U bivšoj zgradi Trgoprometa, na Balšića pazaru, u strogom centru Cetinja neće biti izgrađen moderan biznis centar, kako je to najavljeno prije tri godine, već luksuzna galerija savremene umjetnosti.
U okviru programa „Cetinje – grad kulture 2010-2013“, Direkcija za javne radove, odnosno, Vlada Crne Gore otkupile su bivšu zgradu „Trgoprometa“, u centru grada, za koju je odlučeno da “predstavlja adekvatan prostor za otvaranje jedne ovakve galerije”.
Iz Ministarstva kulture su saopštili da je bivša zgrada “Trgoprometa” plaćena četiri miliona eura (tačnije 3,98 miliona). Posao je Direkcija za javne radove sa vlasnikom nekretnine i investitorom kompanijom Industrijaimport industrijaimpeks ugovorila 20. decembra po cijeni koja je za oko pola miliona eura bila viša od procijenjene nabavke.
Suvlasnik kompanije Industrijaimport Sreten Đikanović potvrdio je juče “Vijestima” da će Vladi do kraja ove godine biti predata nova zgrada, sa kompletno opremljenim enterijerom.
On je istakao da je posao dobijen na tenderu koji su oglasili Vlada i Direkcija za javne radove.
"Smatrali smo da kupovinom zgrade u istorijskom jezgru Cetinja (u martu 2008. godine), od Trgoprometa u stečaju da ne možemo ne profitirati. Prvobitna zamisao je bila da gradimo trgovački centar. Kriza je, međutim, dovela do toga da odustanemo.
U međuvremenu, Vlada i Ministarstvo kulture su taj dio istorijskog jezgra Cetinja svojim dokumentom opredijelili za kulturne i izložbene prostore. Na bazi takvih informacija mi smo kontaktirali državu i oni su pogledali određene strukture i došlo je posla. Ovaj objekat je kupila Direkcija za javne radove koja je u dokumentaciji detaljno opisala šta želi da kupi", priča za “Vijesti” Đikanović.
Kvadrat preko 1.700 eura
On je objasnio da će stara i u potpunosti rekonstruisana zgrada biti viša za jedan sprat i “da će imati 2.289 kvadrata”.
Kvadrat buduće galerije država je platila po cijeni od 1.738 eura, ali će on prema riječima Đikanovića biti veoma luksuzno opremljen.
"To će biti koncept savremene galerije umjetnosti sa centralnim upravljanjem putem računara. Zagreb ima galeriju savremene umjetnosti na prostoru od 15.000 kvadrata. Sve što nam je zadala Direkcija mi ćemo obaviti, a cijena je formirana na osnovu premjera i predračuna koje nam je uradila mariborska firma koja je zadužena i za projektovanje.
Država, odnosno, Direkcija je mogla našu ponudu da odbije, ali su sa nama potpisali ugovor", istakao je Đikanović, dokumentujući svoju priču svim papirima.
Specifične instalacije mnogostruko povećale cijenu
Na pitanje, zašto je ovaj posao ugovoren po cijeni koja je, za skoro pola miliona viša od prvobitne procjene nabavke (koja je iznosila 3,55 miliona), direktor Direkcije za javne Žarko Živković “Vijestima” je rekao:
"Na osnovu priloženog idejnog rješenja utvrđeno je da je do prekoračenja procijenjene vrijednosti nabavke došlo iz razloga što je planirano da se ugrade specifične termotehničke instalacije, s obzirom na to da se radi o staklenoj fasadi koja ima posebni zaštitni faktor neophodan za zaštitu umjetničkih djela, kao i opremanje depoa posebnim uređajima koji će održavati konstantnu temperaturu i vlažnost vazduha potrebnu za čuvanje umjetničkih djela.
Takođe, do prekoračenja je došlo i zbog povećanja kvadrature objekta, jer je umjesto tenderom traženih 2.000 kvadrata, ponuđač ponudio poslovni prostor površine oko 2.300 kvadrata.
Živković je naveo da je Direkcija javnih radova početkom septembra prošle godine raspisala javno nadmetanje za kupovinu izgrađene i opremljene poslovne zgrade, u užem istorijskom gradskom jezgru Cetinja, za potrebe osnivanja Galerije savremene umjetnosti, površine oko 2.000 m².
"Ministarstvo finansija je krajem prošle godine dostavilo Informaciju Vladi Crne Gore o kupovini poslovnog prostora za potrebe Galerije savremene umjetnosti na Cetinju koju je Vlada Crne Gore prihvatila i ovlastila Direkciju javnih radova da zaključi ovaj Ugovor", dodao je Živković, koji je objasnio da je ova nabavka bila planirana Kapitalnim budžetom za 2010., u skladu sa odlukom Koordinacionog tima Vlade za sprovođenje programa „Cetinje-Grad kulture 2010-2013“.
Pojedinim biznismenima koji rade sa državom ekonomska kriza očigledno ne može ništa, pogotovo kada je Vlada “široke ruke”. Najbolja strana ove priče, u svakom slučaju, je to što će nakon nekoliko decenija u Cetinju ovo biti najveća investicija, iako je plaćena novcem poreskih obveznika.
Stigla jedna ponuda
Iz Direkcije za javne radove nijesu eksplicitno odgovorili na pitanja da li je visoka cijena posljedica nedostatka konkurencije na ovom tenderu, kao i da li su zbog previsoke cijene razmišljali možda o ponavljanju tendera?
"Na predmetno javno nadmetanje pristigla je samo ponuda „Industria impex“ d.o.o. iz Podgorice. Ponuđena vrijednost predmetne zgrade iznosila je 3.980.000 eura. Na osnovu zapisnika o pregledu i ocjeni ponude, koji je dostavila Komisija, sastavljena od predstavnika Ministarstva finansija, Ministarstva kulture i Direkcije javnih radova, Direkcija javnih radova je utvrdila prijedlog odluke o kupovini ponuđenog objekta na šta je data saglasnost Ministarstva finansija i Ministarstva kulture", naveli su između ostalog.
Dobro trgovali u martu 2008.
U strogom centru prijestonice, u martu 2008. godine, o čemu su “Vijesti” pisale, iz Industrijaimporta industriaimpexa je najavljen bio početak izgradnje modernog biznis centra, i to tada kao najveća investicija realizovana u Cetinju nakon više decenija.
Po lokaciji veoma atraktivna zgrada kompanije Trgopromet u stečaju, površine 1.642 kvadrata, koja se jednim dijelom nalazi na Balšića pazaru, a drugim u Njegoševoj ulici, tada je prodata podgoričkoj firmi Industrijaimport - industrijaimpeks u vlasništvu biznismena Sretena Đikanovića i Janka Radunovića.
Za kupovinu te nekretnine, od koje je jedna četvrtina bila u vlasništvu Opštine Cetinje, Industrijaimport – industrijaimpeks je platila 1,59 miliona eura. Nešto slabija, kao drugorangirana na nadmetanju, bila je ponuda preduzeća Proinvest, čiji su osnivači, takođe, bili Đikanović i Radunović zajedno sa slovenačkim partnerima.
U vrhu crnogorske finansijske oligarhije, privatnike okupljene oko Industrijaimporta, često povezuju sa Miroslavom Ivaniševićem, dugogodišnjim ministrom finansija u Vladi danas predsjedavajućim Savjeta Državne revizorske institucije, ali pisanih dokaza o tome nema.
Bonus video: