Lugovi mogu na doboš zbog 250.000 eura

Četvorica igrača čekaju da javni izvršitelj oglasi prodaju parcele vrijedne najmanje 2,5 miliona, nadležni ćute

36516 pregleda 14 komentar(a)
Parcela na pjeni od mora, Foto: Vuk Lajović
Parcela na pjeni od mora, Foto: Vuk Lajović

Najatraktivnija parcela u Budvi - dio nekadašnjeg stadiona Lugovi, mogla bi završiti u privatnim rukama zbog duga ugašenog fudbalskog kluba “Mogren” prema četvorici fudbalera od 250 hiljada eura.

Riječ je o parceli od 2.500 metara kvadratnih na samo dvadesetak metara od Slovenske plaže, čija je procijenjena vrijednost najmanje 2,5 miliona.

Parcela je i dalje uknjižena na FK “Mogren”, nekadašnjeg prvaka Crne Gore, iako Opština Budva godinama pokušava da preknjiži atraktivnu nekretninu.

Opština Budva je i osnivač kluba kojim je godinama rukovodio kadar DPS-a i koji je iz opštinske kase godišnje dobijao najmanje 300 hiljada eura u vrijeme dok je gradom upravljala DPS-SDP koalicija.

Uprkos tome, iza ugašenog kluba ostao je milionski dug i priče o brojnim malverzacijama.

Dio duga, ukupno 250 hiljada eura, odnosi se na potraživanje četiri bivša fudbalera Mogrena - Marko Đurović, Mirko Radišić, Dejan Pržica i Milan Đurišić imaju pravosnažnu presudu i traže da im se isplati novac. Oni i dalje čekaju da javni izvršitelj oglasi prodaju parcele, imajući u vidu da je to jedina imovina koja je ostala upisana na klub.

Iako je pravni zastupnik fudbalera, advokat dr Aleksandar Kovačević uputio dopis Opštini, kako bi se organizovao sastanak i našlo rješenje problemo, odnosno lokalna uprava eventualno preuzela dug prema fudbalerima kako parcela ne bi otišla na doboš, nadležni i dalje ćute.

“FK ‘Mogren’ na osnovu pravosnažnih i izvršnih odluka Arbtražnog suda Fudbalskog saveza Crne Gore i Osnovnog suda u Cetinju duguje svojim bivšim fudbalerima oko 250 000 eura. Iako FK ‘Mogren’ ima u posjedu nepokretnu imovinu čijom bi se prodajom mogli isplatiti povrerioci, postupak prinudne naplate je u zastoju. Problem je što je klub odlukom nadležnog državnog organa izbrisan iz registra sportskih organizacija, a iz službene dokumentacije ne može se utvrditi ko je osnivač kluba“, kazao je Kovačević “Vijestima”.

Lugovi
foto: Vuk Lajović

On je dodao da je FK “Mogren“ upisan kod Sekretarijata za skupštinske poslove Opština u registar udruženja građana 16. aprila 1991. godine, u skladu sa tada važećim propisima.

“Ali nema odluke o osnivanju niti zapisnik sa osnivačke skupštine, pa se ne zna ko je osnivač kluba, iako je istom svake godine iz budžeta Opštine Budva dotiran novac za finansiranje rada. Ukoliko se kod domaćih organa, sportskih i državnih, ne bude moglo naći rješenje za izmirenje duga, potražićemo zaštitu kod međunarodnih institucija“, poručio je Kovačević.

Dopis je upućen i javnom izvršitelju, koji je prije godinu obustavio postupak izvršenja, odnosno oglašavanje prodaje parcele.

Osim fudbalerima, FK “Mogren” je nakon sunovrata ostao dužan i trenerima, prevoznicima, dobavljačima...

Potraživanja su sada počela da “isplivavaju“ i nijesu navedena u finansijskom izvještaju koji je prije pet godina usvojen na posljednjoj održanoj Skupštini kluba.

U avgustu 2016. godine, na incijativu tada vladajućeg DPS-a, pokušano je oživljavanje kluba, pa je održana i Skupština na kojoj su taksativno navedeni dugovi od 4,9 miliona eura. Kako je tada saopšteno, najviše se dugovalo nekadašnjem sportskom direktoru Mogrena Boru Lazoviću - 4,5 miliona eura. On je na sjednici Skupštine kazao da mu klub ništa ne duguje i da ništa ne potražuje, jer je sve davao zbog uspjeha “Mogrena”...

Lazović
Lazovićfoto: Boris Pejović

Nakon što je DPS izgubio vlast 2016. i vlast preuzela koalicija Demokratskog fronta i Demokrata, lokalna uprava pet godina je pokušavala da se uknjiži na parcelu FK “Mogren” i spriječi da dođe do prodaje jedne od građevinski najatraktivnijih parcela u gradu.

Procjena je da kvadrat zemlje na toj lokalciji vrijedi najmanje hiljadu eura, odnosno da je parcela “teška” bar 2,5 miliona eura, jer su Detaljnim urbanističkim planom “Budva centar“ na njoj predviđene kule-bliznakinje od po 12 spratova.

Ukoliko bi se oglasila prodaja zbog potraživanja dužnika, neko bi mogao za male pare doći do jednog od rijetko neizgrađenih komada zemlje u metropoli turizma.

Opština Budva, odnosno njen Sekretarijat za zaštitu imovine, najavio je da će uputiti urgenciju Ministarstvu finansija, kako bi se izvršilo preknjižavanje zemlje na lokalnu upravu i time spriječila prodaja.

Budvanski katastar odbio je prije godinu i po da uknjiži Opštinu, nakon čega je Sekretarijat za zaštitu imovine uložio žalbu vladinom resoru, ali o njoj nije odlučeno dok je bio pod patronatom DPS-a.

Opština je osporila i upise javnih izvršitelja koji su “blokirali“ zemljište na osnovu sudskih presuda povjerioca - da im FK “Mogren” isplati dugovanja, ali to nije odobreno, već su tereti i dalje upisivani u katastarsku evidenciju Uprave za nekretnine.

Parcela obuhavata sjeverni dio nekadašnjeg fudbalskog igrališta, sa svlačionicama, a dijelom izlazi na glavni gradski bulevar.

Lugove potražuju i porodice mještana, kojima je zemlja oduzeta, a navodno nikada nije plaćena.

Đukanovićeva Vlada spriječila prodaju 2015.

Bivše opštinsko DPS rukovodstvo još u aprilu 2015. namjeravalo je da proda zemljišni kompleks na Lugovima, a planirali su da inkasiraju najmanje 12 miliona eura. Taj plan osujetila je Vlada tadašnjeg premijera Mila Đukanovića. DPS funkcioneri tada su bili predmet istrage Specijalnog državnog tužilaštva - gradonačelnici su hapšeni, procesuirani, pa su mnogi odgovor iz Vlade doživjeli kao poruku da se neće tolerisati nove afere.

Kao razlog odbijanja davanja saglasnosti, Vlada je našla u neriješenim imovinskim odnosima na Lugovima, jer je nekoliko staromještanskih porodica pokrenulo postupak deeksproprijacije.

Kompleks objedinjuje 12 hiljada kvadrata zemlje.

Kako zemlja nije bila privedena namjeni, staromještanske porodice su, pozivajući se na Zakon o deeksproprijaciji, još 2006. pokrenule spor pred Upravom za nekretnine...

Šarići mjerkali teren

FK “Mogren” je prije deceniju dobio na poklon od tadašnje DPS-SDP uprave gotovo 100.000 kvadrata zemlje u vlasništvo - kompleks od 12.000 kvadrata na Lugovima i 82.000 u Dubovici, na periferiji Budve. U Dubovici je tada javnosti predstavljeno da se planira izgradnja stadiona i pratećih sportskih i poslovnih sadržaja, što je bila jedna u nizu nerealizovanih megalomanskih ideja.

Ta ideja je pala u vodu nakon što je FK “Mogren” 2009. ušao u aranžman sa sumnjivim of-šor kompanijama, iza kojih je, prema navodima medija, stajao navodni narkobos Darko Šarić.

FK “Mogren” je sa frimom “Amsone enterprises Montenegro”, čiji je osnivač kiparska kompanija “Amsone enterprises ltd”, te firmom “Nova star cg”, osnovao novu firmu “Novostar investment DOO”, na koju je u Upravi za nekretnine bilo uknjiženo 1,2 hektara najatraktivnije zemlje na Lugovima.

Nakon burne reakcije javnosti, te protesta mještana i dijela simpatizera DPS-a koji su optužili partijske kolege za mutne radnje, ugovor je raskinut, a najveći dio zemlje vraćen je Opštini.

Dio je spletom okolnosti ostao u vlasništvu danas ugašenog kluba.

Bonus video: