Preduzeće Remid Vis funkcioniše kao pravi mali orkestar

„Naš kapital i ono čime se ponosimo je naš kadar i znanje koje posjedujemo. Volim da kažem da smo svi jedna velika porodica i to je nešto što nam je glavni adut u poslovanju,“ ističe izvršni direktor firme Remid Vis, Slobodan Stanić

7080 pregleda 407 reakcija 0 komentar(a)
Foto: Remid Vis
Foto: Remid Vis

Upravljanje kompanijom je poput dirigovanja orkestrom, gdje je svaki zaposleni zapravo muzičar koji pokušava da odsvira pravi ton. Na ovaj način, izvršni direktor firme Remid Vis, Slobodan Stanić, objašnjava kako funkcioniše kompanija na čijem je čelu.

Kompanija Remid Vis bavi se proizvodnjom rezervnih djelova, a u okviru ovog preduzeća posluje i servisno tehnički centar.

„Moja vizija poslovanja je ta da svi imamo svoju ulogu. Iako se može desiti da nekada neko „zakaže“ u obavljanju svojih zadataka, svi ostali će se potruditi da se to ne vidi i da na kraju dođemo do savršenog proizvoda,“ kazao je Stanić.

Još kao student ekonomije, Boban je ušao u porodični biznis koji je tada počeo da se razvija. Tamo je učio i radio sa iskusnima i kako kaže „gledao da unaprijedi ono što je već bilo dato“.

„Naš kapital i ono čime se ponosimo je naš kadar i znanje koje posjedujemo. Volim da kažem da smo svi jedna velika porodica i to je nešto što nam je glavni adut u poslovanju,“ ističe Stanić.

"Proizvodimo različite rezervne djelove a specijalizivani smo za proizvodnju zupčanika i ostalih mašinskih elemenata koji zahtijevaju visoku preciznost izrade, u najkraćem, rezervne djelove, koji održavaju biznis naših klijenata u pokretu. Naši glavni kupci su građevinske firme, s obzirom na to da izrađujemo i djelove za građevinsku mehanizaciju. Pored toga, proizvodimo i rezervne djelove za industriju, proizvodnju hrane i pića, za nautiku, automobilsku industriju itd. U suštini, gdje god se nešto okreće i pokreće, kad god se nešto pohaba, mi radimo ili servis, doradu toga dijela, ili izradu novog“, objasnio je Stanić.

Kada je riječ o proizvodnom asortimanu, u ovoj kompaniji proizvode se elementi transmisije, tj. rezervni djelovi koji omogućavaju pokret ili kako Boban to kaže, održavaju svijet u pokretu.

Stanić je sa nama podijelio da je privatno vezan za Japan i izučavanje japanskih borilačkih vještina, te da je godinama trenirao karate, a u poslednjih desetak godina, izučava japansku vještinu samoodbrane Aikido, te da je principe koje je stekao izučavanjem kulture Japana i pomenutih borilačkih vještina, poput razvoja discipline, strategije i potencijala pojedinaca i tima, utkao i u rad kompanije.

„Ne trošimo vrijeme na nešto što bi nam oduzelo resurse, već smo orjentisani na ciljeve i na neku dugoročno razvojnu komponentu. Volimo da praktikujemo već poznate metode. Ne želimo da izmišljamo toplu vodu već da uzimamo rješenja koja su se pokazala efikasnim,“ istakao je Stanić.

Pravi izazov je nastupio kada je početkom marta u Crnoj Gori proglašena epidemija izazvana novim korona virsuom.

„U prva tri mjeseca epidemije imali smo vrlo mali obim posla. Bukvalno zanemarljiv. Poslovanje se svodilo na održavanje sistema koji su bili u funkciji. Imamo dosta visoke fiksne troškove, veliki broj zaposlenih, tako da moramo imati jedan nivo proizvodnje da bismo bili rentabilni,“ objašnjava Stanić.

On ističe da uprkos smanjenom obimu posla, u Remid Vis-u nijesu smanivali broj zaposlenih, kao ni njihove zarade.

„Jednostavno smo htjeli da vjerujemo i dalje vjerujemo, da je ovo nešto prolazno, čemu mi kao sistem moramo da se prilagodimo, te da će sve ovo brzo završiti, zato gledamo malo pozitivnije na čijelu situaciju,“ kazao je Stanić.

„Mi smo odavno njihov klijent i jednostavno više znaju kako mi dišemo, kako mi radimo, šta nam je potrebno. Ono što nam je vrlo značajno kod NLB Banke je što su sve procedure za njihove kilijente veoma kratke, jer su vrlo efikasni i produktivni u svemu što rade. Tako da odziv od našeg zahtjeva do njihovog proizvoda je po meni stvarno savršen,“ kazao je Stanić

U prevazilaženju izazova koje je pred gotovo sve poslodavce postavio novi koronavirus, značajno im je pomogao paket pomoći NLB Banke.

Stanić se nada da će ova situacija podići svijest o tome da u Crnoj Gori imamo kadra, pojednice i kompanije koje mogu da odgovore potrebama zajednice.

„Da shvatimo da u Crnoj Gori možemo mnogo da uradimo, da možemo da se oslonimo na domaćeg kupca, na domaćeg proizvođača. Jednostavno, da mi, u našem dvorištu, pospremimo stvari na način na koji je to najbolje. A ono što ne možemo uraditi sami, da tada potražimo druge opcije,“ poručuje Stanić.

----------------------------------------

NLB Banka nastoji da pomogne crnogorska mikro i mala preduzeća da lakše prevaziđu posljedice krize izazvane epidemijom koronavirusa, kroz projekat Okvir Pomoći, koji se realizuje u saradnji sa partnerima, kompanijom Visa i medijskim partnerima: Vijesti i Metropolis Media. Putem ovog projekta, 20 odabranih mikro i malih preduzeća ostvarilo je pravo na besplatnu reklamnu podršku, kao i na besplatnu implementaciju NLB E-commerce servisa i tehničku podršku za pokretanje online prodavnice.