Skupštinski odbori za ekonomiju i rad smatraju da je potrebno dodatno unaprijediti dostupnost kredita za građane i privredu, što podrazumijeva restrukturiranje postojećih i odobravanje novih po povoljnijim uslovima uz pojednostavljivanje, odnosno, ubrzavanje procedura za odobravanje kredita.
To je jedan od 13 zajedničkih zaključaka odbora za ekonomiju i rad koji su danas utvrdili predlog zajednički zaključaka povodom Vladine informacije o do sada preduzetim aktivnostima na suočavanju sa epidemijom COVID-19.
O njima će se izjasniti plenum.
U proceduri je i predlog zaključaka kluba nezavisnih poslanika koji su naveli da bi Skupština trebalo da ukaže da su dosadašnje predložene mjere podrške iz oblasti ekonomske i socijalne politike nedovoljne i da predložio da minimalni iznos mjera podrške građanima i privredi ne može biti manji od sedam odsto procijenjenog bruto društvenog proizvoda (BDP) u prošloj godini.
To je oko 350 miliona eura.
Predlog dvaju odbora obrazložio je poslanik Boris Mugoša (Socijaldemokrate) koji je kazao da parlament treba da konstatuje da su institucije sistema pravovremeno odgovorile na pandemiju COVID-19, da je zdravstveni sistem postupio odgvorno, da su građani pokazali visok stepen odgvornosti,da je dijalog poslanika i Vlade doprinio unapređenju mjera u okviru drugog paketa podrške građanima i privredi...
"Skupština poziva Centralnu banku (CBCG) da razmotri kreiranje novog seta mjera u cilju pružanja dodatne podrške građanima i privredi, kao i da definiše posebne mjere u cilju pomoći najugroženijim sektorima privrede", naveo je Mugoša.
Predstavnik albanske manjine Genci Nimanbegu je kazao da predlog zaklkjučaka i mjera treba da bude takav da sadrži koncept očuvanja svih radnih mjesta, dok ih je poslanik Demokratskog fronta (DF) Milutin Đukanović nazvao "običnim političkim pamfletom".
Đukanović je ponovio predlog DF, da bi svi građani trebali da dobiju od države 222 eura.
Bonus video: