Poremećaji na svjetskim tržištima nafte uzrokovali su nove maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori, pa će se od utorka pa u narednih 14 dana bezolovni benzin od 95 oktana točiti za cent više po litru, odnosno za 1,37 eura, dok će ekodizel pojeftiniti za tri centa na 1,27 eura.
Za tri centa je niža i cijena cijena eurodizela za industrijske i komercijalne svrhe, i iznosi 1, 04 eura, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva ekonomije.
Cijena eurosupera BMB od 98 ostaće nepromijenjena, pa će litar tog goriva i dalje koštati 1,40 eura. Ostala Je nepromijenjena i cijena lož ulja, koje košta 97 centi.
Maksimalne maloprodajne cijene u Crnoj Gori formiraju se svakog drugog ponedjeljka, u zavisnosti od trendova na međunarodnim tržištima nafte, kao i promjena u valutnom odnosu američkog dolara i eura.
Cijene nafte na međunarodnim tržištima u protekle dvije sedmice pale su za više od 12 odsto, a blago je oslabio i kurs dolara u odnosu na euro, pa se očekivalo da će sei maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori spustiti sa rekordnih nivoa.
Rekordno visoke cijene goriva zabilježene su krajem maja i juna 2008. godine, u doba najveće privredne i kreditne ekspanzije u Crnoj Gori, ali i globalno, kao i enormnih nivoa cijena barela sirove nafte na svjetskim tržištima (preko 140 američkih dolara). Tada je litar supera koštao 1,29 eura, bezolovnog 1,31 euro. Dizel je koštao 1,26, a eko-dizel 1,28 eura za litar.
Te cijene su pale ekspanzijom globalne finansijske i ekonomske krize, kao i naglim padom cijena nafte na globalnim tržištima (zbog pada potrošnje), ali su su se ubrzo oporavile, prateći oporavak svjetskih ekonomija.
Maloprodajne cijene goriva u Cmoj Gori su, pored eksternih faktora, pod pritiskom i akciza. U državni budžet se od svakog litra bezolovnog benzina od 95 oktana “slije” čak 51 odsto cijene. Vozači koji sipaju eurodizel, državi dotiraju 47 odsto ukupne cijene.
Samo po osnovu goriva, u državni budžet se iz džepova građana prelije preko 10 miliona eura godišnje.
Bonus video: