Pritvaranje i osuđivanje ljudi koji brane svoja prava na osnovne uslove života i zato što ih nadležne institucije nijesu uključile u procese planiranja vodotoka na kojima će biti izgrađenje male hidroelektrane se ne smije dozvoliti.
To je saopšteno iz NVO “Grin Houm” povodom suđenja dvojici mještana koji su pokušali da spriječe izgradnju male hidroelektrane na Murinskoj rijeci, a koje bi trebalo da počne danas u Osnovnom sudu u Plavu.
Mještani Plava i Murine okupljeni u NVO „Sačuvajmo rijeku Komaraču i sve rijeke u Crnoj Gori“, osudili su “utjerivanje straha u kosti mještanima Murine koji su ustali u odbranu Murinske rijeke”. Oni su najavili protest ispred suda kada bude trajalo suđenje dvojici njihovih članova. Tvrde da u ljetnjim mjesecima često imaju problem sa nestašicom pijaće vode, te da bi zahvatanje vode iznad vodoizvorišta murinskog vodovoda, za potrebe buduće hidroelektrane, direktno ugrozilo snabdijevanje vodom njihovih naselja
“Protesti i otvoreno iskazivanje nezadovoljstva građana zbog uništavanja rijeka u Plavu i ostalim opštinama na sjeveru zbog izgradnje malih hidroelektrana direktno upućuju da je proces izdavanja dozvola kritično manjkav te da treba obustaviti svaku dalju izgradnju malih HE uključujući već potpisane ugovore sa investitorima. Učešće lokalnih zajednica koje su najviše pogođene ovim projektima nije postojalo u procesu planiranja malih hidroelektrana. U fazi planiranja dodjele koncesija bilo je potrebno uspostaviti participativne procese, odnosno angažovanje lokalnog stanovništva, koje će vjerovatno najviše biti ugroženo uticajem izgradnje, što je praksa na kraju i pokazala”, kazala je izvršna direktorica “Grin Houma” Nataša Kovačević.
Ona je navela da nadležne institucije nijesu tražile mišljenje lokalnog stanovništva, već su sprovodili informisanje javnosti u skladu sa zakonskim minimumom.
“Morale su uzeti u obzir da lokalno stanovništvo ne koristi ili rijeko koristi internet i ne kupuje svakodnevno dnevnu štampu. S druge strane, investitoru je bilo po zakonu dozvoljeno da bira i sam kandiduje koju god potencijalno bogatiju rijeku želi u Crnoj Gori, opet bez konsultacija sa lokalnim stanovništvom”, smatra Kovačevićeva.
Problem je, kako je navela, što se kada se govori o davanju koncesije ne radi o jednoj lokaciji na rijeci već koncesionar dobija na korišćenje rijeku u cijeloj dužini svog toka na kojoj koncesionari planiraju seriju malih hidroelektrana, pritom ne znajući ko su sve korisnici voda koji žive u neposrednoj blizini rijeke.
“Murinska rijeka je sljedeća na meti investitora za preotimanje voda mještanima, uništavanje korita i živog svijeta. Voda će se zahvatati neplanski i protivpravno za potrebe male HE, ugrožavajući osnovna prava stanovništva za pristup pitkoj vodi, a koje zajedno sa sanitarnim i potrebama za napajnje stoke ima prioritet nad korišćenjem voda za ostale namjene po Zakonu o vodama”, navela je Kovačevićeva.
Bonus video: