u, potražuju 40 miliona. Preostalih 80 miliona eura duga otpisuju odmah ukoliko KAP pomenuti iznos od 40 miliona uplati odmah.
Ukoliko se KAP odluči za opciju da novac uplati u periodu od četiri i po godine, CEAC i EN plus grupa će 80 miliona eura koliko im KAP duguje pretvoriti u akcijski kapital i te dionice su takođe spremni da za jedan euro prenesu na Vladu Crne Gore nakon isplate iznosa od 40 miliona, uz solidarno jemstvo.
Preostale dvije opcije za rješavanje situacije u KAP-u su stečaj i ponuda vlasnika Željezare, turske Tosjali grupe /Tosyali group/, što je za Vladu manje prihvatljivo u odnosu na ponudu En plus grupe.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Vukčević, rekao je da se radi o važnoj kompaniji i o 1.200 radnika i da to treba da bude fokus interesovanja članova Odobra i donošenja adekvatne odluke, a ne, kako je rekao, preglasavanje unutar Odbora.
Poslanik SNP-a, Srđan Milić, koji je na prošloj sjednici iznio predlog da se do 31. maja ove godine obavi revizija dugova KAP-a kako bi se identifikovalo realno stanje zaduženosti i da se o tome poseban izvještaj podnese Odboru, Skupštini i Vladi, kao i da se od Državne revizorske institucije (DRI) zatraži da obavi kompletnu revizija poslovanja KAP-a od 2005. dobio je od predsjednika Sindikata Aluminijuma, Rada Krivokapića i od radničke asocijacije Rudnika boksita, koju vodi Borisav Bojanović, njihovo mišljenje o tom predlogu.
"Od samog nastavka ove sjednice zavisi trenutak kada ću predati zaključke odnosno moj predlog Odboru da Odbor predloži Skupštini zaključke vezane za informaciju koju nam je dostavila Vlada, a vezano za realizaciju zaključaka od 29. februara prošle godine", rekao je Milić.
Skupština je 29. februara 2012. prihvatila odluku Vlade da preuzme dug KAP-a od 22 miliona eura prema Dojče banci i donijela određene zaključke
"To nije praksa ovog parlamenta, ali nažalost dolaskom nekih novih poslanika u parlament želi se na neki način dobra praksa zloupotrijebiti. Moj predlog je da glasanje bude u petak i da budu svi prisutni", poručio je Jelić.
Predsjednik Sindikata aluminijuma, Rade Krivokapić, koji je zajedno sa Bojanovićem i predsjednikom Sindikata KAP-a, Sandrom Obradović, prisustvovao današnjoj sjednici, negodovao je što se glasanje opet odlaže.
"Nije KAP trafika", rekao je Krivokapić, dok je Bojanović apelovao na članove Odbora da prilikom pominjanja KAP-a i rješavanja problema u toj kompaniji, ne izostavljaju Rudnike boksita.
Skupština je 29. februara 2012. prihvatila odluku Vlade da preuzme dug KAP-a od 22 miliona eura prema Dojče banci i donijela određene zaključke.
Oni su, između ostalog, predviđali raskid ugovora sa sadašnjim vlasnikom KAP-a, ruskom Centralno-evropskom aluminijskom kompanijom (CEAC), odnosno, En plus grupom, i to, kako je navedeno, na najefikasniji način.
Skupština je međutim 8. juna, raspravljajući o realizaciji tih zaključaka, donijela nove, zbog toga što Vlada i pored sprovedenih aktivnosti u tom pravcu, nije realizovala ključni zahtjev - raskid saradnja sa CEAC-om.
Galerija
Bonus video: