Cijene roming usluga crnogorskih operatera nekoliko puta su veće od onih koje odnedavno važe u Evropskoj uniji (EU), pišu Večernje novosti.
Evropski parlament je 1. jula odobrio je nova ograničenja cijena za upotrebu mobilnog telefona preko granice koji podrazumjeva pozive, slanje poruka i prenos podataka. Tako je cijena poziva iz rominga snižena sa 35 na najviše 29 centi, dok je maksimalna cijena za primljene pozive osam centi po minutu.
Evropski parlament je 1. jula odobrio je nova ograničenja cijena za upotrebu mobilnog telefona preko granice koji podrazumjeva pozive, slanje poruka i prenos podataka
Evropska komisija (EK) je predvidjela i dalje snižavanje cijena u naredne dvije godine, pa će biti i upola niže od sadašnjih.
Crnogorski operateri, T-Mobile, Telenor i M:tel, međutim, o snižavanju cijena roming usluga ne razmišljaju. Cijene, kod sva tri operatera, čak deset puta su više od onih u EU, javila je Mina Business.
U T-Mobile se cijena odlaznog poziva naplaćuje od 12 centi do čak 6,19 eura po minutu. Dolazni su nešto jeftiniji pa se kreću od devet centi za Srbiju do 1,09 eura za svijet. Kada je u pitanju SMS, on košta od 16 centi pa do 1,19 eura.
Cijene roming-usluga kod ostala dva crnogorska operatera, M:tel i Telenora, su nešto niže nego kod T-mobile, ali više od evropskog prosjeka.
U Telenoru se odlazni pozivi naplaćuju od 90 centi do 3,3 eura, a dolazni od 14 centi do 2,55 eura. Cijena prenosa podataka sa interneta košta čak 11 eura po megabajtu.
U EU su bili primorani da snize cijene rominga korisnicima unutar svojih granica. S obzirom na to da ne pripadamo EU, nijesmo u mogućnosti da imamo cijene na njihovom nivou
“U EU su bili primorani da snize cijene rominga korisnicima unutar svojih granica. S obzirom na to da ne pripadamo EU, nijesmo u mogućnosti da imamo cijene na njihovom nivou”, rekla je Martinović.
Ona je dodala da bi korekcije cijena rominga uticale na poslovanje kompanija, ali se promjene ne bi odnosile na cijenu rominga već na količinu saobraćaja.
Mobilni operateri koji posluju u Crnoj Gori, T-Mobile i Telenor, u vlasništvu su kompanija koje imaju filijale koje rade u zemljama EU i koje iste usluge obračunavaju različito u EU i u Crnoj Gori. To znači da one u zemljama EU trpe gubitke koje nadoknađuju visokim cijenama u zemljama koje nijesu članice.
Bonus video: