Italijanska državna televizija RAI 3 sinoć je u emisiji Report emitovala reportažu o italijanskim investicijama u Crnoj Gori, koja je nazvana "Kratki spoj", i u njoj se postavlja pitanje "ko je zaradio od (italijanskog) državnog novca koji je uložen u Crnu Goru?".
Navedeno je i da se, sudeći po finansijskom izvještaju A2A, "ne bi reklo da im (biznis u Crnoj Gori) ide najbolje".
“Oni koji su kupili akcije A2A odmah nakon osnivanja, plaćali su tri eura po akciji, a danas ih mogu prodati za jedva 40 centi. Ulaganje u EPCG negativno je uticalo na kompletan bilans kompanije”, navodi Report.
Među sagovornicima Reporta bio je Renzo Kapra, bivši predsjednik kontrolnog odbora A2A, koji je bio na funkciji u doba kada se odlučivalo o ulaganju u EPCG. Kapra je rekao da se od početka protivio ulaganju.
"Nije postojao plan, nije se znalo hoće li se zaraditi ili neće. Odluka kompanije nije bila nezavisna, već pod uticajem italijanske politike", rekao je Kapra, koji je prisustvovao sastancima na kojima se odlučivalo o ulaganju u Crnu Goru.
Među intervjuisanima za ovu reportažu su i manjinski akcionar EPCG Vasilije Miličković, zatim predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević, Enriko Malerba iz EPCG i drugi.
U reportaži je napravljen osvrt na hronologiju događaja koji su doveli do ulaganja u EPCG, počevši od posjete koju je organizovao čovjek koji važi za "sjenku" bivšeg italijanskog premijera Silvija Berluskonija, Valentino Valentini, preko Berluskonijeve posjete Crnoj Gori, zatim Đukanovićeve posjete Rimu, do kontroverzi oko procesa privatizacije EPCG i depozita u Prvoj banci.
Report je emisija koja postoji od 1997. godine i važi kod publike i kritičara za najbolju emisiju u Italiji kada je u pitanju istraživačko novinarstvo
Valentini je italijanski parlamentarac o čijem se poslovanju malo zna, ali čije su česte posjete Rusiji zapale u oko američkom ambasadoru u Rimu, koji je njegovu ulogu Berluskonijevog posrednika signalizirao u depeši koju je kasnije objavio Vikiliks.
Toj prvoj posjeti italijanskih privrednika i političara Crnoj Gori, prisustvovao je još jedan Berluskonijev čovjek od povjerenja, Masimo Nikoluči, koji je proglašen predsjednikom asocijacije Crna Gora - Italija. Iako je osnivanje asocijacije spektakularno najavljeno u crnogorskim medijima kao ključno za dalja ulaganja, asocijacija nikada nije zaživjela.
Nikoluči je odnedavno pod istragom italijanskog tužilaštva zbog međunarodne korupcije, optužen da je uzimao 11 odsto provizije na međunarodne poslove sklapane sa vladama država u razvoju, a vezano za aeronautičku kompaniju Finmekanika.
Aldo di Biađo, bivši član Berluskonijeve partije, upitan da komentariše ulogu asocijacije Italija - Crna Gora, rekao je da su to sve formalnosti koje ničemu ne služe, da su svi poslovi odlučeni prije samih sastanaka.
U nastavku emisije govorilo se o kontroverzama vezanim za ulaganja italijanskih energetskih kompanija u Srbiji, gdje je Italija potpisala sporazum da gradi 13 hidrocentrala. Na ovu temu istaknuto je da je italijanska vlada favorizovala kompaniju Seći Energija, u procesu koji nije bio transparentan, i u kojem mnoge energetske kompanije iz Italije nisu ni obaviještene o mogućnostima ulaganja.
Report je emisija koja postoji od 1997. godine i važi kod publike i kritičara za najbolju emisiju u Italiji kada je u pitanju istraživačko novinarstvo.
"Nije postojao plan, nije se znalo hoće li se zaraditi ili neće. Odluka kompanije nije bila nezavisna, već pod uticajem italijanske politike", rekao je bivši predsjednik kontrolnog odbora A2A Renzo Kapra
Malerba neće o Prvoj
Italijanski novinari Malerbu su pitali da li je tačno da su oni spasili Đukanovićevu Prvu banku, na šta je Malerba odgovorio indirektno, rekavši da je neosporno da je ulaganje A2A u EPCG značajno pomoglo crnogorskoj ekonomiji.
Malerba je i ovoga puta pravdao negativno poslovanje manjkom padavina, na šta su se autori Reporta ironično zapitali je li moguće da je glavno opravdanje za loše rezultate kompanije to što u Crnoj Gori nije pala kiša.
Bonus video: