Korona zatvorila Top Hill i „pojela” milione

Neizvjesna je sudbina tog, ali i brojnih budvanskih ugostitelja, a od Opštine koja se nalazi u političkoj i finansijskoj krizi, očekuju pomoć kroz umanjenje dažbina

45706 pregleda 34 reakcija 34 komentar(a)
Neće otvarati vrata ove godine?: Top Hill, Foto: Top Hill
Neće otvarati vrata ove godine?: Top Hill, Foto: Top Hill

Epidemija koronavirusa promijenila je i Budvu - grad, deceniju unazad, prepoznat kao centar zabave, u kom su tokom ljetnje sezone nastupale muzičke zvijezde iz regiona i s evropske DJ scene, sada je tih i gotovo pust, a turistički radnici bilježe posjetu od svega nekoliko hiljada gostiju.

Takvo stanje dovelo je u pitanje opstanak privrednih subjekata i na hiljade radnih mjesta u turizmu i ugostiteljstvu. Među onima koji su najviše pogođeni krizom su noćni klubovi, diskoteke, zabavni parkovi... Najveća diskoteka na Jadranu - budvanski “Top Hill”, u kom su prethodnih osam sezona gostovale najveće muzičke zvijezde, zatvoren je. Po svoj prilici, diskoteka na brdu Topliš neće raditi ovog ljeta. Sudbina tog, ali i brojnih budvanskih ugostitelja neizvjesna je, a od Opštine koja se nalazi u političkoj i finansijskoj krizi, očekuje se pomoć kroz umanjenje zakupnina, kao samo jednu od mjera.

UDAR VEĆI OD OČEKIVANOG

Iz kompanije “Top Hill” saopštili su “Vijestima” da je udar veći nego što su prognozirali i da očekuju da će Opština i država urgentno reagovati i predložiti nova smanjenja zakupa.

“Pažljivo pratimo sve aktivnosti državnih i opštinskih institucija koje su usmjerene u pravcu pomoći u prevazilaženju teške situacije uzrokovane epidemijom virusa. Kako smo razumjeli iz zvaničnih i nezvaničnih kontakata, oba nivoa odlučivanja su pokazali želju za dvosmjernom komunikacijom kako bi se analizom pomoglo u realnim okvirima i obezbijedio se opstanak privrednih subjekata i brojnih radnih mjesta. Tako smo shvatili i najave urgentnih koraka Opštine Budva zbog opasnosti totalnog urušavanja kompanija koje su teško pogođene i koje zbog zdravstvenih mjera ne mogu raditi”, saopštili su iz kompanije bivšeg košarkaša Nikole Pekovića.

Ističu da im je jasno da su početni konkretni predlozi jako mali i da neće spriječiti urušavanje:

“Ali smo shvatili da je to potez najave dobre volje i brige dok traju same procjene pada u turizmu i da će se urgentno morati izaći s novim odlukama s obzirom da je ekonomski udar na firme jači od prvobitno očekivanog. Naša kompanija već devet godina se smatra za jednu od jako bitnih u ponudi sadržaja metropole turizma, pa i čitavog primorja. Plaćani su državi uredno porezi i doprinosi koji se godišnje mjere stotinama hiljada tj. to su milioni eura”, kazali su iz Pekovićeve kompanije.

“Vijestima” su objasnili i koliko su, otkada posluje diskoteka, doprinijeli budžetu Budve:

“Što se tiče vašeg interesovanja konkretno za Opštinu, od početka poslovanja ‘Top Hill’ je doprinio njenom budžetu kroz plaćanje zakupa zemljišta ukupno 2.235.541,62 eura, plaćanje komunalne takse za dobijanje rješenja za rad privremenog objekta 295.603,07 eura, članskog doprinosa u lokalnoj turističkoj organizaciji 20.807,00 eura, plaćanje lokalne takse za akustiku 37.410,00 eura, prireze na porez dohotka u iznosu od 88.567,00 i administrativne takse za razna rješenja i potvrde u iznosu od 2.067,00 eura. I naravno nezaobilazan je snažni multiplikativni efekat na lokalnu zajednicu, kroz zapošljavanje oko 150 radnika, korist, preko nas, za lokalne izdavaoce smještaja, isporučioce hrane i pića i brojnih ostalih usluga, a od čijega se oporezavanja u krajnjem finansira i Opština”.

PRIHOD NULA, ZAKUP MANJI?

Oni ističu da su im ovogodišnji prihodi nula eura, a da zakup i dalje stoji kao obaveza.

“Sigurni smo da lokalne i državne institucije to vide i da je nestajanje ovakvih subjekata, koji godinama grade pomenutu turističku ponudu, ujedno i dugoročno nestajanje prihoda za samu lokalnu samoupravu i državu. Ovakvi sistemi se ne mogu jednostavno, brzo i kvalitetno zamijeniti drugim i to bi napravilo prazninu koju, sigurni smo, ne želi niko od donosilaca odluka na opštinskom i državnom nivou. Očekujemo jako brzo konsultacije u kojima bi se tražila rješenja zasnovana na realnoj slici.”

Da Opština Budva razmišlja o umanjenu zakupa, “Vijestima” je kazao Nikola Divanović, kojeg je odbornička većina imenovala za predsjednika te lokalne zajednice.

On je objasnio da je resornom sekretarijatu dat nalog da pripremi odluku o tome.

“Na prethodnoj sjednici Skupštine opštine nije usvojena Odluka kojom se umanjuje cijena zakupa za 2020. godinu. Međutim, dat je nalog nadležnom Sekretarijatu da pripremi Odluku za narednu sjednicu, a koja će biti pravni osnov za umanjenje zakupa za 2020. godinu, ne samo za zakupce na brdu Topliš, već za sve zakupce jer smatramo da je ovo krizna godina kada svi otežano posluju i Opština će u tom smislu imati razumijevanja”, kazao je Divanović.

Kompanija “Top Hill” višegodišnji je zakupac zemlje na na Toplišu, brdu iznad Budve, gdje je izgrađena istoimena najveća diskoteka na otvorenom na Jadranu. Ta firma je u junu 2012. godine, na javnoj licitaciji, na 30 godina zakupila opštinsku parcelu na Toplišu.

MILIONI OD DISKOTEKE

Tadašnja lokalna vlast hvalila se da je to jedan od dobro zaključenih poslova, jer se kompanija obavezala da će tokom trodecenijskog zakupa, koji ističe 2042, u opštinsku kasu uplatiti gotovo 9.000.000 eura, odnosno 300 hiljada eura godišnje.

Po ugovoru, oni za zakup 3.900 kvadrata opštinske zemlje, od 15. juna do 15. septembra mjesečno plaćaju 69.817 eura, a za ostali period godine mjesečna zakupnina je 13.963 eura.

Kompanije “Top Hill” redovno izmiruje obaveze prema lokalnoj upravi.

Uprkos gostovanju najvećih muzičkih zvijezda folk i popularne muzike s prostora bivše Jugoslavije i nastupima svjetskih DJ-eva, Pekovićeva kompanija, koja gazduje najpopularnijim diskotekama na ovom dijelu Jadrana - kotorskim “Maximusom” i budvanskim “Top Hillom”, prošlu godinu završila je u minusu od 170.000 eura. Za razliku od prošle godine, te diskoteke su 2018. uspjele da ostvare pozitivan poslovni rezultat od 18.242 eura, 2017. je zarada bila duplo veća, dok su 2016. i 2015. bile berićetne za tu firmu, jer je zaradila 214.841, odnosno 349 hiljada eura.

U izvještaju za 2019. godinu piše da je imovina “Top Hilla” procijenjena na 2,9 miliona eura i odnosi se na poslovne prostore koje kompanija ima u vlasništvu u kotorskoj Citadeli, gdje se nalazi diskoteka “Maximus”.

U Centralnom registru privrednih subjekata kao vlasnik firme “Top Hill” upisana je kompanija “Domino investment” s Maršalskih ostrva, ali je Peković, prije dvije i po godine u jednom od intervjua rekao da on stoji iza te budvanske firme, navodeći da je kupio na licitaciji jer je bila u stečaju.

Umanjenje zakupa traži i Akva park

I kompanija “Aquaterra solution“, koja gazduje vodenim gradom na brdu Topliš, zatražila je od Opštine da joj umanji godišnju zakupninu od 255.000 eura, zbog izuzetno teške situacije u kojoj se zbog pandemije našao najveći vodeni zabavni park na crnogorskoj obali.

Iz kompanije su “Vijestima” potvrdili da od lokalne uprave očekuju olakšice. Kompanija je zakupila na 30 godina četiri hektara opštinske zemlje na brdu Topliš tik uz diskoteku “Top hill”, gdje je napraveljen vodeni grad koji je kao turistička atrakcija u ponudi protekle četiri godine.

Bonus video: