U Tivtu ultraskupa ekološka jedrilica "Better Place"

“Brod ima dizel-električni pogonski sistem jer je to 'zelenije' i ekološki prihvatljivije, a umjesto klasičnog, koristimo tzv. bio-dizel”
166 pregleda 2 komentar(a)
Better Place, Foto: Siniša Luković
Better Place, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 03.07.2012. 15:06h

Brojne mega i super-jahte koje se ovih dana ljuljuškaju uz molo prestižne tivatske marine Porto Montenegro, juče je bukvalno zasjenila ultraluksuzna i nesvakidašnje dizajnirana jedrilica „Better Place“, vlasništvo izraelskog biznismena Idana Ofera, a koja je u marinu uplovila oko 1 sat ujutro.

Njen 50,5 metara dug, radikalno dizajnirani trup ofarban je u upečatljivu bugati plavu boju i čak 67,5 metara visok jarbol odmah su privukli poglede svih nautičara sa ostalih brodova u marini, ali i Tivćana i turista koji su naslutili da je riječ o zaista nesvakidašnjem brodu.

Naime, „Beter Place“ je kompletno napravljena od izuzetno skupog visokotehnološkog materijala - karbonskih vlakana, što je čini neobično lakim brodom za tu veličinu.

Od karbonskih vlakana, inače, prave se pancirni prsluci, šasije za automobile Formule 1 i drugi slični „egzotični“ predmeti.

Deplasman od samo 250 tona kombinovan sa površinom jedara od čak 1.000 kvadratnih metara uz agresivne linije trupa, „Better Placeu“ daju izuzetne performanse u jedrenju, pa ovaj brod sa lakoćom uz povoljan vjetar postiže brzine veće od 18 čvorova.

Mjesta za 12 putnika i 10-članu posadu

Kada vjetra nema, brod pokreće jedinstven dizel-električni pogonski sistem koji je čini prvom jedrilicom na svijetu koja zadovoljava stroge ekološke standarde „Green Class“ italijanskog registra brodova RINA.

Kada vjetra nema, brod pokreće jedinstven dizel-električni pogonski sistem

Na brod je, naime, ugrađen ultramoderni dizel-električni pogonski sistem njemačkog “Simensa”, koga čine tri “Caterpillar” generatora od kojih svaki daje 705kW električne energije koja potom pogoni glavni elektromotor i brodu daje brzinu od 14 čvorova.

Ekološka osviještenost dizajna jahte “Better Place” na kojoj ima mjesta za 12 putnika i 10-članu posadu, dodatno je istaknuta činjenicom da jahta koristi osvjetljenje isključivo od LED dioda poznatih po maloj potrošnji energije.

Koliko je ovaj brod kompleksan, a materijali upotrijebljeni u njegovoj izradi egzotični, svjedoči i podatak da je građen punih pet godina.

Bez premca u svojoj kategoriji

Inače, dolazak u Tivat u Porto Montenegro je prvo putovanje jahte “Better Place” (tzv. maiden voyage) nakon što ju je njen vlasnik Idan Ofer prije par dana preuzeo u Ankoni u brodogradilištu firme “Wally Yachts”.

“Ovo je najveća jedrilica na svijetu tipa slup napravljena od karbonskih vlakana. Ovo je izuzetno brz brod zato što je, zbog materijala od kojeg je napravljen, značajno lakši od drugih jedrenjaka njegove veličine. “Better Place” je definitivno najmodernija jedrilica te vrste u svijetu i trenutno nema premca u svojoj kategoriji”, kazao je za “Vijesti” ponosni vlasnik ovog “plovećeg čuda” Idan Ofer .

On inače ne daje izjave za novine, ali je za “Vijesti” učinio poseban izuzetak samo zato što ga je to zamolio njegov prijatelj, kapetan Rajko Čavor, a koji je preksinoć kao pilot oko 1 sat ujutro i uveo “Better Place” u Boku Kotorsku.

“Brod ima dizel-električni pogonski sistem jer je to 'zelenije' i ekološki prihvatljivije, a umjesto klasičnog, koristimo tzv. bio-dizel”

Tivatski pomorac Čavor je, inače, bio prijatelj i sa Oferovim pokojnim ocem, čuvenim jevrejskim biznismenom Samijem Oferom koga je, takođe, u nekoliko navrata sa njegovom 62-metarskom mega-jahtom “New Sunrise” dovodio u Boku.

“Brod ima dizel-električni pogonski sistem jer je to 'zelenije' i ekološki prihvatljivije, a umjesto klasičnog, koristimo tzv. bio-dizel”, kazao je “Vijestima” Idan Ofer koji je svoju novu ekološku jahtu nazvao “Better Place” po imenu svoje kompanije u Kaliforniji koja proizvodi komponente i infrastrukturu za električne automobile.

“Počeli smo u Izraelu, potom Danskoj, Holandji i SAD, a sada infrastrukturu za električne automobile gradimo po cijelom svijetu i radimo na razvoju tehnologije akumulatora kako bi elektroautomobili svojim performansama postali što konkurentniji klasičnim automobilima i nametnuli se kao novo sredstvo masovnog prevoza koje je ekološki mnogo prihvatljivije od vozila pogonjenih na fosilna goriva”, objašnjava Ofer dodajući da je zato i u svoju novu jahtu inkorporirao sva dostupna eko-tehnološka dostignuća.

Spasio morsku kornjaču

Da je riječ o čovjeku koji zaista voli prirodu, potvrđuje i nesvakidašnja epizoda koja se dogodila tokom plovidbe “Better Placea” od Ankone do Boke Kotorske jer su Ofer i njegova porodica i posada jahte bukvalno nasred Jadrana spasili u mrežu i plastiku upletenu veliku morsku kornjaču koja, inače, spada u red zaštićenih životinjskih vrsta.

“Zaustavili smo brod, okrenuli se i vratili natrag do kornjače koja se gušila zapletena u mrežu i razne plastične otpatke. Skočili smo u more sa noževima i uspjeli smo da tu zaista veliku kornjaču oslobodimo od mreže i pustimo je da dalje otpliva svojim putem. To nas je učinilo zasita srećnim”, kaže izraelski biznismen.

Osjeća se kao kod kuće

Na pitanje zašto se odlučio da Porto Montenegro i Tivat bude prva luka u koju će uploviti njegova nova jahta na svom prvom putovanju, Ofer je kazao da mu je ova destinacija već odranije poznata.

“Upoznat sam sa ovom marinom u koju sam i ranije dolazio. Ovo je zaista odlična marina, a meni lično Crna Gora se veoma dopada, posebno Kotor. Moj otac je ovdje dolazio sa svojim brodom i ja se ovdje zaista osjećam kao kod svoje kuće”, rezimira ovaj energični 50-godišnjak

Bonus video: