U Ulcinju ovog ljeta propada 700 tona lubenice, a nekada se nije pitalo za cijenu

Poljoprivrednici iz Ulcinja predočili predsjedniku Opštine frapantne podatke o ovogodišnjem plasmanu proizvoda
181 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 19.07.2011. 17:52h

Ulcinj ima između 500 i 700 tona lubenica viška, kojima zbog prezasićenosti tržišta i slabe potražnje prijeti propadanje, ukazano je na sastanku predsjednika Opštine Ulcinj Gzima Hajdinage i poljoprivrednih proizvođača iz tog grada.

Na sastanku koji je inicirao Hajdinaga, ocijenjeno je da, ako se nešto hitno ne preduzme, ista sudbina čeka i oko 15 tona paradajza.

“Bilo je riječi o otkupu i plasmanu viškova sezonskih poljoprivrednih proizvoda. Zaključeno je da treba hitno kontaktirati resornog ministra radi preduzimanja konkretnih mjera koje bi se, prije svega, odnosile na organizovani otkup viška proizvoda, utvrđivanja otkupne cijene i načina plaćanja”, ističe se u saopštenju iz kabineta predsjednika.

"Zaključeno je da treba hitno kontaktirati resornog ministra radi preduzimanja konkretnih mjera"

Dodaje se da bi, ako se ukaže potreba za otkupom, trebalo ustupiti i postojeći pogon za kalibriranje južnog voća.

Hajdinaga je naglasio da je saradnja Opštine i Ministarstva veoma dobra i da će maksimalno uložiti svoj autoritet da akcija počne što prije.

U Podgoricu ne idu jer je cijena duplo manja

Po žaropeku, na plus 40 i više stepeni, Hanifa Dragović iz Pistule je prodavala lubenice preko puta restorana “San Marino”, na putu ka Velikoj plaži iz grada. Prodaja joj, kako kaže snuždeno, nikako ne ide.

“Evo, u ovu prikolicu stane 500 kila lubenice. Već treći dan prodajem i vidite koliko još ima. Nikako, sine, nikako”, jada se Hanifa.

Kaže da na imanju u Pistoli imaju četiri i po rala zemlje pod lubenicom, što u prevodu znači oko 40 tona tog proizvoda.

U marketima lubenica duplo jeftinija

“Bojim se da će nam propasti pola, ali šta da radimo. U Podgoricu ne idemo, jer je tamo cijena duplo manja, a slično je i u Baru. Čujem da u Vladimiru ima ljudi kojima će propasti i duplo više. Strašno je to”, kaže Hanifa.

Drugi mještanin, koji je tražio anonimnost, kaže da niko ne zna koliko tona lubenice će stradati u ulcinjskom kraju.

“Oni su rekli između 500 i 700 tona, ali ja mislim da je to mnogo više”, kazao je on.

“Bojim se da će nam propasti pola, ali šta da radimo"

Na opasku da u marketu “Meks” lubenica košta duplo jeftinije nego kod njega, tvrdi da je to logično, “jer je u pitanju kvalitet”.

“To su već otkupljene lubenice iz Zete i Malesije i one su pri kraju. Ne mogu se uporediti sa ovim”, kazao je naš sagovornik.

Nekada su najbolje prolazile ulcinjske lubenice

Na sastanku, saznaju “Vijesti”, bilo je i zamjerki što se ranije nije tretirala problematika viška proizvoda. Tako je ulcinjski brend, proizvod čuven na svim prostorima bivše Jugoslavije, ko zna čijom sve zaslugom, došao u situaciju da ga spasava vlada.

“Deset kila za dva eura, a može i za 1,70”, kazao je jedan od prodavaca.

Nekada davno, na pijacama širom SFRJ najposjećeniji su bili kamioni i kombiji na kojima je pisalo “ulcinjska lubenica”.

Kupci nijesu pitali za cijenu. A vazda je falilo...

Galerija

Bonus video: