Iz Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) ponovo su ukazali na potrebu za što hitniju podršku privrednom sektoru koji, u ovom trenutku, usljed ekonomsko finansijske krize i njenih posljedica, trpi stagnaciju, nazadovanje, dok je veliki broj privrednih subjekata čiji su računi u blokadi.
"Ukoliko tome dodamo važeću legislativu, a posebno aktuelno pitanje izmjena i dopuna zakona o radu, razumljivo je insistiranje UPCG da se u što kraćem i hitnijem roku pristupi usaglašavanju stavova socijalnih partnera po pomenutom zakonu i donošenju rješenja koje neće predstavljati biznis barijeru, već biti osnov buduće politike razvoja ljudskih resursa, zapošljavanja i ukupnog privrednog rasta Crne Gore", stoji u saopštenju UPCG.
Unija je, kako se dodaje, svjesna prirodne povezanosti rada i kapitala, i ukazuje da je krajnje vrijeme da se otvoreno razgovara “o posljedicama koje čitav proces pregovora socijalnih partnera usporavaju, a time i onemogućavaju donošenje rješenja koje će, kroz Zakon o radu, omogućiti uspostavljanje ravnoteže u obezbjeđivanju prava i interesa i poslodavaca i zaposlenih”.
Unija je svjesna prirodne povezanosti rada i kapitala, i ukazuje da je krajnje vrijeme da se otvoreno razgovara “o posljedicama koje čitav proces pregovora socijalnih partnera usporavaju.
"Ukoliko imamo u vidu da je u Crnoj Gori u blokadi 14.580 privrednih subjekata, te da je dug narastao za 50 miliona eura za prvi kvartal 2011. godine i iznosi oko 301 milion eura, proizilazi da je prosječno mjesečno povećanje duga čak 18 miliona eura", samo po osnovu preduzeća koja su ušla u blokadu. To znači, posredno, da je i veći broj zaposlenih ‚u blokadi" citat je predsjednika UPCG Predraga Mitrovića, naznačen u saopštenju.
Upozorava se da je potrebna razrada zakonskog rješenja koje će prodržati oporavak i eventualni rad privrednika.
"Iz tog razloga, predsjednik UPCG apeluje na učesnike u socijalnom dijalogu da, umjesto konstantnih rasprava o radu na određeno i neodređeno vrijeme, konačno shvate da su poslodavci ti koji otvaraju radna mjesta, zapošljavaju i, svojim radom i izdvajanjima, pune državni budžet. U trenutku kad je u pitanje dovedena ne samo mogućnost ispunjavanja finansijskih obaveza poslodavaca prema državi, već i prema zaposlenima, poslodavci u Crnoj Gori su prinuđeni na racionalizaciju poslovanja, a time i odvajanje rada od nerada. Stoga, UPCG preferira da Izmjene i dopune zakona o radu sadrže takva rješenja koja navedeno i omogućavaju", stoji u saopštenju.
Mitrović tvrdi da je “kvalitetan, stručan, iskusan, efikasan i lojalan radnik nezamjenjiv činilac uspješnog poslovanja određene kompanije, dok isto ne važi za one koji spadaju u kategoriju loših”.
Mitrović tvrdi da je “kvalitetan, stručan, iskusan, efikasan i lojalan radnik nezamjenjiv činilac uspješnog poslovanja određene kompanije, dok isto ne važi za one koji spadaju u kategoriju loših”.
"Zato odvajanje rada od nerada i podrazumijeva mogućnost davanja otkaza onima koji ne rade i ne podržavaju opstanak i razvoj privrednog subjekta, što je upravo osnova da se u novom zakonskom tekstu izmijeni rješenje koje je ugovor na neodređeno vrijeme stavljalo u prvi plan. Konačno, zasnivanje radnog odnosa na osnovu ugovora na određeno vrijeme je praksa i u oko 70 odsto zemalja Evropske Unije. Za UPCG je manje bitno odvajanje rada na određeno i neodređeno vrijeme, u odnosu na odvajanje rada od nerada. Ali, pretpostavka toga jeste preferencija rada na određeno, pa tek onda na neodređeno vrijeme", ocijenio je Mitrović.
UPCG je socijalnim partnerima postavio pitanje: „Zašto u Crnoj Gori ne postoji studija o tome koliko je radnika zaposleno na određeno, a koliko na neodređeno vrijeme?“.
UPCG je socijalnim partnerima postavio pitanje: „Zašto u Crnoj Gori ne postoji studija o tome koliko je radnika zaposleno na određeno, a koliko na neodređeno vrijeme?“.
"Umjesto proizvoljnih ocjena koje se po navedenom ovih dana mogu čuti, predsjednik UPCG poziva da se demagoške priče i pozivanje na socijalnu pravdu konačno zamijene ozbiljnom raspravom, otvorenim pregovorima i konačnim postizanjem dogovora koji će omogućiti da konačan tekst Izmjena i dopuna zakona o radu sadrži odredbe koje omogućavaju fleksibilnost zapošljavanja, efikasnost upravljanja radnim procesima i ljudskim resursima u preduzećima, povećanje produktivnosti na nivou kompanija i ukupan napredak ekonomije Crne Gore", zaključuje se u saopštenju UPCG.
Bonus video: