Udruženje hotela Crne Gore će, u okviru nove kampanje Nelegalna djelatnost ostavlja tragove, preuzeti ulogu savjesnog građanina i prosljeđivati anonimne prijave nelegalnog izdavanja smještaja državnim organima.
Kampanju, koja je dogovorena na okruglom stolu o suzbijanju nelegalnih djelatnosti u turizmu, podržali su predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Poreske i Uprave za inspekcijske poslove i predstavnici hotelijera, restoratera i turističkih agencija.
Fokus kampanje, kako je saopšteno iz Zanatsko-preduzetničke komore (ZPK), biće na uličnim prodavcima smještaja.
Izvršni direktor Udruženja hotela Crne Gore i ZPK, Boris Marđonović rekao je da siva ekonomija uništava radna mjesta, ugrožava sisteme socijalne zaštite i stvara visoke poreske gubitke.
Na okruglom stolu je saopšteno da će kampanja biti proširena i na ostale branše okupljene oko ZPK.
"Nefer tržišna utakmica nanosi štetu zakonski lojalnim preduzećima, tržištu rada i narušava socijalne i društveno-političke odnose. Nelegalna djelatnost nije samo nekavaljerski delikt, nego privredni kriminal koji nanosi štetu svim građanima i zajednici”, navodi se u saopštenju.
E-evidencija turista
Pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma za inspekcijski nadzor, Olivera Brajović informisala je članove Udruženja da je u toku izrada jedinstvene evidencije turističkog prometa u saradnji sa Upravom policije i carinama.
"Novim sistemom će turisti biti evidentirani elektronskim putem prilikom ulaska i izlaska, čime će se efikasno identifikovati nelegalni izdavaoci smještaja”, rekla je Brajović.
Glavni turistički inspektor, Svetlana Šljivančanin navela je sistemske nedostatke i potrebu uske saradnje između privrede, opština i organa uprave. Bez podrške policije, lokalne uprave, komunalnih službi i privrede rad inspektora je ograničen.
Iz PU je takođe saopšteno da će se pridružiti kampanji i da će se fokusirati na nelegalne objekte, budući da su do sada izostajale prijave savjesnih građana.
Provizija nije zarada
Mnogi nelegalni izdavaoci smještaja, kako se navodi, ne znaju da provizije turističkih agencija nijesu jednake čistoj zaradi.
"Ako turistička agencija uzima proviziju od pet do deset odsto, ona se sastoji od troškova za plate i doprinosa zaposlenih, poreza i prireza, troškova kancelarije, telefona, sajmova, reklamnog materijala i drugih opštih troškova. Jedino ako ostane višak novca, onda je to profit”, objasnili su iz ZPK.
To, kako se dodaje, znači da najveći dio provizije ide automatski javnim ustanovama i njime se finansira društveni sistem.
“U drugom slučaju nelegalni ulični prodavci soba uzimaju najčešće prvu noć za sebe, ne doprinose društvu i zajednici u servisiranju infrastrukture i narušavaju sliku o Crnoj Gori kao idiličnoj destinaciji za odmor”, smatraju u Komori.
Bonus video: