Prihvaćena potraživanja povjerilaca Radventa u iznosu od 2,2 miliona eura

MNSS se, kada je kupio Radvent, obavezao da do 30. juna ove godine, do kada je važio Kupoprodajni ugovor, investira 1,5 milion eura
0 komentar(a)
Radvent, Foto: Svetlana Mandić
Radvent, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 01.09.2011. 08:46h

Ispitno ročište za nekadašnji željezarin pogon Radvent, u koji je na zahtjev svih 178 radnika 6. juna uveden stečaj, biće održan sjutra u 12 časova u Privrednom sudu u Podgorici.

Od 35 povjerilaca koji potražuju oko 2,5 miliona eura stečajni upravnik Nenad Amidžić je utvrdio da su 2,2 miliona eura prijavljenih potraživanja osnovana dok je osporio 300.000 eura.

Najveća potraživanja ima Poreska uprava, nešto preko milion eura i ona spada u povjerioce drugog reda. Povjerioci prvog reda su radnici kojima se na ime neisplaćenih zarada i stambenih kredita duguje blizu milion eura.

MNSS se, kada je kupio Radvent, obavezao da do 30. juna ove godine, do kada je važio Kupoprodajni ugovor, investira 1,5 milion eura

Bivši vlasnik, kompanija MNSS koja je u avgustu 2008. godine kupila od države akcije Radventa za 70.000 eura, nije prijavio potraživanja, niti je najavio podnošenje Plana reorganizacije.

Od uvođenja stečaja u Radventu se rade remonti za Željezaru i podgorički Kombinat aluminijuma a pojavilo se još nekoliko zainteresovanih klijenata. Radnici su zaradili i primili plate za jun i jul, izmiruju se obaveze prema sadašnjim dobavljačima, urađen je popis imovine i utvrđeno da stečajna masa premašuje vrijednost duga.

Od 178 radnika, koliko ih je u Radventu bilo radno angažovano u trenutku uvođenja stečaja, za odlazak iz preduzeća prijavilo se njih 78 i njima je država isplatila otpremnine.

Invalidska komisija u toku ovog mjeseca treba da pregleda 22 zahtjeva, a još 17 radnika je steklo uslov za beneficiranu penziju, tako da bi se do kraja mjeseca broj zaposlenih u preduzeću, koje od 1994. godine djeluje kao samostalno akcionarsko društvo, sveo na 70.

MNSS se, kada je kupio Radvent, obavezao da do 30. juna ove godine, do kada je važio Kupoprodajni ugovor, investira 1,5 milion eura.

Prema socijalnom programu, koji je sastavni deo kupoprodajnog ugovora, vlasnik je trebalo godišnje da obezbjeđuje najmanje sto hiljada eura za stanove zaposlenih, a za tri godine je istu sumu trebalo da izdvoji za zapošljavanje mladih radnika, 75 hiljada za dokvalifikaciju i prekvalifikaciju, a 50 hiljada za poboljšanje radnih uslova.

Za šest mjeseci prošle godine Radvent je imao gubitak od 456.000 eura, a u istom periodu ukupan prihod firme bio je 539.306 eura.

Bonus video: