"Dužni smo građanima da probamo": Iz PzPG tvrde da poziv bivšim kolegama nije manevar

Izvor iz PzPG-a tvrdi da nemaju skrivene namjere i da ih je na poziv usmjerila i poruka predsjednika Milatovića

“Vijestima” iz PES-a nezvanično kazali da će danas imati odgovor na poziv PzPG-a, na pitanja o tome nije odgovorila Jelena Borovinić Bojović

86741 pregleda 335 reakcija 67 komentar(a)
Ko će prvi do 30 ruku: Detalj s konstitutivne sjednice Skupštine Glavnog grada, Foto: BORIS PEJOVIC
Ko će prvi do 30 ruku: Detalj s konstitutivne sjednice Skupštine Glavnog grada, Foto: BORIS PEJOVIC

Iz Pokreta za Podgoricu (PzPG), bliskog šefu države Jakovu Milatoviću, tvrde da njihov jučerašnji poziv koaliciji Pokret Evropa sad (PES) - Demokrate i listi “Za budućnost Podgorice” na dijalog o fomiranju vlasti u glavnom gradu nije manevar kako bi, na kraju, otišli u savez s Demokratskom partijom socijalista (DPS), već navodno stvarni pokušaj da obnove saradnju s bivšim kolegama.

Izvor “Vijesti” iz PzPG-a tvrdi da nemaju skrivene namjere i da su “dužni građanima” da razgovaraju s vladajućim strankama s državnog nivoa.

“Nismo imali priliku da pričamo zvanično s njima... Stvarno želimo da probamo”, rekao je sagovornik, dodajući da ih je na poziv “usmjerila” i jučerašnja poruka Milatovića, koji je sat i po prije toga objavio na mreži Iks da “budućnost Podgorice i budućnost Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra”, odnosno “ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES”.

Na Milatovićevu poruku odgovorio je ubrzo potom šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić, koji je naveo da je “PES ostao jedinstven nakon izlaska Milatovića” (iz te stranke), i da ta partija “nosi ideju” koju je proklamovala od početka.

“To što je Milatović politički sahranjen, ne znači da je osnovna ideja sahranjena s njim, jer je on na kraju ispao najslabija, a ne najjača karika”, napisao je Čarapić na Iksu.

Ocjene Čarapića nisu, međutim, bile prepreka PzPG-u da pozove bivše kolege na dijalog večeras u 19 sati, poručivši da očekuju “konstruktivan i odgovoran pristup, čiji će rezultat biti formiranje odgovorne gradske uprave na korist svih Podgoričanki i Podgoričana”.

“Vijestima” su iz PES-a nezvanično kazali da će danas do 11 časova imati odgovor na poziv PzPG-a, dok na pitanja o tome nije odgovorila nositeljka liste “Za budućnost Podgorice” Jelena Borovinić Bojović.

Pozivu PzPG-a nije prethodila samo Milatovićeva poruka, već i odgađanje sastanka koji je taj politički subjekt sinoć trebalo da ima s DPS-om, Evropskim savezom i Strankom evropskog progresa (SEP). Susret, koji je trebalo da bude nastavak preksinoćnjih zvaničnih pregovora o gradskoj vlasti, navodno je otkazan jer svi nosioci lista tih političkih aktera nisu mogli da prisustvuju zvaničnom okupljanju. Međutim, i juče se, kao i nekoliko posljednjih dana, u političkim krugovima spekulisalo da jedan odbornik PzPG-a nije za saradnju s DPS-om. Bez tog odbornika, PzPG ne može napraviti vlast s najjačom opozicionom strankom.

Na navodno nezadovoljstvo u PzPG-u, ciljali su juče PES, Demokrate i lista “Za budućnost Podgorice” u zajedničkom saopštenju, rekavši da pozivaju “sve slobodne, savjesne i moralno odgovorne odbornike” da ne učestvuju “u kreiranju većine koja ima za cilj da se DPS i Đukanovićev (Milo, bivši predsjednik DPS-a) sistem vrate na pozicije moći i odlučivanja”.

PzPG je odgovorio da u pregovore uvijek ulaze “jedinstveno” i da isto tako odlučuju.

Funkcioneri PES-a, Demokrata i liste “Za budućnost Podgorice” razgovarali su u subotu na neformalnom sastanku s odbornikom PzPG-a Milošem Krstovićem. Jedan od izvora “Vijesti” rekao je da na sastaku nisu naišli na “nepremostive linije” ni s jedne strane.

Izbori u Podgorici održani su 29. septembra, i na njima je DPS osvojio 19 mandata, koalicija PES-Demokrate 14, savez “Za budućnost Podgorice” 13, lista “Za bolju Podgoricu” šest, Evropski savez tri, a SEP i Pokret “Preokret” po dva mandata.

Imajući u vidu da je u Skupštini Glavnog grada 59 odbornika, za konstituisanje vlasti potrebno je obezbijediti podršku najmanje 30 njih. Ako se PzPG i Građanski pokret (GP) URA - koji čine listu “Za bolju Podgoricu”, udruže s DPS-om, Evropskim savezom i SEP-om, mogu doći do 30 “ruku” za izbor vlasti.

S druge strane, vladajuće partije s državnog nivoa mogu uspostaviti upravu i bez glasova GP URA, a uz podršku četiri odbornika PzPG-a. U tom slučaju, imali bi 31 mandat u podgoričkom parlamentu.

Rok da se konstituiše podgorički parlament izborom njegovog šefa ističe 5. januara predstojeće godine, odnosno - 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u Službenom listu (gradonačelnik se bira najkasnije u roku od 30 dana od konstituisanja parlamenta). Ako se to ne desi, predsjednik države moraće da raspiše nove izbore.

Vlast u Podgorici činili su PES (iz kog je nastao PzPG), koalicija okupljena oko nekadašnjeg Demokratskog fronta (lista “Za budućnost Podgorice), Demokrate i GP URA.

Sporenja o “rotaciji”

Na preksinoćnjem sastanku PzPG-a, DPS-a, Evropskog saveza i SEP-a, koji je organizovao nosilac liste Evropskog saveza Boris Mugoša, pričalo se i o modelu tzv. rotacije na čelnim funkcijama u Podgorici.

Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, između tih političkih aktera postoji polemika o tome ko bi, ako bude formirana vlasti po tom modelu, prvi trebalo da bude na čelu Podgorice - DPS ili lista PzPG-a i GP URA.

Izvor lista upoznat s tokom pregovora tih političkih subjekata rekao je da smatra da je DPS-u prihvatljiva rotacija, ali da misli da je nepotrebno da ta stranka insistira da “prva” vodi grad.

“Jer ko prvi dođe, njega zatiče haos...”, kazao je taj sagovornik.

Izvor je još rekao da sumnja da bi neko od subjekata koji su pregovarali prihvatio ideju da se izabere šef Skupštine Glavnog grada, a da se potom dogovaraju ostale funkcije.

“Šta ta ideja može da garantuje...”, pitao je.

Vlada zakazala sjednicu Skupštine Glavnog grada za subotu

Vlada Crne Gore zakazala je sjednicu Skupštine Glavnog grada za subotu, 28. decembar, s početkom u 12 časova.

Izvršna vlast je to učinila nakon što joj je Ministarstvo javne uprave sredinom decembra uputilo takav zahtjev, pošto je konstatovalo da sjednica koja je bila 28. novembra - nije održana u zakonskom roku.

Ta sjednica je zakazana 12. novembra, i morala je, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, biti okončana najkasnije 27. novembra, odnosno u roku od 15 dana.

Bonus video: