Izgleda da je vlasnicima nikšićkih preduzeća najlakše bilo da novac „pozajme“ od sebe tako da ako nešto krene kako ne valja i ako se u preduzeću uvede stečaj, oni budu najveći povjerioci i od države uzmu „najveći dio kolača“.
Najveći akcionar Željezare firma MNSS zajedno sa of-šor kompanijom Rekupero, koja je povezana sa njima, od tog preduzeća potražuju oko 60 miliona eura, a po istom receptu stečaj je uveden i u Livnicu, i prema riječima stečajnog upravnika tog preduzeća Zorana Markovića prijavljena su potraživanja u visini od oko 4.600.000 eura.
Kao i u slučaju Željezare, i u Livnici je većinski vlasnik italijanska kompanija Gati, najveći povjerilac.
" Potraživanja su u visini od oko 4.600.000 eura, ali postoji mogućnost da bude još prijava. U toku je postupak utvrđivanja da li su potraživanja opravdana ili ne, a ročište je zakazano za 30. jun.
U Odbor povjerilaca su ušli najveći povjerioci čija potraživanja nijesu obezbijeđena " predstavnik vlasnika advokat Nikola Martinović, advokat Dragana Vujović, ispred podnosioca predloga za otvaranje stečaja radnika Sretena Zejaka, i advokat Slobodan Smolović. Najveća potraživanja prijavio je vlasnik koji potražuje oko tri miliona eura" kazao je Marković.
Nije objasnio po kom osnovu je Slobodan Smolović član Odbora povjerilaca. Zato je predsjednica Sindikata Angelina Mušikić pojasnila čudnu kombinatoriku.
" U Odbor je, da ironija bude do kraja, ušao Gati koji je najveći povjerilac i koji traži sam od sebe, a njega predstavlja advokat Nikola Martinović. Drugi član Odbora je Nikola Martinović koga je Gati ovlastio kao svog pravnog zastupnika, pa on sada ima potraživanja prema Gatiju, preko 30.000 eura, i njega predstavlja advokat Smolović. Martinović traži od Gatija a Gati od svoje Livnice, ono što su već uzeli od nas.
Treći član je advokat Vujović, pravni zastupnik Sretena Zejaka, koji potražuje oko 70.000 eura - objasnila je Mušikić.
Mnogi traže novac...
Prema njenim riječima, radnici i ona tražili su da Odbor povjerilaca bude sastavljen od pet članova, ali njihovoj želji nije udovoljeno. Predstavnik radnika nije mogao da bude član Odbora, jer su njihova potraživanja razmatrana pojedinačno a ne grupno, kako su prijavljena.
" Veća grupa bivših radnika Livnice, čiji sam predstavnik, potražuje 720.000 eura, na ime neisplaćenih zarada i izvršnih presuda, kao i 480.000 eura na ime stambenih obaveza. Ima još jedna grupa radnika koja potražuje oko 600.000 eura.
Potraživanja koja se odnose na stambene kredite Odbor nije ni razmatrao već samo pojedinačni iznos po radniku. Novac za stambene obaveze se ne može pojedinačno računati po radniku, jer taj novac treba, ako nekada bude donijeta presuda, da se podijeli radnicima koji nemaju obezbijeđen stambeni prostor" kazala je Mušikić, koja od Livnice potražuje 10.000 eura na ime izvršnih presuda i 12,5 hiljada eura na ime neizmerenih zarada koje se odnose na 20 neisplaćenih zarada od dana raskida ugovora Željezare i Livnice do dana isplate otpremnine.
Predsjednica Sindikata Livnice i radnici koje ona predstavlja uložili su prigovor Privrednom sudu od koga očekuju odgovor.
" Uložili smo prigovor sudu na Odbor povjerilaca s obzirom na to da ključna pitanja o kojima je trebalo da se razgovara nijesu ni dotaknuta. Stambeno pitanje uopšte nije rješavano, nije se razgovaralo zašto su radnička potraživanja tolika, niti su od mene, kao predstavnika većinskog dijela povjerilaca, tražili ovlašćenje jer o tome nije ni bilo riječi. Smatramo i da broj članova Odbora povjerilaca treba da bude pet a ne tri" kazala je Mušikić.
Stečaj na zahtjev Zejaka
U Livnici, koju je italijanska kompanija Gati 2004. godine kupila od Željezare za hiljadu eura, 28. aprila je uveden stečaj na zahtjev Sretena Zejaka, radnika koji je tražio isplatu novca na ime tjelesnog oštećenja u visini od oko 70.000 eura, koje je preduzeće bilo dužno da mu na ime pravosnažnih presuda isplati.
Većina radnika Livnice je zbog nepoštovanja Kupoprodajnog i nepotpisivanja Kolektivnog ugovora od strane vlasnika počela sa štrajkom 10. marta 2008. godine. Željezara je sa vlasnikom Livnice jednostrano raskinula ugovor u septembru iste godine zbog čega je Gati pokrenuo spor kod međunarodnog arbitražnog suda u Parizu.
U međuvremenu, krajem 2008. godine Livnica je zatvorena a u novembru naredne godine Sindikat je postigao sporazum sa Vladom i vlasnikom Željezare da od kredita koji su metalurzi dobili u iznosu od 26,3 miliona eura za isplatu otpremnina livaca bude izdvojeno 1.313.000 eura.
Spiskove o raspodjeli novca uradio je Sindikat, a prosječni iznos otpremnine bio je oko 13.000 eura. Za raskid ugovora pisali su se svi zaposleni u Livnici, njih 101.
Otpremnine su isplaćene 19. maja prošle godine, a livcima je rečeno da im slijedi prijavljivanje na Biro rada, gdje će biti tretirani kao tehnološki višak uz sve benefite koje takve radnike sljeduje, da će im biti povezan radni staž, kao i da će svi koji to budu željeli, ako i kada se pokrene proizvodnja u Livnici, moći da se vrate.
Bonus video: