Hrvatska prestigla Crnu Goru u neslavnom rekordu u cijenama goriva

Litar bezolovnog goriva od 95 oktana na hrvatskim pumpama od danas se toči po cijeni od 1,46 eura, dok u Crnoj Gori litar tog goriva košta 1,43 eura
0 komentar(a)
gorivo, Foto: Arhiva Vijesti
gorivo, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 20.03.2012. 16:11h

Hrvatska je danas dobila nove, veće cijene svih vrsta goriva i "zahvaljujući" rastu cijena nafte na međunarodnom tržištu, ali i porezu na dodatu vrijednost (PDV) koji je od 1. marta sa 23 povećan na 25 odsto, prestigla je Crnu Goru u neslavnom trci za najskuplje naftne derivate u regionu.

Litar bezolovnog goriva od 95 oktana na hrvatskim pumpama od danas se toči po cijeni od 1,46 eura (po današnjem tečaju hrvatske kune). U Crnoj Gori litar tog goriva košta 1,43 eura. Cijena bezolovnog BMB 98 u Hrvatskoj iznosi 1,51 euro, dok je u Crnoj Gori 1,46.

Hrvatski vozači će od danas za litar eurodizela izdvajati 1,37 eura za litar, dok za istu količinu tog goriva na crnogorskim pumpama treba izdvojiti šest centi manje.

Prije poskupljenja goriva u Hrvatskoj Crna Gora je bila u samom regionalnom vrhu.

Prema podacima iz tabele sa cijenama goriva, koja je objavljena prije današnjeg posklupljenja u Hrvatskoj, iz 33 zemljalja Evrope, koju je objavio Auto-moto klub Bosne i Hercegovine (BIHAMK), Crna Gora na zapadnom Balkanu ima najveću cijenu bezolovnog benzina od 95 oktana, najprodavanije vrste goriva, koji trenutno košta 1,43 eura po litru.

Skuplje nego u Bugarskoj, Rumuniji...

Posmatrano u odnosu na druge evropske zemlje, uključujući i članice Evropske unije (EU), gorivo u Crnoj Gori je u prosjeku skuplje nego u Bugarskoj, Ukrajini, ali i Rusiji i bogatom Luksemburgu, koji bilježi najveći bruto-domaći proizvod po glavi stanovnima u EU.

Najskuplje gorivo u Evropi toči se u Norveškoj, gdje litar eurosupera 95 košta 1,99 eura po litru, i Turskoj, sa cijenom od 1,93 eura. Najjeftiniju prosječnu cijenu goriva imaju Rusi, gdje se cijene, konvertovane iz rublji, računaju u eurocentima.

Maksimalne maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori kalkulišu se svakog drugog ponedjeljka, na osovu posebne Uredbe. Promjena zavisi od cijena nafte na međunarodnim tržištima i valutnog odnosa dolara i eura, dok su sve ostali parametri, akciza, porez i marža preprodavca, fiksni.

Posljednja promjena cijena u Crnoj Gori zabilježena je 27. februara kada su poskupile sve vrste goriva i to eurosuper pet centi, a dizel tri centa.

Bonus video: