Teški dani za italijanske kompanije u Crnoj Gori

Crnogorsko javno mnjenje moglo bi dovesti i do propadanja planova o konstrukciji elektrodukta Tivat-Villanova, u koji je Terna planirala da uloži 770 miliona eura
88 pregleda 0 komentar(a)
Berluskoni Đukanović, Foto: Boris Pejović
Berluskoni Đukanović, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 01.09.2011. 08:38h

Od dopisnice “Vijesti” iz Milana

Trenutno nije dobar momenat za italijanske kompanije koje posluju u Crnoj Gori, piše juče poslovni list Milano Finanza, pozivajući se na procjene agencije MF Dau Džons i potkrepljujući tu tvrdnju nedavnim iskustvom firme A2A koja ima vlasništvo u crnogorskoj Elektroprivredi (EPCG)

"Nakon što je A2A bio prinuđen da odustane od osvajanja kontrole nad energetskom grupom EPCG, sada i Terna rizikuje da postane žrtva negativnog javnog mnjenja koja se rasprostranila ovom balkanskom državom", piše milanski list.

Dodaje se da se parlamentarna opozicija i nevladine organizacije u Crnoj Gori već mjesecima žale na rasprodaju crnogorskog energetskog sektora Italijanima, na osnovu dogovora sklopljenih 2009. godine između tadašnjih premijera dviju zemalja Mila Đukanovića i Silvija Berluskonija.

MF prenosi da je Crna Gora u međuvremenu promijenila vladu, ali da je novi premijer Igor Lukšić nastavio linijom svog prethodnika, “izazivajući nezadovoljstvo koje je dovelo do potpisivanja memoranduma sa A2A o reviziji pakta iz 2009. godine, i odustajanja od većinskog paketa u EPCG, u kojem trenutno posjeduje 44 odsto akcija”.

"Crnogorsko javno mnjenje moglo bi dovesti i do propadanja planova o konstrukciji elektrodukta Tivat-Villanova, u koji je Terna planirala da uloži 770 miliona eura", piše na ovu temu finansijski portal Soldionline.

Crnogorska Vlada i A2A su se nedavno dogovorili da sačine aneks ugovora o strateškoj saradnji u EPCG, kojim će biti predviđeno da država neće prodavati svoje akcije u tom preduzeću, dok će, sa druge strane, A2A zadržati upravljačku poziciju do kraja 2019. godine, ukoliko uspješno bude predvodila izvršni menadžment do 31. decembra 2014, kako je to prvobitno bilo utvrđeno.

Ugovorom koji je potpisan na jesen 2009. godine. Vlada je zadržala moratorijum na većinski paket akcija u EPCG u roku od pet godina, nakon čega bi Italijani stekli mogućnost da se domognu kontrole i nad akcijskim kapitalom, pod uslovom da ispune sve ugovorom predviđene obaveze vezano za investicije i upravljanje kompanijom.

Novim dogovorom je A2A odustao od mogućnosti da 2015. preuzme većinsku kontrolu nad EPCG i dogovorio se sa Vladom da mu Crna Gora prepusti dugoročno vođenje menadžmenta.

"Od januara 2012. do kraja 2014. godine, A2A neće prenositi akcije na bilo koje treće lice bez prethodne saglasnosti Vlade. Istovremeno Vlada planira da zadrži većinsko vlasništvo u EPCG u skladu sa pozitivnim pravom Crne Gore", piše u memoranduma o razumijevanju Vlade i A2A, koji je objavljen na sajtu Ministarstva ekonomije. Očekuje se da aneks bude potpisan do kraja godine.

Memorandum između ostalog predviđa i redefinisanje postojećih odnosa u okviru ugovora o privatizaciji EPCG, ali i spajanje pljevaljskog Rudnika uglja i elektroenergetske kompanije, analizu mogućnosti eventualne gradnje hidroelektrana na Morači, kao potrebu obezbjeđenja jasnijeg regulatornog okvira u "smjeru predvidljivosti cijene električne energije u srednjoročnom periodu".

Iz A2A su se više puta žalili da im je teško da ispune obaveze predviđene prvobitnim ugovorom, zbog pada cijene električne energije za domaćinstva i privredu, pa su tražili da se ti uslovi čak i revidiraju. Tom zahtjevu Italijana. Vlada, za sada, nije udovoljila, iako je premijer Igor Lukšić javno kazao da ima razumijevanje za takav zahtjev. Promjenama uslova se protivila manja članica vladajuće koalicije. Socijaldemokratska partija (SDP), ali je usvojenim Memorandumom Italijanima napravljen niz ustupaka.

Bonus video: