Titova “Jadranka” završila u Austriji

U dijelu koji se tiče nepokretnosti, raspolažu sa 93 lokacije, od kojih je, ističu iz resora odbrane, za rad Ministarstva i Vojske potrebno njih 27. Imaju i 207 stanova i 34 poslovna prostora
21946 pregleda 5 komentar(a)
“Jadranka”, Foto: Siniša Luković
“Jadranka”, Foto: Siniša Luković
Ažurirano: 14.03.2020. 18:36h

Ministarstvo odbrane zaradilo je prošle godine gotovo 1,8 miliona eura od viška naoružanja i vojne opreme, uključujući i nekadašnji predsjednički brod Josipa Broza Tita - jahtu “Jadranka”. To, između ostalog, stoji u godišnjem zvještaju o radu Ministarstva.

Prema ugovoru koji je potpisan početkom septembra, brod je za 51.000 eura dobio stanovnik Austrije Marko Mlakić.

Vrijednost jahte, izgrađene 1977. u brodogradilištu u Kraljevici, u Hrvatskoj, bila je prvobitno procijenjena na 80.000 eura. U dijelu koji se tiče nepokretnosti, raspolažu sa 93 lokacije, od kojih je, ističu iz resora odbrane, za rad Ministarstva i Vojske potrebno njih 27. Imaju i 207 stanova i 34 poslovna prostora.

U dokumentu stoji da su prošle godine, na primjer, prodata tri poslovna prostora u Tivtu za nepunih 110.000 eura.

Osim prodaje, resor odbrane je 2019. od iznajmljivanja poslovnih prostora i zemljišta imao prihode od nepunih 480.000 eura.

U Podgorici se iznajmljuje sedam poslovnih prostora, a po jedan u Danilovgradu, Nikšiću i Tivtu, a kada je u pitanju zemljište - djelovi na vojnom aerodromu “Knjaz Danilo”, lokacija Vrsuta, vojni kompleks “Dizdarica”...

Ministarstvo, na čijem je čelu Predrag Bošković, prošle godine realizovalo je 684 od planiranih 768 obaveza, odnosno 89 odsto njih. Nerealizovane su iz oblasti međunarodne saradnje i gotovo tri četvrtine njih nije realizovano zbog otkazivanja od strane organizatora a četvrtina zbog racionalizacije trošenja budžeta. Ukupna planirana izdvajanja za sistem odbrane u 2019. iznosila su 8,55 miliona eura ili 1,67% BDP-a, dok su izdvajanja za opremanje i modernizaciju u istom periodu iznosila 13,7 miliona ili 17% od ukupnih izdvajanja za sistem odbrane. To je, ističe se, rast od 2,77 odsto u odnosu na projekcije iz 2018.

U skladu sa projekcijama iz Plana investiranja u odbranu 2019-2024, pozitivan trend rasta izdvajanja za odbranu nastaviće se do 2024, kada je planirano dostizanje ciljanog procenta izdvajanja od 2% BDP-a za budžet odbrane i izdvajanje od najmanje 20% budžeta odbrane za opremanje i modernizaciju. Ukupna ulaganja za potrebe opremanja i modernizacije u periodu do 2024. procjenjuju se na oko 109 miliona eura. Ministarstvo je u 2019. uputilo ukupno deset kadeta (šest muškaraca i četiri žene) na obrazovanje u vojnim akademijama u Grčkoj, Austriji, Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj i Turskoj.

Trenutno se na inostranim vojnim akademijama obrazuje 34 kadeta, od čega najviše u Grčkoj - 14.

Istovremeno u toku prošle godine 12 kadeta je završilo vojne akademije, opet najviše u Grčkoj – pet. “Nakon čega su primljeni u profesionalnu vojnu službu u Vojsci”, ističe se u dokumentu.

Mapiranje nultog stanja životne sredine na Sinjajevini

Ministarstvo i Vojska poseban značaj pridaju svim aspektima zaštite životne sredine, s obzirom na, ističe se, njenu važnost na nacionalnom nivou.

Zbog pažnje koju je izazvao poligon na Sinjajevini, dio je posvećen i njemu. “Preduzete su neophodne mjere za praćenje uticaja na životnu sredinu svih vojnih aktivnosti na planini Sinjajevini. To podrazumijeva snimanje početnog (nultog) stanja životne sredine, koje će dati precizne podatke o svim parametrima prije početka bilo kakvih vojnih aktivnosti. Nakon izvršenih godišnjih gađanja biće ispitivani isti parametri kako bi se utvrdila eventualna odstupanja od nultog stanja”, stoji u dokumentu. Dodaje se da je pripremljen i Predlog pravilnika zaštite životne sredine u VCG i da je proslijeđen na proceduru donošenja.

U dokumentu stoji da su identifikovane sve materije u posjedu Ministarstva koje čine otpad visokog rizika. Na osnovu klasifikacije njihove toksičnosti preduzimane su neophodne mjere i aktivnosti kako bi se izbjegle akcidentne situacije, te tako da u izvještajnom periodu nije bilo akcidentnih situacija.

Preko Agencije za zaštitu životne sredine pokrenuta je procedura za uklanjanje materijala za pjeskarenje grit brodova iz skladišta Pristan koji se realizuje u Brodogradilištu Bijela.

Bonus video: